savjest INTERVJUI

Nema zapisa

S bivšim istarskim županom, koji je tu dužnost obnašao od 1993. do 1997., bivšim članom IDS-a te osnivačem Istarskog demokratskog foruma Lucianom Delbiancom razgovarali smo u Puli oko posljednjih događanja u Istri, ponovno probuđenim napetostima između Istre i Zagreba, udjelu IDS-a u tome...


• Tko je kriv za najveći financijski skandal u Istri u zadnjih deset godina?
- Istarska banka je zadnjih deset godina uspjela opstati pod vrlo nepovoljnim uvjetima, za što je kriva politika koja je ušla u Banku. Istarska banka je jedina domicilna u Županiji i preko nje se vrtilo malo novca, jer je on, grubom centralizacijom, odlazio u druge banke. Primjerice, naplata električne energije za Županiju nije išla preko Istarske banke, ni izgradnja Plomina, prodaja nalazišta plina, naplata HTV-a, već je Banka ostajala za poslovanje s poduzećima koja su u teškoćama. Banka je ostala bez kvalitetnih sredstava i moglo se očekivati da će doći do teškoća.


• U vrijeme dok ste bili župan, jesu li se mogli naslutiti problemi Banke?
- Sigurno da jesu. Banka je vezana za gospodarstvo Županije, ali je sve kvalitetno odlazilo u druge banke, od Privredne do Zagrebačke i Riječke. Dio krivice snosi i Nadzorni odbor Banke, a IDS je imao prilike upoznati se sa stanjem u Banci i mogao je reagirati puno ranije.


• Zašto nisu reagirali?
- Vjerojatno nisu vjerovali da će guverner HNB-a pokrenuti stečaj, jer je Pula marginalizirana. Taj grad kao najveći u Istri ne predstavlja gotovo ništa. Guverner nije imao potrebe ni razgovarati puno o Banci. Kad bi Pula nešto predstavljala, vjerojatno bi on nekog pozvao i ukazao na stanje. Onda bi i Jakovčić kao član Vlade razgovarao s ministrom Crkvencom, jer se sve moglo spriječiti, a ne kasnije pokušavati ustati u zaštitu štediša. IDS je tu »kiksao«.


• Kako riješiti problem Banke?
- Ovo »paljenje vatre« s nekakvom autonomijom, što je činio IDS, potpuno je neodgovorno. Jedino u čemu je IDS dosljedan je njegova nedosljednost. Problem Banke može se jednostavno riješiti - i novcem iz Istre sanirale su se banke, pa je sad red da jedna od tih banaka preuzme Istarsku.


• Koliko je ovaj slučaj utjecao na rejting IDS-a?
- IDS nije nevin jer je, preuzimajući nadzor nad Bankom, direktno kroz gradonačelnika Pule koji je bio predsjednik Nadzornog odbora, prihvatio sve ono što je dosad bilo. Dakle, dio odgovornosti, uz HDZ, snosi i IDS.


• Iako se promijenila vlast, odnos Istre i Zagreba ostaje, čini se, jednako napet. A Ivan Jakovčić je prvo uzburkao duhove izjavom outonomiji, a onda se pokajao.
- Jakovčić je pogriješio, ali samo onaj tko ga ne poznaje može misliti da je to rekao u afektu. Baratati autonomijom na taj način znači pritisak i prijetnju. Jakovčić je zaboravio da više nije u opoziciji. A što je time učinio za Istru? Jakovčić je učinio medvjeđu uslugu Istri, odnosno još ju je više udaljio od Vlade za koju smo glasovali. Stvara se i antagonizam prema Rijeci, a Jakovčić, uoči lokalnih izbora, pokušava svu krivicu svaliti na SDP.


• A što je Jakovčić učinio za IDS i sebe?
- On je ostao u Vladi, lijepo se ispričao, ali najgore što je mogao učiniti je distanciranje od Damira Kajina, koji je za njega radio sve one poslove koje normalan čovjek ne bi radio. Ponavljam ono što sam uvijek tvrdio - u Istri se IDS ponašao slično kao nekad HDZ na državnoj razini. Uvijek su koristili metodu: ili si za mene ili si protiv mene. IDS kao pokret mora prerasti u stranku.
Andrea Latinović