savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3090&jadranka-katarincic-skrlj
Osoba: Katarinčić-Škrlj Jadranka
Datum: 10.04.2000
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

S Jadrankom Katarinčić-Škrlj, predsjednicom istarskog HSLS-a i saborskom zastupnicom, razgovarali smo o posljednjim događanjima u Istri.


• Odlučili ste zamrznuti svoj rad u koordinaciji šestorice u Istri dok se IDS javno ne odredi o autonomiji Istre. Što to točno znači?
- IDS-ov model vladavine u Istri je takav da sebe afirmira na homogeniziranju i zaštiti Istre od nekakvih neprijatelja izvana. S obzirom da je IDS član šestorice koji su na vlasti, HSLS smatra neprimjerenim da se s takvim istupima nastavi i nakon promjena 3. siječnja. IDS-ovi istupi, koji su ranije možda mogli imati uporište, sada su potpuna demagogija. Svatko se pita: što, u stvari, iza toga stoji?


• Najavili ste da ćete od predsjednika stranke Dražena Budiše zatražiti pokretanje tog pitanja pri koordinaciji vladajuće koalicije na razini države. Jeste li dobili odgovor?
- Odgovor još nismo dobili, jer je Budiša trenutačno na putu. No, ako se to ne razjasni smatramo da će IDS opet, kada se sjeti, izazvati krizu Vlade. To je u najmanju ruku neodgovorno, a nema elemenata za takvu politizaciju na račun Istre. A IDS uporno nastavlja s populističkim modelom kako je to radio i HDZ. Dakle, IDS jednako Istra i obrnuto. Stalno se provlači teza o Istri i Hrvatskoj, spominje se dvojstvo, umjesto da je to jedinica. Od IDS-a tražimo da se jasno odredi o autonomiji, jer to zbunjuje birače.


• Znači, tražite da Dražen Budiša zamrzne rad HSLS-a u šestorici i na državnoj razini, dok se ne riješi pitanje IDS-a?
- Ne. Od njega tražimo da nas podrži u tome da se zatraži od IDS-a da se konačno pred istarskom i hrvatskom javnošću očituje o tome kakvu autonomiju traži i što pod tim podrazumijeva, posebno sada kada treba započeti s procesom decentralizacije. Tražimo da IDS prestane ucjenjivati Vladu.


• Što najviše zamjerate IDS-u u slučaju Istarske banke?
- Postaje jasno da je vrisak IDS-a nad Istarskom bankom u stvari vrisak IDS-a nad njihovom sudbinom u Banci. IDS ima politički monopol u Istri. Na posljednjim lokalnim izborima ta je stranka dobila od 35 do 45 posto glasova, ali, unatoč tomu, on ne vlada u sladu s postignutom rezultatima, nego ima stopostotnu vlast. Kontroliraju sva komunalna poduzeća, a ušli su i u Istarsku banku. To je zlo, jer dolazi do jasne sprege politike i gospodarstva.


• Možete li procijeniti koliko će trajati oporavak Istarske banke?
- Rješenjem Vlade oko zamjenskih dionica, ona zahtijeva da Uprava i Nadzorni odbor Banke u roku od 60 dana nađu strateškog partnera i to je rješenje. Apsurd je da je IDS, provodeći svoju politiku, doveo Istrane u situaciju da se praktički dva puta daju za Istarsku banku. Prvi put je to bilo cijenom komunalnih usluga. Naime, vlasnička transformacija kroz Kutline dionice je napravljena tako da kroz komunalne tvrtke, koje kontrolira IDS, građani, plaćajući komunalne usluge, otplaćuju te dionice. S druge strane, da je prihvaćena ideja IDS-a, koji je zagovarao da se Istarska banka sanira, onda bi građani iz proračunskih sredstava po drugi put plaćali za Banku, što je potpuno nakaradno.


• Kako ocjenjujete odnos Vlade prema Istri?
- S obzirom na uvjete u kojima se Hrvatska nalazi, odnos Vlade je korektan i ne mislim da se Vlada drukčije odnosi prema Istri nego prema drugim županijama, kako to sugerira IDS.


• Ministar Ivan Jakovčić je izjavio da svojim napadima na IDS istarski HSLS šteti saniranju ukupnog stanja u Istri te da je Predsjedništvo IDS-a raspravljalo o HSLS-u samo tri sekunde.
- To je marginaliziranje svakog tko se usudi drukčije promišljati o Istri nego IDS. To pokazuje da svih godina vladavine IDS u Istri nije našao pravog partnera, a hoće li mi posvetiti tri ili pet sekundi uopće me ne opterećuje.
Andrea Latinović