savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=2947&dalibor-brozovic
Osoba: Brozović Dalibor
Datum: 28.09.2001
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 27. rujna – Sporazum o granici sa Slovenijom će se vjerojatno tek u listopadu naći na dnevnom redu Sabora. Predsjednik Vlade Ivica Račan je najavio da će sporazum potpisati ako dobije natpolovičnu većinu glasova zastupnika. U razgovoru za Vjesnik akademik Dalibor Brozović, donedavni glavni ravnatelj Leksikografskog zavoda i nekadašnji član Predsjedništva samostalne Hrvatske, iznosi svoje mišljenje o tom sporazumu te o okolnostima u kojima bi se mogla zbivati eventualna međunarodna arbitraža.


l Kakvo je vaše stajalište o sporazumu o granici sa Slovenijom?
- U obavijestima o sporazumu Račan-Drnovšek o međudržavnoj granici nema previše informacija. Što se tiče sporazuma o Piranskom zaljevu, čini mi se da je Hrvatska oštećena, jer bez obzira na tamo neke čudne poteze, ona gubi dodir s talijanskim teritorijalnim morem. Istina jest da Slovenija pri uobičajenom rješavanju tih problema nema izlaza na otvoreno more, ali ne znam je li Hrvatska baš zato kriva. Slovenija ima izlaz na more kao takav, a ima zemalja koje uopće nemaju izlaza na more. Zar se nije mogao sklopiti sporazum sa Slovenijom u smislu da se kroz hrvatsko teritorijalno more, čime bi se sačuvao hrvatski suverenitet i dodir s talijanskim teritorijalnim morem, Sloveniji da potpuno pravo neškodljivog prolaza?
 

Sporazum o granici sa Slovenijom neozbiljno je nazivati kompromisom i takav je da bi Hrvatska sigurno bolje prošla na međunarodnoj arbitraži. Iako nema sumnje da bi takva arbitraža bila nenaklonjena Hrvatskoj, ne bi mogli biti tako otvoreno pristrani da toliko oštete Hrvatsku

  Hrvatska je jedna od nepopularnih zemalja, jer nakon pada Sovjetskog Saveza, Čehoslovačke i Jugoslavije nisu sve zemlje učinile mnogo za svoju nezavisnost, kaže akademik Dalibor Brozović

l Kakav je sporazum o granici sa Slovenijom u cjelini?
- U biti, taj sporazum je takav da bi Hrvatska sigurno bolje prošla na međunarodnoj arbitraži. Iako nema sumnje da bi takva arbitraža bila nenaklonjena Hrvatskoj, opet ne bi mogli biti tako otvoreno pristrani da toliko oštete Hrvatsku. Mislim da je ovim sporazumom Hrvatska ipak oštećena.


l Mislite da ga ne bi trebalo potpisati u ovakvom obliku ili...?
- Ne bi trebalo, jer bi međunarodna arbitraža, uza sve okolnosti, ipak bila povoljnija za Hrvatsku. Osim toga, što se tiče teritorija, toliko ima žalbi s hrvatske strane, iz Gorskog kotara, Međimurja, Istre te iz područja oko Sutle, da onda zaista ne vidim u čemu je kompromis. Dosad je u rječnicima riječ »kompromis« značila sporazum kojim dvije strane djelomično odstupaju od svojih apsolutnih zahtjeva i nalaze srednji put. Zasad vidim samo u čemu je Hrvatska popustila. Ovo je naprosto neozbiljno nazvati kompromisom.


l Zašto je Ivica Račan pristao na ovakav sporazum?
- To je zagonetka na koju nemam odgovora.
Marko Barišić