ZAGREB, 10. listopada - Tek neformalni susret na jednom nepolitičkom događaju i kratko »šaputanje u četiri oka« dr. Zlatka Kramarića, predsjednika LS-a, i Joze Radoša, v.d. predsjednika HSLS-a, bio je dovoljan za političke spekulacije o približavanju, možda čak i udruživanju dviju liberalnih stranaka što su prije četiri godine nastale diobom jedne od njih. Je li moguće da bi čelnici HSLS-a iz pragmatičnih razloga zaboravili na sve udarce, među kojima je bilo i niskih, što su im ih nerijetko upućivali neki liberali? Bi li, s druge strane, predsjednik LS-a mogao prijeći preko očitih programskih razlika i osobnih animoziteta nekadašnjih istomišljenika?
Na neka od tih pitanja odgovorio nam je u kratkom razgovoru dr. Zlatko Kramarić, čelnik LS-a, koji očito ne rasipa predizborno vrijeme, već ga koristi za sondiranje političkog terena kako bi LS što pripremljeniji izašao pred birače.
• Je li susret s Radošem imao onu političku težinu koja mu se u medijima pridaje?
- Nema potrebe pridavati tom susretu neko veće značenje. S kolegom Radošem slučajno sam se našao na nekom događaju koji nije imao nikakve političke konotacije. U neformalnom razgovoru spomenuo sam i mogućnost suradnje. Naime, LS će uskoro izaći s idejom o stvaranju predizbornog liberalnog saveza. Pokušat ćemo okupiti sve stranke sličnih programskih orijentacija: uz LS, tu bi bili i HNS, IDS, HSLS i neke manje, regionalne stranke. Naravno da su nam najbliži HNS i IDS, s obzirom na to da smo s čelnicima tih stranaka već imali čitav niz razgovora o potrebi stalne i tješnje suradnji, ali otvoreni smo i za ostale stranke. Bila bi to neka hrvatska varijanta talijanske »Masline«, a mogla bi se zvati »Hrvatski grozd«.
Stranke se očito pripremaju za predstojeće izbore, pa razmišljaju o zajedničkom nastupu
LS razmišlja o povezivanju s HNS-om i IDS-om ali i s HSLS-om i nekim manjim strankama
Čuje se i o bloku koji bi činili HSS, HSLS i DC
Prvenstveni cilj takvih blokova je ulazak u parlament, a ne povezivanje po ideološkoj bliskosti, kaže dr. Zlatko Kramarić
|
• Koji bi bio glavni politički cilj takvog okupljanja?
- Želimo okrupniti liberalni blok, bez obzira na politički rejting pojedinih stranaka i njihovu stvarnu snagu. Bitno je da se na izbore izađe zajedno, kako se glasovi ne bi rasipali. Takav bi blok dobio respektabilan broj glasova birača.
• Je li privremeni predsjednik HSLS-a sklon vašoj političkoj ideji?
- Teško je to reći. Ne bih ništa prejudicirao, jer ideja je tek u začetku i još se ne zna tko je na kakvim pozicijama. No, Radoš i ja smo se složili da je sve ono što se događalo u vrijeme i nakon raskola HSLS-a stvar prošlosti i da nekadašnje nesuglasice ne bi trebale bitnije opterećivati naše eventualne buduće odnose.
• Zaboravljene su i uvrede?
- Pripadam onima koji se nisu previše bavili drugim strankama, pa ni HSLS-om.
• Bi li okrupnjavanje liberalnih stranaka uništilo njihov identitet?
- Ni u kojem slučaju! Uostalom, u međusobnim razgovorima tek treba vidjeti da li ideja stvaranja predizbornog liberalnog saveza uopće »pije vodu« i kako na nju reagiraju čelnici pojedinih stranaka.
• Hoćete li prijedlog ponuditi HSLS-u i ako na saboru njegove stranke pobijedi, uvjetno rečeno, Budišina opcija?
- Ne želim, niti mogu, utjecati ni na koji način na ono što će se događati na saboru HSLS-a. Kada budemo vidjeli njegove rezultate, biti ćemo kudikamo mudriji.
• Animozitet između Vas i Dražena Budiše toliko je velik da se tješnja suradnja dviju stranaka čini gotovo nemogućom, ako se Budiša eventualno vrati na čelo HSLS-a.
- Bez komentara!
• Jesu li zapeli razgovori s HNS-om?
- Ne bih to rekao tako »tvrdo«. Nema razloga ni motiva da ti razgovori budu u bilo kakvoj krizi. Oni se nastavljaju.
Aleksa Crnjaković
|