savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=2896&zeljka-antunovic
Osoba: Antunović Željka
Datum: 17.11.2001
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 16. studenoga - »Hrvatska Vlada ne može prihvatiti paušalne stavove o tome da se stanarsko pravo u svim elementima izjednači s vlasništvom. U tom kontekstu, Vladina stručna skupina priprema materijale koje će predočiti OESS-u«, rekla je Vjesniku potpredsjednica Vlade Željka Antunović, komentirajući napise o navodnom vraćanju 50.000 stanarskih prava Srbima izbjeglim iz Hrvatske.


- Stanarsko pravo u Hrvatskoj ukinuto je zakonom 1996. godine jednako za sve građane Hrvatske i ne mogu prihvatiti optužbe za bilo kakvu vrstu diskriminacije. U prethodnom razdoblju, prije ukidanja, stanarsko su pravo mnogi, temeljem prava na povoljan otkup, materijalizirali, ali su mnogi zbog različitih okolnosti ostali i bez stanarskog prava i bez prava na otkup. Od tog trenutka stanarsko je pravo u Hrvatskoj zamijenjeno institutom najma i danas više ne možemo razgovarati o stanarskom pravu, već o najmu stana. Postoje i slučajevi da je pojedincima stanarsko pravo oduzeto sudskim odlukama na temelju zakona, ali pogrešnom primjenom materijalnog prava, što je prouzročilo povredu zakona i ustavnih prava tih osoba. Na temelju zakona, ali nezakonito. U tim slučajevima, potpuno je logično da će viša sudska razina presuditi u korist tih ljudi. I tu ništa nije sporno. Rasprave o stanarskom pravu godinama se vode i mnogo je toga raščišćeno. Na žalost, nisu svi iz tog prava izvukli iste beneficije.
 

Stanarsko pravo u Hrvatskoj ukinuto je zakonom 1996. godine jednako za sve građane i ne mogu prihvatiti optužbe za bilo kakvu vrstu diskriminacije. U prethodnom razdoblju, prije ukidanja, stanarsko su pravo mnogi, temeljem prava na povoljan otkup, materijalizirali, ali su mnogi zbog različitih okolnosti ostali i bez stanarskog prava i bez prava na otkup, tvrdi Željka Antunović

• Predstavnici izbjeglih Srba tvrde u hrvatskim medijima, primjerice Sanda Rašković-Ivić, da polažu pravo na te stanove, jer su za njih izdvajali iz plaće. Hoćete li to komentirati?
- Takva tvrdnja nema nikakvog smisla, a meni se ovoga trenutka čini i ponešto drskom. Izdvajanje za stambeno zbrinjavanje u razdoblju socijalizma bilo je obvezno za sve zaposlene pri čemu su neki dobivali društvene stanove, a neki ih sami gradili. Danas živimo u drukčijem sustavu i nema smisla vraćati priču na prošla vremena u kojima su svi bili solidarni, a samo neki tu solidarnost iskoristili. Čini mi se da ta izjava navodi na to da bi ti koji su već jednom iskoristili privilegiju ondašnjeg sustava to željeli učiniti još jednom, pozivajući se na diskriminaciju i nepoštivanje njihovih ljudskih prava. U tim slučajevima nema ni jednog elementa diskriminacije po nacionalnoj osnovi, osim mogućnosti nezakonitoga gubitka stanarskog prava.


• Srpsko povjerenstvo za izbjeglice najavljuje, a mediji prenose, da bi Hrvatska mogla isplatiti nekadašnje nositelje stanarskog prava izbjegle iz Hrvatske.
- Apsolutno ne dolazi u obzir bilo kakvo obeštećenje bivših nositelja stanarskog prava koji danas žive po raznim državama bivše Jugoslavije. Bivše društvene stanove, koji u prethodnom razdoblju nisu privatizirani, ova vlast želi iskoristiti za stambeno zbrinjavanje stradalnika Domovinskog rata i svih koji se zaista žele vratiti u Hrvatsku. Ne želimo dozvoliti zlouporabe od strane onih koji svoje bivše stanarsko pravo žele unovčiti, a onda živjeti tko zna gdje po svjetu!
Milan Jelovac