savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3342&tonci-tadic
Osoba: Tadić Tonći
Datum: 26.11.2001
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 25. studenoga – Protivno Vladinim tvrdnjama da je proračun za 2002. godinu razvojan, socijalan i transparentan, saborski zastupnik HSP-a Tonči Tadić drži da je upravo netransparentnost proračuna jedna od njegovih osnovnih mana. Vjesniku je pojasnio zašto je rekao da on u proračunu ništa ne razumije.


- Vrlo je teško pratiti raspodjelu sredstava u proračunu budući da nema unaprijed definiranih planova za pojedina ministarstva, a sada se neke stavke financiraju iz proračuna, a neke iz fondova. Ne znam hoće li se takav način izrade proračuna dopasti MMF-u i Svjetskoj banci, jer je pri stranim ulaganjima osnovna transparentnost javnih financija i stabilan porezni sustav. Strani ulagači žele znati koliki će im biti porezi na njihovo ulaganje u iduće dvije ili tri godine, a to je uz ministra Matu Crkvenca nemoguće.


•Smatrate da proračun nije u skladu s europskim kriterijima?
- Da. Proračun bi trebao slijediti kriterije iz Maastrichta, ako želimo u Hrvatskoj osvariti europske uvjete poslovanja i uvesti euro. To znači, inflacija ne veća od 1,5 posto od tri zemlje s najnižom inflacijom u EU, kamata najviše dva posto veća od tri zemlje s najnižom kamatom. Proračunski deficit mora biti manji od tri posto bruto domaćeg proizvoda, javni dug manji od 60 posto BDP-a, stabilnost Vlade i zakonsko jamstvo neovisnosti HNB-a... Sve to privlači ili odbija strane ulagače, a ne stand by aranžman s MMF-om. Kad to ostvarimo, tek tada možemo razmišljati o uvođenju eura.
Mi u HSP-u smo također skeptični prema Vladinoj procjeni o rastu od 4,5 posto. Mislimo da je to, s obzirom na opći trend usporavanja svjetskoga gospodarstva, krajnje nerealna procjena, a bila bi nerealna i da nema ratnog stanja u svijetu. Vlada, naime, nije provela nikakve strukturne promjene u gospodarstvu niti ih potiče. Jedino što je pokušala, bila je nemušta ideja iz veljače o 11 milijardi kuna, koje su trebala investirati javna poduzeća. No, ta je ideja u tišini umrla. Zakon o poticanju ulaganja je takav da zapravo ne potiče ulaganja, preferira strane ulagače, a diskriminira domaće.
 

Zakon o poticanju ulaganja je takav da zapravo ne potiče ulaganja, preferira strane ulagače, a diskriminira domaće

  Besmisleno je osnivati fond za regionalni razvoj, ako nema strategije za nerazvijene krajeve

  Odnos prema ruralnim područjima u Hrvatskoj se svodi na plan sjetve, žetve, umjetnih gnojiva, uz povremeno zaprečavanje prometnica traktorima, ističe Tonči Tadić

•Smatrate li neophodnim ostvariti socijalni pakt sa sindikatima i poslodavcima?
- To je neophodno, ako želimo postići gospodarski rast, staviti moratorij na štrajkove i smanjiti pritisak na povećanje javne potrošnje. Treba također jasno reći što je smanjenje javne potrošnje - to je manje novca za zdravstvo, školstvo, kulturu, cestogradnju: znači sve proračunske stavke. To treba reći ljudima, ali to je onda vrlo hrabra odluka iza koje moraju stajati svi - i sindikati, i poslodavci i sve političke stranke u Saboru. O tome se mora postići nacionalni konsenzus.


•Pa, premijer je ovih dana ponudio nešto slično.
- Da, ali nakon dvije godine mandata i bez vizije razvoja o kojoj bi se taj konsenzus trebao postići. To je trebalo ponuditi 2000., kako se to dogodilo u Irskoj. Oni su formirali vladu nacionalnog jedinstva i svake tri godine definirali novu strategiju razvoja. A ona se nije sastojala od besmislenih traktata - »trebalo bi«, »bilo bi dobro kad bi se moglo«... Čime će premijer Ivica Račan mobilizirati sve nacionalne snage? Floskulama iz razdoblja samoupravnog socijalizma?
Ivana Matić