savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=1137&ivan-cehok
Osoba: Čehok Ivan
Datum: 03.12.2001
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 2. prosinca - Saborski zastupnik HSLS-a i gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok u saborskoj raspravi je ovih dana pohvalio donošenje Zakona o poticanoj stanogradnji, ističući da je to jedan od rijetkih zakona koji tjera sve razine i poluge vlasti na zajedničko djelovanje. Po modelu koji je ovih dana ozakonjen u čitavoj se Hrvatskoj već gradi više od tisuću tzv. Čačićevih stanova, a prvih 52 stana bit će useljeni za oko mjesec dana upravo u Varaždinu.


• Čini se da je Varaždin, što se tiče zemljišta za gradnju, najbolje organizirani grad u Hrvatskoj?
- Imamo i mi problema sa zemljištem, ali politika našeg Poglavarstva je otkupljivati zemljište i komunalno ga opremati. S ponosom ističem da je Varaždin vlasnik 200 tisuća četvornih metara komunalno opremljenog zemljišta u samom gradu. Smatramo da se upravo u tome i ogleda sposobnost lokalne vlasti, jer mi, na primjer, možemo spremno dočekati potencijalne investicije i u stambenoj i u gospodarskoj gradnji. Varaždin je još 1999. godine vlastitim sredstvima izgradio 50-tak stanova za socijalno ugrožene građane i hrvatske branitelje. Budući da smo imali još zemljišta, odmah smo se uključili u program poticane stanogradnje, i za oko mjesec dana prvi građani će dobiti ključeve novih stanova. Imamo također i snimku potreba naših sugrađana i znamo, da je za te stanove zainteresirano stotinjak obitelji. To su uglavnom mlađi ljudi, znači do 45. godine, različite obrazovne strukture, koji su ili podstanari ili žive kod roditelja.
 


Najveća prednost Čačićevog modela stanogradnje je u tome što on višestruko multiplicira početni ulog države, snažno potiče graditeljstvo i ima značajne učinke na zapošljavanje, kaže Čehok

 Sposobnost lokalne vlasti: Varaždin je vlasnik 200 tisuća četvornih metara komunalno opremljenog zemljišta u samom središtu grada

 Čačićev model definitivno više pogoduje gradovima koji imaju veću financijsku moć

• Založili ste se i za poticanje individualne gradnje?
- Da, bilo bi dobro razmisliti i o tome, ali i o modelu po kojem bi se gradili manji objekti, primjerice, kuće u niz, a ne samo višestambeni objekti. Kod naših ljudi još uvijek prevladava mentalitet da je najbolje ostati na svom gruntu. Ima dosta onih, pogotovo u manjim sredinama, koji imaju neko zemljište, i koji bi rado gradili vlastite kuće da imaju sredstava. To bi bilo dobro i zbog toga da se smanjuje pritisak na velike gradove, jer Čačićev model definitivno više pogoduju gradovima koji imaju više financijske moći. Time bi moglo doći do neželjenih migracija seoskog i prigradskog stanovništva u veća središta, što pak može prouzročiti svojevrsnu nasilnu urbanizaciju, kakvu smo već imali 60-tih godina.


• Razmišljate li već o budućim projektima?
- Rado bismo se dogovorili s MORH-om i Vladom da preuzmemo vojne objekte i zemljišta koji se nalaze u samom srcu Varaždina. Po novom urbanističkom planu, to je zemljište namijenjeno visokoj i stambenoj izgradnji, te bi se moglo po povoljnoj cijeni ustupiti za gradnju Čačićevih stanova, što bi svakako umanjilo njihovu cijenu. Mislim da bi to koristilo i državi i građanima.


• Smatrate li da su Njavrini krediti bili bolje rješenje, jer nisu u naprijed uvjetovali kupnju određenog stana?
- Teško je uspoređivati ta dva modela, jer su potpuno različiti. Njavrin model nikad nije okončan, jer je bilo velikih poteškoća u njegovoj realizaciji. Osim toga, postojala je i puno veća mogućnost manipulacije. Najveća prednost Čačićevog modela je u tome što on višestruko multiplicira početni ulog države, te snažno potiče graditeljstvo i ima značajne učinke na zapošljavanje. Zato smatram da je to jako dobar model.
Ivana Matić