savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3081&damir-kajin
Osoba: Kajin Damir
Datum: 01.03.2002
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 28. veljače – Potpredsjednik IDS-a i saborski zastupnik Damir Kajin u saborskoj je raspravi rekao da je besmisleno raspravljati o zakonima dok je pet ministara dalo ostavku i Vlada je u krizi.


• Uvjereni ste da je situacija ozbiljna?
– Hrvatska ne samo da je u dubokoj gospodarskoj i socijalnoj krizi, nego i političkoj. Pet je ministara podnijelo ostavku, a šestog se pokušava razriješiti. Ono što bi u svim pristojnim parlamentarnim demokracijama mogli očekivati zastupnici – osim ako se i njih ne želi marginalizirati – je da premijer izravno, putem parlamenta, informira građane može li ova vlada izdržati mandat do kraja. Svaki dan slušamo kako je moguće da će dio koalicije podržati manjinsku vladu, drugi dio koalicije govori o prijevremenim izborima, a premijer o mogućnosti da SDP izađe iz Vlade i podržava manjinsku vladu. To samo sugerira da se državni vrh ne snalazi u novim prilikama. Bilo bi dobro kad se samo oni u tome ne bi »snalazili«... Činjenica je da svakodnevno imamo sve više nezaposlenih i da u zemlju ulazi sve manje stranog kapitala, a bojim se da će tako biti i 2002. Jer, zašto bismo mi u ovome trenutku raspravljali u Saboru o ostavci pet ministara, kad je važnije promijeniti zakon o JMBG-u koji smo usvojili prije 15-ak dana!?
 


Hrvatska ne samo da je u dubokoj gospodarskoj i socijalnoj krizi, nego i političkoj. Pet je ministara podnijelo ostavku, šestog se pokušava razriješiti

 Prilike se mijenjaju iz sata u sat. Ovu zemlju i političku pozornicu ni najbolji analitičari ne bi prepoznali ako su dva dana izbivali iz zemlje, kaže Kajin

• Iako premijer govori da će Vlada normalno obavljati svoj posao, može li se vjerovati Vladi u kojoj se ne zna tko odlazi, a tko dolazi i hoće li uopće izdržati mandat?
– Za mene je temeljno pitanje može li ova vlada ispuniti program koji je Sabor, na premijerovu inicijativu, usvojio 2000. Ako nas uvjere da je to moguće i ako se unutar vladajuće koalicije postigne minimum konsenzusa da Vlada može nastaviti zajednički djelovati, onda ta vlada zaslužuje povjerenje. Steknemo li dojam da se, bilo zbog općih okolnosti ili prilika unutar koalicije, ne može ispuniti program Sabora odnosno Vlade, najbolje je da se svi ogledamo na prijevremenim izborima.


• Smatrate li, nakon najnovijih događaja, da će prijevremenih izbora ipak biti?
– Prilike se u zemlji mijenjaju iz sata u sat. Ovu zemlju i političku pozornicu ni najbolji analitičari ne bi prepoznali ako su dva dana izbivali iz zemlje. Prije 15-ak dana, kad je premijer govorio da su šanse za prijevremene izbore 60 posto, bio sam uvjeren da će se Hrvatska naći na prijevremenim izborima. Većina mojih saborskih kolega ne predviđa takav rasplet, ali ja ne mogu procjenjivati što nam nosi sutra. No, dok je ovakva situacija u političkom životu, ne može se utjecati ni na gospodarske, niti na socijalne prilike. Niti možemo očekivati da će se itko baviti životnim pitanjima, jer će se vlast baviti sama sobom. Zemlja će proživljavati agoniju koju ne zaslužuje.


• I u IDS-u se zahuktava borba za čelno mjesto u stranci. U javnost svakodnevno izlaze međusobne optužbe čelnih ljudi.
– Jakovčić će ne samo još jednom potvrditi mandat predsjednika stranke nego će njegov izborni uspjeh zasjeniti sve dosadašnje. Nisam oduševljen polemikama, ali ako imate na umu da i stranačko pozicioniranje u pojedinim tijelima određuje nečiji politički angažman u idućih nekoliko godina, razumljivo je da se i u IDS-u kampanja vodi kao i u HDZ-u ili SDP-u ili HSLS-u. Mene više intrigiraju prilike u Puli. To je još jedan velik hrvatski grad koji od izbora nije funkcionirao, koji je čak izgubio 12 milijuna maraka zajma Europske banke za gradnju komunalnih objekata i, kao u Splitu, Zagrebu i cijeloj zemlji, jednostavno ne znamo kako će se grad iz tih prilika izvući. I u slučaju Splita, Zagreba i čitave države samo jedna kategorija ljudi stradava, a to su obični građani.
Andrea Latinović