savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=6040&helena-jasna-mencer
Osoba: Mencer Helena Jasna
Datum: 14.03.2002
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 13. ožujka - Redovita profesorica Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Helena Jasna Mencer postala je prvom rektoricom u 333-godišnjoj povijesti Sveučilišta u Zagrebu, zahvaljujući većini glasova koje je na tajnom glasovanju dobila od članova Senata. Tu bi funkciju trebala obnašati iduće četiri godine.


• Po čemu se vaš program razlikovao od programa ostalih kandidata za rektora?
- U programu sam posebnu pažnju posvetila istraživanju i razvoju znanosti i umjetnosti. Smatram da je osnovno što treba učiniti dostojno financirati znanstveni rad, što dosad kod nas nije bio slučaj.
Ako respektiramo jedinstvo znanstvenog i istraživačkog rada, onda znamo da svaki nastavnik mora biti i istraživač i znanstvenik, no za to je potreban novac. Mi ga nemamo, no u ovakvom sustavu novca jednostavno mora biti.


• Koje su osnovne smjernice vašeg budućeg rada?
- Osnovno je da Sveučilište mora dobiti potpunu autonomiju. Ono sada ima akademsku slobodu, no nema institucionalnu, kadrovsku ni financijsku autonomiju.


• Koja je vaša definicija autonomije sveučilišta?
- Priklonila sam se modernoj, naprednoj definiciji sveučilišne autonomije. Ona glasi da je autonomija sveučilišta nužan stupanj neovisnosti o državnim utjecajima, a oni se odnose na pravo i odgovornost sveučilišta da samostalno odlučuje o unutarnjoj organizaciji i upravljanju, o predlaganju proračuna, o izboru nastavnika, o nastavnim programima, upisu i izboru studenata, međunarodnoj sveučilišnoj suradnji te o sveučilišnoj strategiji i razvoju.
 

Sveučilište mora dobiti potpunu autonomiju. Ono sada ima akademsku slobodu, no nema institucionalnu, kadrovsku ni financijsku autonomiju, kaže rektorica

• Za kakav se model financiranja Sveučilišta zalažete?
- Financiranje mora biti otvorenije i transparentnije, i to od postupka ustanovljavanja proračuna do modela njegove raspodjele. Osnovna pretpostavka za to jest stvarni izračun cijene studija i to po studentu i po disciplini. To je u bilo kojem sustavu - javnom sveučilištu ili privatnim visokim učilištima - osnova koju treba napraviti.


• Nastava je na fakultetima zastarjela, prevladava odnos predavača i pasivnih slušača. Što u tom smjeru namjeravate poduzeti?
- Želim da nastava napreduje, a za to je potrebno uspostaviti jedinstvo studenta i nastavnika. Studenti moraju raditi zajedno s nastavnicima, da bi nastava postala interaktivna. Student se mora prihvatiti istraživanja i bit će veliki pomak ako na taj način pristupimo nastavnom procesu.


• Namjeravate li surađivati s Ministarstvom znanosti i tehnologije?
- Da, ali treba uspostaviti i partnerske odnose s ostalim ministarstvima - prosvjete, gospodarstva, zdravstva i posebice s Ministarstvom za europske integracije. Tu suradnju smatram bitnom zbog promoviranja Hrvatske. Upravo je Sveučilište ona institucija koja dobro može promicati zemlju, no naša vlada, kao ni jedna druga, to ne prepoznaje.


• Kad očekujete kvalitetne promjene na Sveučilištu?
- Budem li imala podršku Senata i uspijemo li ostvariti integralno sveučilište, onda će 2006. godine kvaliteta biti jedina etiketa Zagrebačkog sveučilišta.
Mirela Lilek