savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=364&ivan-jakovcic
Osoba: Jakovčić Ivan
Datum: 22.03.2002
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

PULA, 21. ožujka – Uoči izbornog subotnjeg sabora IDS-a, za koji su se najavljivali veliki lomovi, zaokreti u vođenju stranke, uključivši smjenu predsjednika Ivana Jakovčića, zavladalo je neočekivano zatišje. Ne računaju li se povremene konfrontacije, pa i incidenti na izbornim skupovima, mogao bi se steći varljivi dojam da u IDS-u ne vrije. No, Jakovčić i njegova ekipa u završnici su kampanje na većini izbornih skupova dobili uvjerljivu potporu, pa se procjenjuje da njegov ponovni izbor nije upitan. U povodu svega toga, u četvrtak poslijepodne razgovarali smo s predsjednikom IDS-a i istarskim županom Ivanom Jakovčićem.


• Nakon temperamentne predizborne kampanje, kakvo je stanje u IDS-u i kakav ishod izbora očekujete?
- Sve što se zbivalo u predizbornoj fazi bilo je nepotrebno i na subotnjem saboru stranke pokazat će se da imam vrlo veliko povjerenje naših članova i da su nastupi onih koji su fronta otkako sam preuzeo vođenje stranke bili bura u čaši vode. Meni ne smetaju protukandidati, štoviše, pozivao sam više puta da imamo što više kandidata za što više funkcija i to se pokazalo jako dobrim, jer imamo izvanredan sastav Savjeta i Sabora stranke. Ali, smetaju mi niski udarci koje nisam očekivao od nekih stranačkih kolega, na što je članstvo vrlo žestoko reagiralo, što će se odraziti u ogromnom povjerenju u moju koncepciju vođenja IDS-a.


• Hoće li nakon izbornog sabora biti raščišćavanja u stranačkom vrhu, odnosno hoće li biti revanšizma?
- Toga nikad u IDS-u nije bilo otkad ja vodim stranku. Dapače, uvijek smo išli logikom okupljanja što više ljudi u naše redove i što kvalitetnijih. Bilo je nezadovoljstva pojedinaca koji su mislili da oni trebaju voditi politiku stranke, pa su često išli džonom na mene i moje suradnike. U ovom slučaju to nije tako, iako je bilo previše nekorektnosti u nekim stavovima i nastupima. Odbacujem svaku primisao na mogućnost bilo kakvog revanšizma. Nikad nisam bio sklon tome, pa neću ni sada.
 

Meni ne smetaju protukandidati za predsjednika stranke, ali mi smetaju niski udarci koje nisam očekivao od nekih stranačkih kolega

  Članstvo ima ogromno povjerenje u moju koncepciju vođenja IDS-a, tvrdi Ivan Jakovčić

• Je li Marino Folo, zasad jedini protukandidat za predsjednika IDS-a, ostao na kraju kampanje usamljen spram dvanaestorice koji su ga lansirali i podržali?
- Svima koji barem donekle poznaju odnose u IDS-u bilo je jasno da se radi o ekipi koja je imala malo zajedničkog. Žao mi je što je mladi i talentirani Marino Folo na takav način »izbačen u orbitu« da bi poslije morao pokupiti sve »gromove« i što se na takav način troše ljudi. To nije moj stil rada. Folo je samo žrtva nekih iluzija koje su pojedinci imali u našoj stranci.


• Je li u tom kontekstu upitno Folovo mjesto pročelnika županijskog Odjela za lokalnu samoupravu?
- Što se mene tiče, apsolutno nije!


• Kako tumačite stanje riječkom IDS-u i poteze skupine oko Petra Turčinovića?
- Nema tu nikakve skupine. Turčinović je kao fronta u stranci pokazao da teško prihvaća poraze. Nadam se da će vrijeme učiniti svoje.


• Hoće li IDS poslije izbornog sabora biti jači i moderniji, nego sada?
- Ništa se radikalno neće promijeniti. Sve su to bile male političke igre, poput otvaranja zasebne funkcije predsjednika Savjeta IDS-a. Neki su mislili da ja to neću nikad prihvatiti, iako je to banalna stvar. Mene je posebno povrijedila, kao i većinu naših članova, sintagma o tzv. demokratizaciji IDS-a. To je povrijedilo ne samo mene nego i naše simpatizere, one koji podržavaju moju politiku i naše vođenje stranke. To je automatski značilo da su svi ostali nedemokrati, osim nekolicine iz oporbene fronte. S druge strane, takav istup pojednostavnio je situaciju u izboru.


• Što s »trusnom« Pulom nakon raspada tročlane koalicije i neposluha dijela IDS-ovih vijećnika?
- Pula i ostali gradovi gdje je IDS participirao u vlasti pokazuju da se bez našeg učešća teško upravlja nekom općinom ili gradom.
Ne zato, što smo mi najpametniji i najbolji, nego zato jer imamo povjerenje građana i u Puli smo i drugdje uvijek većinska stranka.
Ali, u Puli nisu htjeli prihvatiti našu ideju velike koalicije, što bi bilo najpametnije i to se pokazalo točnim spram raspleta gradske krize. Jer, ne mogu shvatiti Delbianca kako on misli upravljati gradom sa 13 nestabilnih vijećnika od kojih su neki »ukradeni«.
Ta crveno-crna koalicija najveća je sramota za pulski SDP. Delbianco je očito prihvatio logiku preživljavanja od slučaja do slučaja, što je možda njemu trenutno korisno, ali dugoročno sigurno nije pametno.
Mirko Urošević