savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3390&dario-vukic
Osoba: Vukić Dario
Datum: 18.04.2002
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 17. travnja - Saborski zastupnik HDZ-a Dario Vukić glavni je autor gospodarskog programa dr. Ivića Pašalića, kandidata za predsjednika HDZ-a.


• U čemu je ključna razlika između onoga što vi nudite i Vladina gospodarskog programa?
- Nizak gospodarski rast i visoka nezaposlenost najočitiji su indikatori promašenosti Vladinog gospodarskog programa. Vlada nije iskoristila društveni kapital koji je imala te bolju međunarodnu poziciju Hrvatske, a sada promatra kako se težište inozemnih investicija u regiji pomiče na istok. Mi nudimo paket mjera kojima se prije svega potiče gospodarski rast i zapošljavanje.


• Što je prvi korak u oživljavanju gospodarskog razvoja?
- Temelj ubrzanog razvoja su nove investicije u gospodarstvu. Za njihovo povećanje treba poticati razvoj financijskog tržišta i osigurati poticajna sredstva kojima bi se pokrenuo privatni kapital i promijenila sadašnja ulagačka strategija s klasičnih bankarskih depozita u investicijski bankarski sektor. Sustav državnih poticaja koji predlažemo treba realizirati tako da se izbjegnu izravni poticaji gospodarskih subjekata gdje god je moguće, radi ravnopravnosti tržišnog nastupanja.
Naš program predviđa da se sustav poticaja realizira putem središnjeg državnog fonda za razvoj, čiji bi prihodi bili 700 milijuna kuna godišnje iz proračuna i prihodi od privatizacije. Iskustva pokazuju da je s kunom državnog poticaja moguće privući od pet do 11 kuna privatnog kapitala. Uz 700 milijuna kuna iz državnog proračuna i barem 300 milijuna prihoda od privatizacije godišnje, stvorila bi se osnovica za privlačenje pet do 11 milijardi kuna investicijskog kapitala godišnje kojeg danas nema, što bi bio jak motor investicijskog razvoja.
 

Današnju visoku nezaposlenost ne može se riješiti samo očekivanim ubrzanim gospodarskim rastom

  Smatramo da možemo smanjiti nezaposlenost sa sadašnjih 23 posto na manje od osam posto u sljedećih šest godina

 Treba ograničiti visinu komunalnih davanja u turističkim područjima, kaže Dario Vukić

• Veliku ste pozornost posvetili rješavanju problema zapošljavanja. Koliko bi novca za to trebalo?
- Današnju visoku nezaposlenost ne može se riješiti samo očekivanim ubrzanim gospodarskim rastom. Glavni razlog tome je što životna dob, stručna sprema i osposobljenost velikog broja nezaposlenih nisu u skladu s potrebama tržišta rada.
Zato smo razradili tri grupe aktivnih mjera zapošljavanja i to mjere koje izravno utječu na tržište rada, mjere koje stimuliraju zapošljavanje određenih kategorija nezaposlenih i mjere koje stimuliraju određene poslodavce, gospodarske djelatnosti ili pojedina područja.
Mjere aktivnog zapošljavanja koje je usvojila Vlada obuhvatit će 36.700 osoba, za što ona planira utrošiti 1,228 milijardi kuna iz proračuna u četiri godine. Naše mjere obuhvaćaju 148.300 osoba za što planiramo utrošiti 3,232 milijarde kuna u istom razdoblju. Utrošili bismo 263 posto više, ali bismo zaposlili 404 posto više nezaposlenih u odnosu na sadašnje mjere.


• Što predlažete za razvoj turizma?
- Predlažemo smanjenje stope PDV-a na 10 posto za cjelokupnu turističku potrošnju, tj. za smještaj, prehranu, zabavu, izlete, kazališta i muzeje.
Sukladno iskustvima europskih zemalja, smatramo da treba ograničiti visinu komunalnih davanja u turističkim područjima.
Kroz spomenuti središnji državni fond za razvoj planiramo poticati obiteljsko poduzetništvo te izgradnju i obnovu malih obiteljskih hotela visoke kategorije.

»Razvojni cilj nam je porast realnog BDP-a«


• Koliko bi vremena i novca trebalo za oživljavanje tih mjera?
- Naš je razvojni cilj porast realnog BDP-a po glavi stanovnika Hrvatske sa sadašnjih 4300 dolara na 10.000 u sljedećih 12 godina, za što je potrebno šest posto rasta BDP-a godišnje. Smatramo da možemo smanjiti nezaposlenost sa sadašnjih 23 posto na manje od osam posto u sljedećih šest godina. Novčana izdvajanja za poticajne programe planirali smo u iznosima koje državni proračun realno može podnijeti.


Andrea Latinović