savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3081&damir-kajin
Osoba: Kajin Damir
Datum: 11.05.2002
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 10. svibnja - Potpredsjednika IDS-a Damira Kajina, jednog od najaktivnijim zastupnika Hrvatskog sabora do čijeg mišljenja drže i njegovi žestoki kritičari, mnogi građani, bez obzira gdje žive i slažu li se s politikom IDS-a, doživljavaju kao svoga »narodnog tribuna«.


• Kako ocjenjujete nedavne zahtjeve sindikata i najavu Vladina popuštanja kad je riječ o izmjenama radnog zakonodavstva?
- Žalim što 20. veljače 1998. nisu svi sindikati bili na zajedničkom zagrebačkom prosvjedu. No tada tamo nisu bile ni sve političke opcije, samo IDS i HSS, a naknadno se pridružio LS. Pozdravljam zajednički nastup sindikata jer »zajedno su jači«. Međutim, smeta mi pakt s Todorićem, ne zbog cinične narudžbe graha iz luksuznog hotela, nego stoga što je pola Vlade došlo iz »Agrokora«.
Sindikati vole reći da je svaka mjera Vlade u interesu kapitala, a ne radništva. Jasno je da netko treba pokrenuti umrtvljeno gospodarstvo. Ali, to je moguće samo kapitalom, a on nije kod radnika nego kod poslodavaca. Poslodavci su sudjelovali u prvobitnoj akumulaciji kapitala, a to se naziva pretvorbom. Ljudi koji danas čine Vladu osporavali su taj proces, ali sad - potpomognuti ljudima koji su u tome sudjelovali - moraju voditi računa o interesima kapitala, jer Vlada zna da ne može sama pokrenuti razvoj. Uostalom, to joj nije ni uloga. Njena je uloga da stvori preduvjete gospodarskog rasta. I zato ništa neće biti od pretvorbe i dokazivanja malverzacija u njoj, osim sitnih političkih procesa. No najveće zvjerke neće se dirati, barem ne zbog pretvorbe.
 


Generalnog štrajka neće biti. Vlada će odustati od izmjena radnog zakonodavstva u čije odredbe ionako nije trebala dirati, unatoč činjenici da su radnici u Hrvatskoj u daleko boljoj poziciji nego u drugim zemljama. No zaboravlja se da je takvo zakonodavstvo našim radnicima slamka spasa, dok drugdje imaju kakvu-takvu prigodu doći do radnog mjesta

  Vlada je nagovijestila da će i Opća bolnica u Puli biti poslana u stečaj! Gdje će se Istrijani liječiti? Po šumama i gorama, pita Damir Kajin

• Kako to objašnjavate?
- Policija je u zadnje dvije godine podnijela 16.000 kaznenih prijava zbog gospodarskog kriminala. To plaši jer de facto ispada da je svaki treći ili četvrti direktor aktivnog trgovačkog društva pod kaznenom prijavom. A tko će onda s ljudima raditi i tko će u ovu zemlju ulagati? Ako kapital ne dođe u Hrvatsku, Hrvati će za njim u inozemstvo. Ipak, očito je da nisu svi kriminalci, nego su zbog zakonske regulative mnogi natjerani da krše propise.


• Vjerujete li da će biti generalnog štrajka u Hrvatskoj?
- Štrajka neće biti. Vlada će odustati od izmjena radnog zakonodavstva u čije odredbe ionako nije trebala dirati, unatoč činjenici da su radnici u Hrvatskoj u daleko boljoj poziciji nego u drugim zemljama. No zaboravlja se da je takvo radno zakonodavstvo hrvatskim radnicima slamka spasa, dok drugdje imaju kakvu-takvu prigodu doći do radnog mjesta. Jer, ako radnik u Hrvatskoj izgubi posao, postaje čovjek bez izgleda i mogućnosti pronalaženja drugog posla i ubrzo postaje čovjekom drugog reda. Zato je legitimno pravo sindikata da se izbore za ove promjene, ali ono čega se treba plašiti je razmišljanje o smanjenju plaća u javnom sektoru, što će povući smanjenje cijene rada, a troškovi života ostat će isti.


• Vlada je u velikom dijelu biračkog tijela izgubila povjerenje i sve se češće može čuti kako je u ove dvije godine zapravo na snazi dogovor SDP-a i HDZ-a. Vjerujete li u tu teoriju?
- Vjerujem da je bilo razgovora »ispod stola« i 1990. pri dolasku HDZ-a na vlast, a i prošlog desetljeća. Primjerice, meni nije bila logična odluka Sabora iz 1996. godine o prepuštanju imovine SKH SDP-u. Kao što mi nije bilo logično da se dio sindikata, odnosno stranaka danas vladajuće koalicije, 20. veljače 1998. nije pridružio velikim zagrebačkim prosvjedima. Nije mi logično ni da je HDZ 1990. nepromijenjenim ostavio bivše vladajuće gospodarske strukture, kao što mi nije logično da je u mnogim sredinama u Istri na djelu koalicija HDZ-a i SDP-a. Ako i ne postoji stvarni dogovor u vrhu, onda postoji u bazi, a Istra je najbolji primjer za to.


• Jeste li posebno razočarani ponašanjem Vlade prema određenim segmentima života?
- Mnogo je takvih primjera, no samo ću spomenuti tragičnu situaciju u zdravstvu, a kojem Vlada nije temeljito pristupila. Nekidan je nagovijestila da će i Opća bolnica u Puli biti poslana u stečaj! Pa, gdje će se Istrijani liječiti? Po šumama i gorama? Doduše, ako u Kninu liječnici mogu živjeti od Caritasovih paketa, a ne plaća, a u Zadru im se isključuje struja, onda je valjda i ovo u Puli logično. Ali, kada su bili u pitanju brodogradilište Viktor Lenac ili Riječka banka, te logike nije bilo. A to će samo produbiti jaz između središnje i lokalnih vlasti, metropole i periferije.

»Istra gleda jednako i bivšu i sadašnju vladu«


• Razumije li Vlada Istru i njene posebnosti? Naime, predsjednik IDS-a nedavno je izjavio da je Tuđman imao više razumijevanja za Istru nego sadašnja vlada...

- Ova se vlada u mnogo čemu ne snalazi i to će rezultirati njenim odlaskom s vlasti. Prvo su iz Vlade dali niz apsurdnih obećanja, a nakon toga nisu uspjeli preokrenuti gospodarske i socijalne trendove. Dapače, još su se pogoršali, tako da je Vlada ukupno gledajući izgubila na vjerodostojnosti. Istra u tom kontekstu gleda jednako i bivšu i sadašnju vladu. Suštinski se ništa nije promijenilo, a odnosi se čak pogoršavaju. Ne može biti logika da sve treba u stečaj, nego se to treba primjenjivati samo u određenim slučajevima kada neke gospodarske subjekte treba stabilizirati.
Ova vlada nije uspjela ni depolitizirati niti debirokratizirati zemlju, nego je stranačkim križaljkama paralizirala donošenje bilo kojih odluka. Ne bude li Vlada promptno donosila odluke, vrijeme će vladajuću garnituru odnijeti s vlasti.


Andrea Latinović