savjest INTERVJUI

Nema zapisa

Повратак Срба у Хрватску завршена је прича. У "Олуји" је протјерано око 220.000 Срба, а до данас се вратило око 60.000 њих, и то углавном старијих од 70 година.

Рекао је то у интервјуу за "Глас Српске" предсједник Удружења Срба избјеглих из Крајине и Хрватске Петар Џодан.

* ГЛAС: Послије 14 година вјерујете ли да ће злочини почињени у "Олуји" икада бити праведно кажњени?

ЏОДAН: Неће, јер би тада морало да одговара комплетно војно-политичко руководство Хрватске. Познато је да неки од налогодаваца у "Олуји" данас нису живи, тако да би преживјели морали да кажу ко им је издавао инструкције, шта је нуђено, а шта обећавано.

* ГЛAС: Колико је Срба тада протјерано и гдје су они данас?

ЏОДAН: У самој "Олуји" протјерано је 220.000 људи, с тим да је Хрватску значајан број Срба напустио од 1991. до 1995. године. Један број протјеран је у акцији "Бљесак", а онда и у "Олуји". У РС се задржало око 12.000 Срба прогнаних из Хрватске, а највећи дио отишао је у Србију. Како су се ти људи усмјеравали на Косово, један број њих пристао је да оде тамо, гдје је поново доживио голготу. 

* ГЛAС: Какву је улогу у процесу повратка на овим просторима одиграла међународна заједница?

ЏОДAН: У ових 14 година реализована је политика Хрватске која је крунисана 1995. године прогоном Срба. Међународна заједница причала је једно, а радила друго. Одржали смо безброј састанака којима сам и лично присуствовао и све узалуд. Наша једина жеља била је да се људи масовно врате на своја огњишта, али то се није догодило.

* ГЛAС: О повратку у Хрватску много се причало. Шта је конкретно учињено?

ЏОДAН: Међународна заједница и Хрватска нису прихватиле масовни повратак Срба у Хрватску, иако је то дало ефекта на Косову. Увјерен сам да је за Србе у Хрватску повратак дефинитивно завршен. Око 40.000 Срба није успјело да ријеши своје станарско право у Хрватској до данас, јер тамо не признају статус друштвених станова и та прича за њих је завршена. БиХ и Хрватска биле су у рату, а примјењивани су различити аршини у слободи кретања и повратку имовине.

* ГЛAС: Колико се људи протјераних из "Олује" вратило у Хрватску?

ЏОДAН: Свега око 60.000 углавном старијих људи. Један професор рекао је да су се из акције "Олуја" у Хрватску вратили седамдесетогодишњаци у пратњи својих родитеља.

Споразум

* ГЛAС: Како коментаришете најављено потписивање Споразума о међусобном извршавању судских одлука о кривичним дјелима који намјеравају да потпишу Хрватска, БиХ и Србија?

ЏОДAН: Циљ овог споразума је да се Хрватска ријеши случаја Главаш. Хрватској одговара да Главаш буде притворен у БиХ, а не тамо. О стварној намјери овог споразума наши политичари треба добро да се замисле прије него што буде касно. Велики број Срба у одсуству и без доказа са великом пристрасношћу хрватских судова осуђено је на велике казне. Уколико дође до реализације овог споразума или се у одређеним дијеловима не огради, из РС велики број људи завршио би у затворима. Постоје и други механизми да се изврше правоснажне пресуде.

Autor: Жељка Башић

Глас Српске