savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3264&vesna-pusic
Osoba: Pusić Vesna
Datum: 04.08.2002
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Vesna Pusić predsjednica je HNS-a, stranke koja u Saboru ima samo dva zastupnika, a u Vladi jednog ministra. Unatoč tome, ta stranka privlači veliku pozornost javnosti, bilo zbog istupa Vesne Pusić u Saboru, bilo zbog ministra javnih radova, graditeljstva i obnove Radimira Čačića, koji koristi svaku prigodu za promociju projekata koje vodi, ali i svoje stranke. Bilo je tako i u danima krize Vlade, kad je Vesna Pusić propustila jedan od sastanaka čelnika parlamentarne većine, jer je s Čačićem i novinarima obišla prve asfaltirane kilometre nekih dionica autoceste Zagreb - Split.


• Kako ocjenjujete način na koji je riješena kriza koalicije i Vlade?
- Mislim da je ishod dobar. Ovo je vlada kontinuiteta, a ne nova vlada, i u nju su ušla dva, prema svemu sudeći kvalitetna nova stručnjaka. No ipak, konačni dogovori nisu obavljeni onako kako su, prema mom mišljenju, trebali biti obavljeni. Razvlačilo se dogovaranje, što nam se često događa, a mnoge su odluke donesene u zadnji čas. One su možda i dobre, ali nisu postignute na način koji jamči efikasan rezultat. Zbog toga mi je žao. Jedan od problema koji je iz toga proizašao je i činjenica da je Neven Budak, ni kriv ni dužan, bio na meti napada, iako se on nije gurao na poziciju ministra. Naša ga je koalicija pozvala na tu funkciju, a ona ga je i napadala, što je bilo neprimjereno i štetno. Mislim da on zavređuje ispriku zbog toga.
 


Ovo je vlada kontinuiteta, a ne nova vlada, i u nju su ušla dva, prema svemu sudeći kvalitetna nova stručnjaka, no konačni dogovori nisu obavljeni onako kako su, prema mom mišljenju, trebali biti obavljeni

 Ovo što smo napravili dosad je pomak u dobrom pravcu, ali nije iskorak koji nam treba, koji je nabijen pozitivnom energijom i koji nas iz pozicije rubne europske zemlje vodi u poziciju moderne zemlje

• Je li točno da su se partneri ljutili na Račana zbog njegove tajnovitosti u traženju i predlaganju kandidata za nove članove vlade? Tvrdi se, primjerce da ste svi bili veoma iznenađeni kad je za ministricu obrane predložio Željku Antunović.
- Istina je da su novinari u kuloarima prije nas doznali da je Željka Antunović kandidat za ministricu. Mi to nismo mogli doznati iz kuloara jer smo cijele dane provodili na sastancima. To smo doznali u nedjelju ujutro, a još u subotu smo razgovarali o Zlatku Gareljiću. Podržavam to što je ministar obrane postala žena, ali takav način stvara nepotrebne konflikte. Mi smo tri tjedna razgovarali o tome i nije dobro što je odluka donesena u zadnji čas, bez konzultacija.


• Kako tumačite da se nijedna koalicijska stranka, uključujući i HSS, koji je postao drugom koalicijskom strankom po snazi, nije »trgala« za dva velika i zanimljiva, ali politički riskantna resora - obranu i gospodarstvo? Ne govori li to o bijegu od odgovornosti?
- Iskreno rečeno, nijedna se stranka nije »trgala« ni za jedno ministarstvo jer je naš prvobitni dogovor bio da ispražnjena mjesta nećemo popunjavati stranačkim kandidatima. I to ne zato što ih ne bismo imali. HNS, na primjer, ima izvrsnog kandidata za ministra znanosti. Tako smo se dogovorili da izbjegnemo nepotrebne konflikte i natezanja između koalicijskih partnera, kakve smo imali u zadnjih godinu i pol. Mislim da to uopće nije bilo bježanje od odgovornosti.


• Može li druga Račanova vlada funkcionirati bez toliko unutarkoalicijskog prepucavanja koje je snažno obilježilo rad prve vlade?
- Ne znam može li, ali mislim da to prepucavanje za rad same Vlade nije previše značajno. Nije imao ni za prošlu vladu, osim što je HSLS očito imao namjeru radikalizirati sukob i prenijeti ga na Vladu. Koordinacija stranaka i postoji zato da se bavi sukobima ili neslaganjima među strankama, da oni ne bi opterećivali vladu.


• Ali oni jesu opterećivali prošlu Vladu.
- Nisu. Vlada je funkcionirala relativno normalno, konflikata među ministrima nije bilo. Jednoglasno i bez bilo kakvog konflikta je na Vladi prošla čak i točka »Krško«, na kojoj je HSLS odlučio izaći iz Vlade, odnosno na kojoj su partneri zaključili da je suradnja sa HSLS-om postala nemoguća.


• Rasprava o povjerenju Vladi rijetka je prilika strankama, pa i opozicijskim, da prikažu svoje opće viđenje rješavanja problema države i građana. Kako nakon ove izvanredne sjednice ocjenjujete šanse stranaka sadašnje koalicije na vlasti da dobiju još jedne izbore?
- Uopće u to ne sumnjam. Ako stranke koalicije budu zajedno planirale postizbornu koaliciju, nema dvojbe da će dobiti sljedeće izbore. To može spriječiti samo neki veliki konflikt između stranaka. Ako se realizira ovih desetak udarnih projekata iz programa, koji su koncipirani tako da realizaciju može svatko provjeriti, bit će to - osim koristi za cijelu zemlju - i glavni amalgam među koalicijskim partnerima.


• Što mislite o prigovorima Ivici Račanu, ali i cijeloj koaliciji, da dosad nije bila dovoljno odlučna i energična?
- Mislim da su opravdani. Iako je i HNS u koaliciji, pa snosi dio odgovornosti i za tu neodlučnost, nas su u koaliciji ponekad kritizirali da previše energično zastupamo radikalnu modernizaciju i brz tempo promjena. S druge strane, sudbina je koalicijskih vlada da se uvijek sporije kreću. No, iako se išlo polakše nego što se, prema mom mišljenju, moglo, trebalo i moralo, ne znači da se išlo loše. Išlo se polako, ali se išlo u dobrom smjeru, što pokazuju i makroekonomski podaci. Sada i u drugom koraku treba obavezno stisnuti gas. Ovo što smo napravili dosad je dobar pomak u dobrom pravcu, ali nije iskorak koji nam treba, koji je nabijen pozitivnom energijom i koji nas iz pozicije rubne europske zemlje vodi u poziciju moderne zemlje. Mislim da je to zadaća tog drugog koraka, nakon sljedećih izbora.


• Kako komentirate tvrdnje da je »prebacivanje« prijedloga ustavnog zakona o pravima manjina s hitnog postupka u prvo čitanje, što su poduprli i neki članovi koalicije, znak da je koalicija opet »pukla« na pitanju o kojem je već postignut dogovor?
- To komentiram kao - smiješno. To je obična glupost. Potpuno je marginalno je li taj zakon, za koji je veliko pitanje bilo je li uopće trebao ići na izvanrednu sjednicu, išao u hitni postupak ili prvo čitanje. Drugo je pitanje sadržaj tog zakona. Tu će biti različitih stavova o pitanju dualnog prava glasa i ostalih opcija.
Sanja Kapetanić