savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3081&damir-kajin
Osoba: Kajin Damir
Datum: 20.08.2002
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

PULA, 19. kolovoza - Iako se turistička sezona bliži kraju i svi polako zbrajaju rezultate, u Istri posljednjih tjedan dana malo tko govori o tome. Svi pričaju samo o sve zaoštrenijim odnosima Hrvatske i Slovenije. Nakon posljednjih događaja, mnogi se pribojavaju eskalacije sukoba.
Incident koji je izazvao kontroverzni, čini se dežurni provokator Joško Joras, stavljajući slovensku zastavu na svoju kuću i puštajući slovensku himnu - iako je njegova kuća na hrvatskom teritoriju - te akcija petorice Umažana koji su zastavu skinuli, otvorio je mnoge strahove u Istri. Kao i učestali incidenti slovenskih ribarica koje uplovljavaju duboko u hrvatsko more.
Potpredsjednik IDS-a i saborski zastupnik Damir Kajin, koji se od početka sukoba uključivao u problem tražeći rješenje, vrlo je uznemiren. S njim smo razgovarali u Puli, prije nego je krenuo na sastanak s gradonačelnicom Umaga Florijanom Bassanezze-Radin.

• Kako komentirate činjenicu da nesporazumi Hrvatske i Slovenije ulaze u fazu ozbiljnog sukoba?
- Osuđujem ekstremizam s koje god strane dolazio, bilo hrvatske, bilo slovenske. Nitko ne smije uzurpirati pravo da ureduje umjesto hrvatskih vlasti! To je nedopustivo, to je negiranje pravnog poretka jedne države i inauguracija nasilja koje može uroditi sukobom.


• Krije li se još nešto u pozadini sve zaoštrenijih odnosa?
- Da, postoji dodatni problem što se radi o instrumentaliziranim ljudima HIP-a i HDZ-a, iako je među njima i jedan odnedavno član IDS-a.


• Kako riješiti problem hrvatsko-slovenskih granica?
- Za mene je granica između Hrvatske i Slovenije bila poznata i prije osamostaljenja dviju država. Uvijek sam tvrdio da su granice svetinja, ali da hrvatsko-slovenske odnose treba riješiti tako da se najprije riješi status građana uz granicu, a tek potom neka se postave granične barijere.
 


Nitko ne smije uzurpirati pravo da ureduje umjesto hrvatskih vlasti! To je inauguracija nasilja koje može uroditi sukobom
 Postoji i dodatni problem što se radi o instrumentaliziranim ljudima HIP-a i HDZ-a, iako je među njima i jedan odnedavno član IDS-a / I iza slovenskih ribara netko stoji
  Nama ovdje ne treba Unprofor ni CNN, jer nakon samo jednog takvog dana, u kojem bi CNN izvještavao o sukobima, na ovom području više ne možemo očekivati ni turiste ni zaradu od turizma, kaže Damir Kajin

• Vjerujete li da su i slovenski ribari instrument u rukama onih kojima odgovaraju što lošiji odnosi između dviju država?
- Točno je da i iza slovenskih ribara netko stoji. Međutim, sutra problem više neće biti zbog »Račanovog parafa« - koji je bio nepotreban iako je Račan u paketu htio riješiti i Krško, Ljubljansku banku i granicu na kopnu - nego će ubuduće sukob eskalirati zbog malograničnog sporazuma koji je predložio i potpisao HDZ-ov ministar vanjskih poslova dr. Mate Granić, a za koji su glasali svi zastupnici, pa i IDS-ovi kad je 1997. ratificiran u Saboru. Na taj sporazum primjedbi nisu imali ni ribari.


• Što bi trebala učiniti hrvatska vlast?
- Danas hrvatska vlast nema kuda nego operacionalizirati taj malogranični sporazum koji će permanentno izazivati probleme, i to za gotovo 500.000 ljudi. Iako je sramotno da se taj malogranični sporazum ni približno ne približava standardima koje je uveo tzv. Udinski sporazum potpisan između bivše Jugoslavije i Italije za područje slobodnog teritorija Trsta (STT). Što se tiče granice, treba definirati kopnenu crtu odmah, paraf je ovdje čak nevažan, jer je kopnena granica pravilno određena.


• A što je s granicom na moru?
- Taj će problem vjerojatno biti prepušten vremenu. Bivša Jugoslavija i Italija su svoje granice rješavale 30 godina, a imovinska pitanja još nisu razriješena. Problem Piranskog zaljeva je čak mali u usporedbi s rješavanjem problema Rijeke i slovenske Gorice, ali je problem koji postojeća vodstva ne mogu riješiti, kao što ga deset godina nije mogao riješiti ni Franjo Tuđman. A slovenska je strana deset godina koristila lošu međunarodnu poziciju Franje Tuđmana.


• No situacija je sad ozbiljna, čak se i strani turisti, gledajući vijesti i čitajući novine, pitaju je li na pomolu sukob većih razmjera.
- Ne daj Bože da netko na tom području strada, jer nikad više neće biti mira između Hrvatske i Slovenije!


• Govori se da je jedan od petorice Umažana, koji su u nedjelju skinuli slovensku zastavu s Jorasove kuće, imao pištolj. To je vrlo ozbiljan problem, zar ne?
- Ako se ustanovi da je netko imao pištolj, mogu samo ovo reći: pištoljima se problemi u Istri neće rješavati! Nama ovdje ne treba nikakav Unprofor ni CNN koji će izvještavati s ovog područja, jer nakon samo jednog takvog dana, u kojem bi CNN izvještavao o sukobima, na ovom području više ne možemo očekivati ni turiste ni zaradu od turizma! Ponavljam: u Istri se problemi sigurno neće rješavati oružjem ni incidentima!

Da sam ja bio vlast, još bih 1992. uklonio zastavu!


• Joško Joras godinama provocira hrvatske vlasti, a slovensko mu javno mnijenje daje za pravo.
- Joško Joras je najobičniji šarlatan, instrument u rukama slovenskih provokatora i to će biti sve do trenutka dok mu se, ne daj Bože, ne dogodi nešto nažao. A kad bi mu se takvo što dogodilo, bio bi pretvoren u mučenika i politički simbol, a onaj tko bi takvo što učinio bio bi proglašen krivim.
Točno je da je slovenska zastava na Jorasovoj kući provokacija. Da sam ja bio vlast, još 1992. bih uklonio tu zastavu! Ali zašto to nisu učinili od 1992. do 2000., najprije HDZ-ovi ministri unutarnjih poslova, iako ne amnestiram ni ministra Lučina?!


Andrea Latinović