savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3453&ranko-ostojic
Osoba: Ostojić Ranko
Datum: 29.09.2002
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

U povodu Dana policije razgovarali smo s ravnateljem policije Ministarstva unutarnjih poslova Rankom Ostojićem, nakon gotovo dvije godine njegova vođenja Ravnateljstva.


• Ovih je dana bilo prosvjeda neraspoređenih policajaca na Markovu trgu. Kako Vi kao ravnatelj policije tumačite takvo stanje u policiji?
- Ja mogu govoriti samo o intervenciji Policijske uprave zagrebačke i zaključiti da je ona napravljena zakonito. Prosvjed je prekinut jer organizator toga javnog prosvjeda, koji je dugo trajao, nije uspio više održavati red i kontrolu. Iz tog razloga izdana je zakonita zapovijed o prestanku prosvjeda, na što su se prosvjednici oglušili i iz tog razloga uslijedila je intervencija policije, u kojoj je došlo i do pružanja otpora i nakon koje su predane prekršajne prijave. Policija je postupila po zakonu.


• Što možete reći danas o depolitizaciji i profesionalizaciji policije za koje ste se i sami zalagali?
- Ravnateljem policije postao sam nakon donošenja Zakona o policiji koji je bio sastavni dio reforme policije. Daljnji ciljevi bili su demilitarizacija, depolitizacija, decentralizacija. To su bili i glavni ciljevi.


• Jeste li uspjeli u tome?
- Sigurno da jesmo.


• Nije baš da ja ne vjerujem, jer ovaj sektor pratim godinama, ali ne vjeruju građani... Znate i sami da i tužiteljstvo, pa i obrana osporavaju valjanost rezultata niza očevida, od Pule do »zločinačke organizacije« - gdje obrana tvrdi da su napravljeni u dosluhu s tužiteljstvom?
- Nešto što je u istrazi, što su napravili istražni suci, ja ne mogu komentirati. Sud procjenjuje izvedene dokaze, a sve što se događa vezano s tim dokazima i pokuša prikazati kao propust policije, ne bih uopće komentirao. Što se tiče Pule, obdukcije i ekshumacije Vjeke Sliška, pokazuje se da su ti zahtjevi bili posve isprazni. Bio je to zapravo jedan od argumenata kojima se koristilo u pokušaju da to zaista postane slučaj. Ono što ja mogu reći jest da mi profesionalno izvodimo te dokaze i ono što je najbitnije, ne prihvaćam zapravo tezu nekakvih sukobljavanja između odvjetništva i policije.
 

Nešto što je u istrazi, što su napravili istražni suci, ja ne mogu komentirati. Sud procjenjuje izvedene dokaze, a sve što se događa u vezi s tim dokazima i pokuša prikazati kao propust policije, ne bih komentirao. Činjenica je da imamo više od 200 kaznenih prijava protiv policajaca, unutarnja kontrola pripada ministru, govorimo o onome što su postigli policijski službenici unutar nas, rušimo nedodirljive... To je nešto što je godinama bilo zataškavano

• Vi ste navodno tvrdili da USKOK ne odrađuje svoj posao kako bi trebao. Navodno ste bili protiv te institucije!? Zakonom je određeno da je policija USKOK-u servis, da mu je podređena. USKOK rješava problem organiziranog kriminala s policijom na terenu... Ima li problema u suradnji između policije i USKOK-a?
- To nije jedini ured koji postoji na razini Vlade, znači da je napravljen zato da se izdigne iznad redovnog obavljanja posla. Gdje je tu policija? Priča o »servisu« posve je nepotrebna zato što policija i ovako i onako po drugim zakonskim aktima nužno mora surađivati s tužiteljstvom i to mora stalno raditi.


• Ali koliko dobro ili loše?
- To proizlazi iz kaznenih prijava.


• Zašto neki stalno tvrde da pravosuđe nije moglo provesti svoj dio posla jer policija nije provela svoj dio? Od slučaja Sliška, do »zločinačke organizacije« i tvrdnji njihove obrane...
- Ni u jednom trenutku nije iznesen niti jedan argument za tu tvrdnju.


• Što je sa »slučajem Belak« iz Splita i gdje je to završilo?
- Završilo je odbacivanjem kaznene prijave protiv policijskih snaga. Sve je to pitanje atmosfere koja je stvorena u MUP-u. Nedodirljivih uvijek ima, kojima je zapravo bila zaštita policijska značka, no oni padaju iz dana u dan. I podnesene kaznene prijave za više od 200 policajaca za proteklu godinu govore argumentirano. Poduzeli smo napore u čišćenju svih odjela od ljudi koji ne mogu to raditi, visokopozicioniranih osoba unutar MUP-a koji su zapravo radili kriminalne radnje. To je velik pomak u hrvatskoj policiji.


• Koliko ste uspjeli Vi koji ste na najključnijem mjestu u policiji?
- Činjenica je da imamo više od 200 kaznenih prijava protiv policajaca - unutarnja kontrola pripada ministru - pričamo o onome što su postigli policijski službenici unutar Ravnateljstva, rušimo nedodirljive... To je nešto što je godinama bilo zataškavano. Slučajeve su stavljali u ladicu, a to više nije način ponašanja unutar Ravnateljstva policije.


• Kako komentirate »curenje informacija« iz policije? Riječ je o najbitnijim informacijama o »kriminalcima«, Slišku, Jelaviću...
- Rješavamo kaznene prijave protiv policijskih djelatnika koji to rade i izlažu se situaciji da informacije cure. To stvara stanje ogorčenja i nezadovoljstva. Što se tiče argumentacija o tome da novinari dolaze do nekih informacija, moram reći da mi u zadnjih godinu dana nismo mogli utjecati na to.


• U prošloj godini bilo je trinaest predstavki na rad policije?
- Što se tiče odnosa prema građanima, stalno ističemo da popravljamo svoj image. Javno izgovorena riječ mora biti argumentirana. Ne prihvaćam načelnu nepovoljnu ocjenu ulice zato što mogu govoriti i o pohvalama s ulice, ali to ne želim koristiti u ovom trenutku. U službenom dijelu imamo danas mnogo više pohvala.
Jasminka Ivančić