ZAGREB, 30. listopada - Sudeći prema posljednjim pregovorima SDP-a i HNS-a, zagrebačke krize neće biti. Stoga čelnicu narodnjaka Vesnu Pusić pitamo vjeruje li da je kriza doista izbjegnuta.
- Nije riječ ni o kakvoj krizi, došlo je do sumnjivih radnji u izradi završne verzije Generalnog urbanističkog plana grada Zagreba, na što je gradonačelnici Vlasti Pavić, i pismeno i usmeno, ukazao HNS-ov član Poglavarstva Miljenko Mesić. Nakon toga je gradonačelnici, iz nepoznatih razloga, palo na pamet da traži smjenu čovjeka koji je ukazao na mogućnost korupcije. Ima li ičega apsurdnijeg? No, sad je zahtjev za smjenom našeg člana povučen i do sljedeće se ludosti nadam da će normalno funkcionirati. Nadam se isto tako da su u SDP-u i iz ovog izvukli pouku da ne mogu svako malo izazivati krizu, jer je to kontraproduktivno. Prva »kriza« je bila zato što se Bandić napio, pobjegao od policije, pokušao korumpirati policiju i nakon toga su policajca izbacili s posla. Sad je »kriza« jer se čovjeka koji je ukazao na mogućnost korupcije htjelo smijeniti. Kakva je to kriza? To je loše vođenje posla u gradu. Nadam se da će naši koalicijski partneri iz toga nešto naučiti i odustati od toga da svakih šest mjeseci pokušavaju destabilizirati vlast u Zagrebu.
• No dok se koalicijski partneri razračunavaju, građani i grad trpe.
- Građani će na sljedećim izborima znati prepoznati tko je što radio, a ova će gradska uprava biti uspješna ako uspije nekoliko velikih projekata, među kojima su poticana stanogradnja, POS, i plinofikacija. Ako se to počne realizirati, ova će gradska vlast biti uspješna. A sva ova podmetanja, natezanja, manipulacije, ostavljaju loš dojam. Građane se ne tiče slažu li se koalicijski partneri. Mene bi se, kao građanina, ticalo hoće li se izgraditi 7000 stanova, hoću li, uz struju, imati i plin. Dakle, treba se prizemljiti i vidjeti koji su stvarni kriteriji uspješnosti ove vlasti.
Zahtjev za smjenom našeg člana Miljenka Mesića je povučen i nadam se da će zagrebačka koalicija normalno funkcionirati. Nadam se i da su u SDP-u iz ovog izvukli pouku, da ne mogu svako malo izazivati krizu, jer je to kontraproduktivno. Prva »kriza« je bila zato što se Bandić napio, pobjegao od policije, pokušao korumpirati policiju i nakon toga su policajca izbacili s posla. Sad je »kriza« jer se čovjeka koji je ukazao na mogućnost korupcije htjelo smijeniti. Kakva je to kriza? To je loše vođenje posla u gradu, kaže Vesna Pusić
|
• Ne bi li projekte bilo lakše izvesti da su odnosi koalicijskih partnera bolji?
- Naravno da bi. Ali, kao što vidimo, bez obzira na sve otpore da se spriječi, POS ipak ide dalje. Dakle, suvisli se projekti mogu realizirati i u ovakvim okolnostima. Nadam se da će se u ovom mandatu gradske vlasti početi graditi svih 7000 stanova, a završiti do 4000.
• SDP neće smijeniti Miljenka Mesića, iako su iz te stranke poručivali da ne pristaju na ucjene. Kako to komentirate?
- Koje ucjene? Ako je ucjena kad čovjek u sklopu svog posla ukaže na ozbiljno kršenje procedure koja otvara prostor korupciji, onda razumijem. Ali, nije SDP sam na vlasti u gradu i nikoga ne može smijeniti, kao ni HNS. To možemo samo zajednički: SDP ne može upravljati gradom bez HNS-a ni HNS bez SDP-a. Podmetanja su rezultat silne želje da se vlast u Zagrebu stalno destabilizira.
• Kome je u SDP-u u interesu da stalno podriva vlast u gradu?
- Moje je mišljenje da bi Milan Bandić želio biti gradonačelnik. Budući da nije, ne može podnijeti tu situaciju.
• Hoćete reći da iza svega stoji Milan Bandić?
- Ne znam, možda cijela gradska organizacija želi da on bude gradonačelnik. U to ne mogu ulaziti, to se oni moraju dogovoriti unutar svoje stranke. No očito je da se, otkada on nije gradonačelnik, vlast u gradu stalno destabilizira, namjerno i ciljano.
• Sve se češće čuje kako unutar petorke prevladava mišljenje da izbore treba raspisati već na proljeće. Je li to točno i slaže li se HNS s tim?
- Vjerovali ili ne, mi na koordinaciji koalicije nismo nikad razgovarali o terminu ili danu izbora. Uvjerena sam, s obzirom na to da se sad vide rezultati rada ove vlade, od autoceste i stanogradnje do pozitivnih makroekonomskih trendova, da se poentirati može kad projekte dovedemo što je moguće dalje. Dakle, na izbore treba ići što je moguće kasnije, krajem sljedeće godine. Međutim, u svakom koalicijskom aranžmanu postoji i potreba ojačavanja mandata i u vezi s tim se počelo nagađati o izborima na proljeće. No, mislim da će izbori svakako biti u roku kraćem od godinu dana.
Miroslava Rožanković
|