ZAGREB, 15. travnja - S predsjednicom HNS-a Vesnom Pusić razgovaramo o mogućoj budućoj vladi lijevog centra nakon sljedećih izbora, u kojoj bi, prema svim istraživanjima, njezina stranka mogla imati daleko više ministara i utjecaja nego u sadašnjoj. Predsjednica narodnjaka to ovako komentira:
- HNS je u svim istraživanjima treći, iza HDZ-a i SDP-a, sa stalnim uzlaznim trendom. To je čvrst pokazatelj sustavnog rada naše stranke u Vladi, parlamentu i na lokalnoj razini. Uvijek sam mislila da će ova koalicija dobiti još jedan mandat. Sada i istraživanja pokazuju da će koalicija SDP-a, HSS-a i HNS-a dobiti sljedeći mandat. Mislim da je sada krajnje vrijeme da koalicija definira četiri, pet zajedničkih projekata na koje će se koncentrirati u idućem mandatu, a to su svakako Europska unija, infrastruktura i visoko obrazovanje i za to moramo pripremiti i ljude i projekte.
• Vi ste, dakle, posve sigurni za da ćemo imati vladu lijevog centra i da se desnica neće vratiti na vlast?
- To nikako ne bi bilo dobro s obzirom na to da nam je jedna od zadaća Europska unija, a do formalnog članstva ostalo nam je još mnogo posla, pa je mnogo bolje da to odradi isti tim na vlasti. Prema rezultatima istraživanja koje smo dosad vidjeli, HDZ jest nekoliko postotaka ispred SDP-a, no to nije dovoljno da bi formirao vlast.
• Za HNS bi glasalo od devet do 17 posto birača, kako u kojoj izbornoj jedinici. Na koliko saborskih zastupnika računate?
- U prosjeku imamo 13 posto glasova, računamo da ćemo osvojiti i 15 posto, što znači da imamo šanse za 15 do 20 zastupnika.
Istraživanja pokazuju da će koalicija SDP-a, HSS-a i HNS-a dobiti sljedeći mandat
HNS računa na 15 posto glasova, što znači da imamo šanse za 15 do 20 zastupnika
U politici je mnogo važnije koncentrirati se na ono što hoćete raditi, a ne što želite biti
HNS će u novom mandatu biti daleko zastupljeniji u vlasti, no tko će što i gdje biti, ovisi o rezultatima izbora
Logično je da će premijera dati stranka koja osvoji najviše glasova
Autocesta je zasluga i Račana i Čačića, što i jest smisao timskog rada u Vladi, kaže Vesna Pusić
|
• Čije ste zastupnike privukli? SDP-ove?
- To je konvencionalna teorija koja kruži. Mi smo dobili ponajprije svoje birače. Zaboravlja se da je s političkog prostora otprije 10 godina nestao HSLS s 23 posto birača. Ta se stranka maknula udesno, a dio njenih birača otišao je nama, dio SDP-u. I to se dogodilo postupno, za 10 godina, a ne od danas do sutra. Istraživanja su pokazala da je naše biračko tijelo relativno mlado, to su ljudi koji prvi put glasaju i nisu se fiksirali na svoj izbor kao stariji birači. Mislim da su to dva glavna izvora naših birača. A mislim i da među 40 posto neopredijeljenih ima mnogo birača građanske opcije lijevog centra.
• Nagađa se da ste zainteresirani za mjesto ministrice vanjskih poslova. Koje su vaše ambicije u novoj vlasti?
- To nije dobar način razmišljanja i mislim da je u politici mnogo važnije koncentrirati se na ono što hoćete raditi, a ne što želite biti. Zadaća naše, srednje generacije političara jest osigurati Hrvatskoj mjesto u Europskoj uniji, te sve zakonske, institucionalne i infrastrukturne preduvjete koji to omogućavaju. Europsku uniju mi danas više tretiramo kao simbol, a trebali bismo osigurati europske standarde, i u gospodarstvu i u politici. To je apsolutno zadaća ove generacije političara. HNS će sigurno u novom mandatu po brojnosti biti daleko zastupljeniji u vlasti, no tko će što i gdje biti, ovisi o rezultatima izbora.
• Ali javnost već nagađa da je podjela funkcija unutar triju budućih vladajućih stranaka dogovorena?
- Mogu ovog trena potvrditi da se nikad nismo o tome ni dogovarali ni razgovarali. To sam prvi put čula od novinara. Nikad tu temu nismo spominjali ni u kojoj formi, ni na sastancima petorke niti drugdje gdje sam sudjelovala. Znam da je to zabavno za kalkulacije, ali to pokazuje u kojoj je mjeri politika kod nas dobila estradnu dimenziju. Bilo bi strašno neozbiljno prije izbora dijeliti bilo kakve funkcije.
• Ipak, na osnovi sadašnjih izbornih prognoza, vidite li Ivicu Račana kao premijera i Zlatka Tomčića na sadašnjoj funkciji?
- To ovisi o rezultatima izbora. Logično je da će premijera dati stranka koja osvoji najviše glasova. Ne vidim kako bi se drukčije moglo, ili da se stranke dogovore da podrže neku osobu. Vidjet ćemo, no sada stranke trebaju definirati timove koji potencijalno mogu preuzeti pojedina ministarstva. Ljude treba pripremati za poslove u novoj vlasti i mi u HNS-u to radimo.
• Imena HNS-ovih kandidata?
- A ne, to ćemo još vidjeti, ali projekti koje radimo jesu u funkciji pripreme za obavljanje određenih poslova. Stranke se moraju unaprijed pripremiti za idući mandat, to je pitanje odgovornosti prema biračima i zadaćama koje su pred nama, a koliko će ministara tko dobiti, ovisi o rezultatima izbora.
• Aludirajući na ministra Radimira Čačića i gradnju autoceste Zagreb - Split, premijer Račan je u emisiji »Kako vlada vlada« rekao da Vladine zasluge za projekte pobiru narodnjaci? Vaš komentar?
- Nisam pristaša da se sad natežemo o tome tko je zaslužniji za autocestu. Taj je projekt rezultat rada Ministarstva, ministra i cijele Vlade, konkretno premijera. Jer, projekt se ne bi mogao realizirati da mu premijer nije dao podršku, jednako tako ne bi bilo realizacije i da je premijer dao podršku projektu koji vodi nesposoban ministar. Dakle, zasluga je to i jednog i drugog, što i jest smisao timskog rada u Vladi. Nemam ništa protiv toga da svi ministri u Vladi i njihove stranke preuzmu zasluge za svoj rad i da to prikažu kao svoje rezultate. Nema uopće dvojbe da je premijer Ivica Račan zaslužan za autocestu, jer je to prepoznao kao prioritet, ali isto je tako zaslužan i ministar Čačić koji je to znao realizirati. Što se autoceste tiče, to je zajednička uspješna suradnja i nema smisla da jedni drugima prigovaramo je li to naše ili vaše. To je školski primjer na kojem se vidi uspješno funkcioniranje timskog rada i ne vidim zašto bi se itko osjetio pogođen. Projekt je uspješan i ne bi funkcionirao ni bez Čačića niti bez Račana. No, ministar Čačić, za razliku od Vlade koja svoje rezultate nije dobro prezentirala, zna dobro prezentirati svoje rezultate.
• Pa se tako slika na dionici autoceste kod Zadra i to se reklamira u udarnom tv-terminu. Predizborna kampanja je očito počela?
- Ministar Čačić je omogućio javnosti da prati razvoj projekta i tako bi trebalo raditi svako ministarstvo. Prema mom mišljenju, dobro se prezentira i Ministarstvo za europske integracije. Naša je obveza prema javnosti da to učinimo.
Što se tiče osmišljavanja izborne kampanje, zasad nam to nitko ne radi i pregovaramo s nekoliko agencija. Predizborna kampanja će biti nešto drugo - bit će to polaganje računa o svemu što smo napravili i što još planiramo učiniti u sljedećem mandatu. To treba predočiti biračima da bi odlučili hoće li to podržati ili ne.
»HSS ima razloga ostati u koaliciji«
l HSS je poželjan koalicijski partner i lijevoj i desnoj opciji. Na temelju čega ste tako uvjereni da će se prikloniti lijevoj vladi, a ne, na primjer, HDZ-u?
- Mislim da je to pitanje za kolegu Tomčića. No iz moje perspektive, čini mi se da im je glavni razlog za ostanak u postojećoj koaliciji sudjelovanje u dovršetku projekata koje smo zajednički započeli u ovom mandatu. Moj je dojam da oni žele zbog toga ostati u ovoj koaliciji.
|
»Racionalan datum izbora je kraj listopada«
• Kad ćemo na izbore? U listopadu ili studenom?
- To ne znam, no uvijek sam smatrala kako bi bilo korisno da se okvirno u petorki dogovorimo o datumu. Moje je mišljenje da će to biti kraj listopada ili početak studenoga, to bi bilo racionalno. Dovršili bismo posao s ljetnom sjednicom Sabora, a Sabor bi se opet sastao u rujnu i dogovorio raspuštanje. Razumije se, Predsjednik države bi to morao prihvatiti, ali ne vidim razloga zašto ne bi.
Predizborna kampanja traje 30 do 60 dana, a logično bi bilo da se novi parlament formira prije kraja godine, da može usvojiti proračun. Iz svega toga proizlazi da je racionalan datum izbora kraj listopada i čini mi se da će tako biti.
|
Miroslava Rožanković
|