savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3264&vesna-pusic
Osoba: Pusić Vesna
Datum: 26.05.2003
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 25. svibnja - Predsjednica Hrvatske narodne stranke (HNS) dr. Vesna Pusić ostala je šokirana činjenicom da »Zlatni grb«, saborsku nagradu za poseban doprinos razvoju parlamentarizma, demokracije, tolerancije i ljudskih prava neće dobiti predsjednik države Stjepan Mesić. U razgovoru za Vjesnik ona tvrdi da to ne može objasniti ničim drugim, osim političkim rivalstvom i nadmetanjima.


• Kako komentirate činjenicu da je u glasanju za nagradu »Zlatni grb« predsjednik Stjepan Mesić dobio samo dva glasa?
- Ne mogu objasniti zašto nije prošao prijedlog našeg Kluba, jer mi ga ne bismo ni predlagali da nismo bili sigurni da će to biti konsenzualno prihvaćeno. Primjerice, bi li Vaclav Havel trebao dobiti nagradu za promicanje parlamentarizma i demokracije u Češkoj? Mislim da bi, a isto vrijedi i za predsjednika Mesića. Meni se činilo da ga samo formalno netko treba predložiti i da će biti konsenzusom prijedlog usvojen. Naime, nije poznat slučaj u političkoj povijesti da je i jedan predsjednik nakon što je izabran u predsjedničkom sustavu sam pokrenuo ustavne promjene, sam predložio da mu se ograniče ustavne ovlasti, pokrenuo inicijativu da se politički sustav transformira iz predsjedničkog u parlamentarni... Budući da se nagrada dodjeljuje za promicanje parlamentarizma, demokracije, ljudskih prava i tolerancije, ne vidim trenutno ni jednu fizičku osobu u Hrvatskoj koja je tome više pridonijela od predsjednika Mesića. Dokazuju to materijalne činjenice - odrekao se predsjedničkih ovlasti u korist parlamentarne demokracije.
 


Nije poznat slučaj u političkoj povijesti da je i jedan predsjednik nakon što je izabran u predsjedničkom sustavu sam pokrenuo ustavne promjene, sam predložio da mu se ograniče ustavne ovlasti, pokrenuo inicijativu da se politički sustav transformira iz predsjedničkog u parlamentarni...
  Budući da se nagrada dodjeljuje za promicanje parlamentarizma, demokracije, ljudskih prava i tolerancije, ne vidim trenutno nikoga u Hrvatskoj tko je tome više pridonio od predsjednika Mesića, tvrdi dr. Vesna Pusić

• Zašto Predsjednik nije prošao u konkurenciji za tu nagradu? Je li razlog stranačko rivalstvo prema HNS-u ili politička netrpeljivost prema Predsjedniku?
- Ne mogu to objasniti ničim drugim, osim političkim igrama i nadmetanjima. U nekim situacijama, ljudi bi se ipak trebali izdignuti iznad političkog i stranačkog rivalstva. Bilo mi je to šokantno, žalosno je izgledalo i šteti nagradi i njezinoj ulozi. Žao mi je sada da je naš Klub uopće uvlačio Predsjednikovo ime u to. Da smo i naslutili da se tako nešto može dogoditi, sigurno ne bismo izlazili s Predsjednikovim imenom.


• Vi ste ipak podržali Vlatka Pavletića?
- Jesmo, podržali smo ga, bez obzira što pripada političkoj opciji koju mi ne podržavamo. On je u razdoblju prelaska vlasti iz autoritarne u demokratsku, ka jačanju parlamentarizma, dao doprinos mirnom prijenosu vlasti. Tko zna što bi neki drugi iz njegove stranke učinili? Pokušali izigrati proceduru i ismijati institucije, a Pavletić je pridonio dignitetu institucije i mirnom prijenosu vlasti.


• Je li moralno da se za tako visoke novčane iznose (100.000 kuna) kandidiraju političari s ionako visokim plaćama?
- Novčana nagrada je u tom smislu potpuno beznačajna. Novac je sa stanovišta i statusa nagrade posve nevažan. Jer, nagrada bi trebala biti prije svega čast i priznanje, a novac je sporedan. Uzmite za primjer Nobelovu nagradu: svakom laureatu te nagrade ona je čast i bez novca, jer su važni samo status i uloga te nagrade.


• Je li predsjednik Stjepan Mesić znao da ga kandidirate i kakva je njegova reakcija?
- Predsjednik to nije znao. Nisam s njim o tome razgovarala ni prije niti sada, jer je na putu. Meni je sad neugodno zbog njega, jer smo ga predložili uvjereni da će to biti prihvaćeno konsenzusom. No, situacija ni po čemu nije neugodna za njega, nego za sve druge koji su iz politikantskih razloga to minirali.
Miroslava Rožanković