savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3342&tonci-tadic
Osoba: Tadić Tonći
Datum: 07.10.2003
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 6. listopada - Činilo se da su HSP-ovci, koji se više od dvije godine bave pitanjem proglašenja gospodarskog pojasa u Jadranu, najveći gubitnici nakon saborske rasprave i odluke o proglašenju ekološko-ribolovnog pojasa. No u toj stranci tvrde da se ne predaju te da će javnosti i dalje iznositi argumente o neprovedivosti saborske odluke. O tome govori dr. Tonči Tadić, autor HSP-ova prijedloga o proglašenju gospodarskog pojasa.


• Možete li komentirati odluku Sabora kojom je prihvaćen Vladin prijedlog ekološko-ribolovne zone?
- Hrvatska nije dobila gospodarski pojas, unatoč gromoglasnim najavama iz vladajuće koalicije. Umjesto toga dobili smo međunarodno pravno nedefiniran pojam ekološko-ribolovne zone. Ivica Račan i SDP nisu htjeli gospodarski pojas nego zonu koja se usuglašava sporazumom sa susjedima. HSP se zalagao za gospodarski pojas koji je u skladu s Konvencijom o pravu mora, čime se gospodarski pojas proglašava jednostrano. Ribolovna zona nije utemeljena na toj konvenciji nego stupa na snagu jedino dogovorom susjednih zemalja, i na kraju je ispalo točno onako kako je Račan i htio. Nije bilo odlučnosti za proširenje gospodarskog pojasa, pa je teško da će biti odlučnosti i za proglašenje te ribolovno-ekološke zone.


• Je li HSS u cijeloj priči bio »trojanski konj«?
- Nije jasno koju je ulogu HSS odigrao i što je htio. Očito je da HSS-ovci nisu htjeli gospodarski pojas, a ako su ga i htjeli, onda su to žrtvovali u zamjenu za kratkoročne stranačke dobitke. Licemjerna je teza HSS-ovaca da su glasanjem htjeli pomoći HSP-u, kad već HSP-ov prijedlog nije prošao. HSP-ov prijedlog nije prošao upravo zato što HSS nije glasao za to!


• Je li na djelu bio dogovor SDP-a i HSS-a?
- Vjerojatno da. Trebalo je za domaću javnost pokazati odlučnost u obrani nacionalnih interesa, a za međunarodnu javnost donijeti dokument koji nije tolike snage da ga se ne može osporiti.


• Može li u budućnosti Hrvatska, pod pritiskom Italije i Slovenije, odustati i od te ekološko-ribolovne zone?
- Zemlja koja ima gospodarski pojas upućena je na postizanje sporazuma sa susjedima o prepuštanju viška izlova ribe pod određenim uvjetima i naknadama. Ali kad je proglašen gospodarski pojas to onda znači da Hrvatska i dalje ima dio mora u kojem ona ima posebna prava. Nejasno je koji će mehanizam Hrvatska upotrijebiti u ovom slučaju i nejasno je kako će se Hrvatska odrediti prema zahtjevima Italije i Slovenije.


• Je li HSP, koji se gospodarskim pojasom bavi dulje od dvije godine i inicijator je ovog zakona, razočaran i izigran?
- Ako je netko izigran onda to nije samo HSP nego su to i hrvatski ribari, kao i svi oni koji žive na otocima. Nevjerojatno je da vladajuća koalicija likuje zbog pobjede kojom je zadan težak udarac hrvatskim nacionalnim interesima.


• Hoće li ova priča s gospodarskim pojasom utjecati na izborni uspjeh vladajuće koalicije?
- Da, a HSP će proglasiti gospodarski pojas kad za to bude imao prilike. Ova generacija Hrvata to nije uspjela, ali sam siguran da će to učiniti vlast u kojoj će sudjelovati i HSP.
Andrea Latinović