savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=5939&nino-zganec
Osoba: Žganec Nino
Datum: 27.10.2003
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 26. listopada - Afera koja je izbila prošlog tjedna u medijima o zagrebačkom Domu za stare i nemoćne osobe »Centar«, kad je otkriveno da je Dom pokojnim korisnicima navodno oduzimao novce, te nije poštivao Zakon o javnom natječaju za nabavku hrane i lijekova, otvorila je pitanja o stanju u drugim domovima u Hrvatskoj. O stanju i inspekcijskom nadzoru Ministarstva rada i socijalne skrbi razgovarali smo s Ninom Žganecom, pomoćnikom ministra.


• Ministarstvo rada i socijalne skrbi nema ustrojen odjel inspekcijskih poslova. Je li to problem?
- To može biti problem, ali i ne mora biti. Naime, da biste formirali poseban odjel morate imenovati inspektore, morate imati posebno obučene ljude za taj posao. U našem ministarstvu posao inspektora obavljaju službenici koji inače imaju »redovne« poslove. U ovoj godini je obavljeno više od 30 inspekcijskih nadzora u domovima umirovljenika.


• Je li inspekcija u tih 30 inspekcijskih nadzora našla nepravilnosti, poput onih u Domu »Centar«?
- Afera u Domu »Centar« je jedna od najvećih, a obilježje te afere je da nadležno tijelo, Gradski ured za zdravstvo i socijalnu skrb Zagreba, nije odradilo svoj posao. Pretpostavljam da je razlog tome što je inspkecijski nalaz, kako kaže pročelnik ureda Zvonimir Šostar, zametnut. Toliko nepravilnosti, koje su nađena u »Centru«, nije utvrđeno ni u jednom drugom domu. Najčešće nepravilnosti u domovima su neusklađenosti u aktima - akt o sistematizaciji posla, statut i slično. Ti se propusti događaju, jer u tim domovima nema kvalitetne pravne službe. Ponekad se pronađu i druge nepravilnosti ili bude problema u međuljudskim odnosima.
 

Afera u Domu »Centar« je jedna od najvećih, a obilježje te afere je da nadležno tijelo, Gradski ured za zdravstvo i socijalnu skrb, nije odradilo svoj posao
  Svatko treba u ovom lancu napraviti svoje, a tko ne napravi, treba odgovarati, a ne prebacivati lopticu

• Znači li to da u drugim domovima nema nepravilnosti?
- Prošle je godine bilo ukupno pet prekršajnih prijava, ali su se sve odnosile na privatne domove, koji su poslovali, ali nisu bili osnovani u skladu sa zakonom. Nepravilnosti uočene u Domu »Centar« tiču se financijskog poslovanja, ali su uočeni i veliki nedostaci u međuljudskim odnosima zaposlenika. A sve je to upućivalo na potrebu da se ravnatelj odmah razriješi dužnosti.


• Ministarstvo nije moglo smijeniti ravnatelja unatoč nepravilnostima. Mislite li da je decentralizacija domova bila dobra odluka?
- Mislim da maksimalno treba ustrajati na decentralizaciji. Što se tiče stanja u »Centru«, postoji Državno odvjetništvo koje treba obaviti svoj dio posla. Svatko treba u ovom lancu napraviti svoje, a tko ne napravi, treba odgovarati, a ne prebacivati lopticu.

Zbog nekih prijava organiziramo nadzor bez najave


• Koliko godišnje primite anonimnih prijava i kako se one razmatraju?
- Teško je reći točan broj, ali nekoliko desetaka njih se uvijek s dužnom pozornošću razmatra. Neke od njih su signal za hitno organiziranje inspekcijskog nadzora bez ikakve najave, dok neke ne traže organiziranje nadzora. Primjerice, ako dobijemo prijavu da se štedi na normativima u prehrani, da netko od zaposlenika nosi hranu kući, da ravnatelj koristi službeni auto u privatne svrhe ili da se netko od korisnika žali na njegu u domu, hitno se organizira nadzor.


• Pojedinci tvrde da lanac korupcije u domovima seže sve do Ministarstva.
- Ako se pokaže da je netko iz Ministarstva umiješan, nadam se da će kazneno odgovarati. Međutim, nemamo tih spoznaja. Ne mogu tvrditi da nema mita u socijali, ali nema lanca korupcije koji seže do Ministarstva, jer nemamo spoznaja koje bi upućivale na to.


Nataša Zečević