savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3264&vesna-pusic
Osoba: Pusić Vesna
Datum: 13.11.2003
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB, 12. studenoga - Iz Hrvatske narodne stranke (HNS-a) uoči izbora došla su vrlo zvučna upozorenja da bi promjena sadašnje koalicijske vlasti moglo zakočiti hrvatsko približavanje Europi. HNS je u sadašnjoj koaliciji prolazio i loše i dobre trenutke, ponekad se konfrontiravši s partnerima, pogotovo sa SDP-om u Zagrebu, ali su HNS-ovi kadrovi, kao ministar Čačić, dali i velik doprinos u realizaciji Vladinih programa u stanogradnji i izgradnji modernih prometnica. Zato HNS očekuje dobre izborne rezultate. Predsjednica stranke Vesna Pusić u razgovoru za Vjesnik kaže da je bilo i pokušaja predizborne koalicije sa SDP-om u nekim jedinicama, ali da su propali.


• Poručujete građanima »birajte nas jer smo manje isti«. Čime to jamčite?
- Različiti smo i po načinu rada i po ljudima i po pristupu politici od drugih političkih stranaka. Mi politiku gledamo kao posao u kojem se postižu ili ne postižu mjerljivi rezultati. Politika je za nas posao mjerljiv rezultatima, a mi i po cijenu oštrih kritika dosljedno zastupamo političke stavove. Različiti smo i po spremnosti da unaprijed definiramo ciljeve i preuzimamo odgovornost ako ih ne realiziramo. Prepoznatljivo smo različiti i po tome što ne mijenjamo stavove tako da u kampanji zastupamo jedno, a kasnije u parlamentu ili vladi drugo.
Mi smo u četverogodišnjem mandatu dosta, neki smatraju i pretjerano, demonstrirali zakonske projekte i ciljeve do kojih nam je naročito stalo. Pokazali smo u izvršnoj vlasti da znamo osmisliti projekt, podmetnuti leđa i provesti ga. Nije naravno autocesta projekt koji je teško smisliti, svi to hoće i smišljaju već 30 godina, a razlika je u tome znaju li to ili ne realizirati. Mi smo to znali uz kolektivnu podršku ostalih u Vladi.
 

Različiti smo i po načinu rada i po ljudima i po pristupu politici od drugih političkih stranaka
  Nije autocesta projekt koji je teško smisliti, svi to hoće i smišljaju već 30 godina, a razlika je u tome znaju li to ili ne realizirati - mi smo znali uz kolektivnu podršku ostalih u Vladi
  Sve ispod 15 zastupnika smatrat ćemo neuspjehom, a iznad 20 odličnim uspjehom
 Ako koalicija pobijedi, ja ću svakako biti u vladi
 Vladu će formirati tri liste: SDP-a, HNS-a i HSS-a
  Mislim da koalicija SDP-HDZ nije realna mogućnost, kaže Vesna Pusić

• Hoće li autocesta i poticana stanogradnja biti najjači HNS-ovi argumenti u kampanji?
- To su na razini praktičnih projekata sigurno naši najjači argumenti i za ta dva projekta je silno važno dobiti političku podršku na ovim izborima da bismo ih mogli završiti brzo i efikasno. Ti su projekti HNS-ova legitimacija za bivši posao iz koje se može vidjeti što i kako radimo, ali oni su i temelj za obraćanje građanima da nam omoguće da taj posao i završimo. Uz te projekte, vrlo je važan i projekt plinofikacije za područje Dalmacije i Like, jer omogućava ne samo jeftiniju čistu energiju za kućanstva, nego i rješavanje mnogo većeg problema, a to je struja. Nudimo i projekt o kojem se relativno malo govori a djelomično je već osiguran novac, to je sistem od 47 pročišćivača otpadnih voda u 47 gradova uz jadransku obalu od sjevera do juga. Projekt je iznimno važan, jer ne možemo imati turizam ako kanalizacija ide direktno u more usred grada, niti domaće stanovništvo može normalno živjeti u takvim uvjetima. A u takve projekte treba uključiti i gradove na rijekama.


• Infrastruktura je jedan od šest HNS-ovih projekata?
- Da, to je samo dio naših ciljeva, a koliko je važan stalno ilustriram na primjeru turizma u Zadarskoj županiji i autoceste. Ove je sezone zadarsko područje zaradilo 40 posto više od turizma očito samo i isključivo zbog ceste. Jer, nije se ni more promijenilo, ni gradovi ni otoci. Ništa se nije promijenilo osim što je cesta došla do Zadra, a to je očito dalo puls cijeloj regiji i povećao se prihod od turizma. To će se sigurno osjetiti i u Lici, jer sad nema nikakvog razloga da se pogoni ne grade na jeftinijem zemljištu u Lici ako se autocestom za sat i pol stigne u Zagreb ili Zadar. Država gradeći infrastrukturu osigurava uvjete poduzetništvu i zato je infrastruktura doprinos razvoju gospodarstva.
Uz europske strategije i gospodarski program, imamo i četiri druga programa: javna uprava, reforme pravosuđa i obrazovanja, te priprema poljoprivrede za europske standarde. To su naši životopisi koje prezentiramo u kampanji tražeći da nam se posao povjeri i u idućem mandatu.


• Očekujete 20 zastupnika u Saboru? Na temelju čega ste uvjereni u takav uspjeh?
- Procjenjujemo to na temelju istraživanja javnog mišljenja koja su jedini pokazatelj koji prije izbora imamo. U tim okvirima, između 15 i 20 zastupnika su naša očekivanja. Sve ispod petnaest smatrat ćemo neuspjehom, a iznad dvadeset odličnim uspjehom.


• Ako rezultati budu tako dobri, očekujete li vi mjesto premijerke ili ministrice vanjskih poslova?
- Nema smisla predizborno o tome razgovarati, no ako koalicija pobijedi, ja ću svakako biti u vladi. Na kojem mjestu i koliko će nas biti neće ovisiti ni o čijoj dobroj volji nego o rezultatima izbora.


• No, bude li sve u skladu s prognozama i očekivanjima, koliko je to ministarstva za HNS?
- To bi značilo da imamo četiri ministra, a koja nemojte sad pitati, to ćemo vidjeti. Sve ovisi o drugim listama, jer vladu će formirati tri liste: SDP-a, HNS-a i HSS-a


• Gdje očekujete najbolji, a gdje najlošiji rezultat?
- Najbolji rezultat očekujemo u I., III. i VIII. izbornoj jedinici. I u VI. mislim da imamo dobre šanse. Najosjetljivije su II. i V., ali ni u jednoj nije upitan prolaz.


• Izborna pobjeda će očito biti vrlo tijesna. Tko je jezičac na vagi? HSS?
- Uteg na vagi će biti svatko tko se odluči hoće li ili neće pristati na određeni aranžman, to smo i mi i SDP jednako kao i HSS. Koaliciju neće moći sastaviti samo dvije stranke od te tri.


• No, jedino je HSS nesvrstan, može se prikloniti i desnoj koaliciji za razliku od HNS-a i SDP-a koji su tome jasno rekli ne?
- Ne mislim tako, ne razumijem zašto HSS smatra da mu koristi što ostavlja takav dojam. Mislim da bi za HSS bilo pogubno da se sad utopi u HDZ-u, on je u ovoj koaliciji funkcionirao dobro, zajedno smo realizirali niz projekata koji su kvalitetni i koji su pokazali da možemo zajedno i da ih trebamo zajedno i završiti. Mislim da bi i kolegi Tomčiću trebalo biti u interesu da ne ostavlja dojam da ne zna s kim će poslije izbora i da ljudi koji glasaju za HSS ne znaju za koji politički projekt glasaju.


• Predsjednik Stjepan Mesić ovih je dana izjavio da je moguća koalicija SDP-a i HDZ-a. Slažete se?
- Mislim da Predsjednik malo relativizira cijelu situaciju i postizborne uvjete. Ako pojedine stranke smatraju da će njihovi logični koalicijski partneri tražiti u izvršnoj vlasti više nego što su dobili na izborima, zamislite što bi tek jedni drugima radili i kako bi se ucjenjivali u koaliciji SDP-HDZ. Kako bi se dogovorili tko bi bio premijer? Ili tko bi dobio koje ministarstvo? Kako bi ih vodili? To je nemoguće, pa to bi bilo kao ono neobično stvorenje u Dr. Dolittleu »Gurni me-Povuci ga«. Mislim da ta koalicija nije realna mogućnost.

»Račan mi se nije ni javio«


• Zašto je propala koalicija s LS-om i SDP-om, a zagovarali ste zajedništvo radi opstanka na vlasti?

- Kako će izbori biti vrlo tijesni, smatrali smo da je važno ujediniti sve u koaliciji da se ne bi izgubili glasovi, tih jedan do dva posto. Kolegi Bancu smo ponudili fer i pristojno drugo mjesto u X. izbornoj jedinici, četvrto u I. i ulazak u veliku koaliciju s SDP-om u IV. izbornoj jedinici. U ostalim izbornim jedinicama LS-u je ponuđeno da sudjeluje na listama, ali ne na mjestima s koje može ući u Sabor. Očito to nije bilo u skladu s njihovim željama i ono što su dogovarali sa SDP-om očito je, prema njihovoj procjeni, bilo povoljnije.
Ideja velike koalicije sa SDP-om potekla je od SDP-ovih zastupnika iz X. izborne jedinice s kojom su mi došli prije završetka zadnje sjednice Sabora i predložili mi zajednički izlazak u toj izbornoj jedinici. Razgovarala sam o tome s kolegom Račanom i on se složio, iako je smatrao da bi bolje bilo da idemo zajedno u IV. i IX. izbornoj jedinici. Načelno smo razgovarali, ali se nikad nismo dogovarali s kojim imenima i na kojim mjestima izaći. Nakon toga je Račan rekao da će o tome raspraviti na stranačkim tijelima, ali mi se kasnije više nije ni javio.

Miroslava Rožanković