savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=364&ivan-jakovcic
Osoba: Jakovčić Ivan
Datum: 15.11.2003
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

PULA, 14. studenoga - Predsjednik Istarskog demokratskog sabora (IDS) Ivan Jakovčić je, uoči izbora, zadovoljan obnovom suradnje sa SDP-om i koalicijom u VIII. izbornoj jedinici, u kojoj je iz taktičkih razloga čelnu poziciju prepustio Damiru Kajinu. Jakovčić za Vjesnik objašnjava odnose sa SDP-om i poziciju IDS-a na regionalnom i nacionalnom planu.


- IDS i SDP dvije su različite, a u prošlom desetljeću i konkurentske stranke, u nekim situacijama i jako suprostavljene. U dijelu javnosti, pa i simpatizera i članstva malu je nedoumicu izazvalo to relativno naglo zbližavanje nakon razlaza prije dvije godine, kad sam napustio ministarsku fotelju i to ne samo zbog pojedinaca kojih više nema u Vladi i SDP-u, nego i zbog nekih programskih razloga, pa i našeg Statuta.


• Ali statut je dobio zeleno svjetlo...
- Statut Istarske županije za nas je najvredniji dokument donesen od uspostave demokracije u Hrvatskoj, a presudnu ulogu da ne dođe do daljeg zaoštravanja odnosa između Vlade i Istre upravo zbog Statuta imao je Račan s bivšim ministrom Ivaniševićem. Račan je sa mnom stvorio i pretpostavke da politički odnosi između Istre i Zagreba budu nešto sasvim drugo, nego što su bili za vrijeme HDZ-a. Zato i ističem bojazan da bi povratak HDZ-a značio ponavljanje onoga što smo prošli, a što više nikako ne želimo. Za HDZ-a je Istra prozivana kao gotovo neprijateljska regija u Hrvatskoj, a zapravo je daleko najprosperitetnija regija i snažno doprinosi stabilnosti Hrvatske.
 

Ivica Račan je sa mnom stvorio i pretpostavke da politički odnosi između Istre i Zagreba budu nešto sasvim drugo nego što su bili za vrijeme HDZ-a, zato i ističem bojazan da bi povratak HDZ-a značio ponavljanje onoga što smo prošli, a što više nikako ne želimo
  U vođenju stranke napravio sam mnogo malih pogrešaka, ali i jednu vrlo veliku: naivno sam povjerovao da u politici postoje korektnost, iskrenost i fer odnosi, a toga u politici nažalost nema, kaže Ivan Jakovčić

• IDS tom koalicijom nadilazi regiju?
- Mi smo regionalna stranka nacionalnog značenja. Na svim izborima dosad dobili smo po četiri zastupnika, očekujemo da ćemo ih dobiti i sada, pa se potvrđujemo kao najstabilnija stranka na hrvatskoj političkoj sceni, jer sve su druge stalno varirale.


• Od »porečke četvorke« nije ostalo ništa, postoje li ikakvi izgledi da se barem preostala trojka poslije izbora nađe zajedno?
- Porečka je četvorka odigrala presudnu ulogu u snažnom okupljanju opozicije u Hrvatskoj i skidanju HDZ-a s vlasti 3. siječnja. Nemojte zaboraviti da su 23. kolovoza 1997. u Poreču bili današnji predsjednik Republike Stjepan Mesić, današnji predsjednik Sabora Zlatko Tomčić, ministar Radimir Čačić, bio je pokojni Vladimir Gotovac (Vlado) kao vertikala hrvatske demokracije, u ime IDS-a bili smo Damir Kajin, Soldatić i ja. Prema tome, »porečka skupina« je već povijest hrvatske politike i demokracije, ali je odigrala važnu ulogu. I danas te stranke imaju mnogo zajedničkog ili sličnog u programskim elementima, neusporedivo više nego što mogu imati s HDZ-om i drugim desnijim strankama.


• Mnogi se i ne sjećaju da je na prvim demokratskim izborima IDS podržao SDP u cijeloj Istri, da bi istarski SDP-ovci 1993. masovno prešli u IDS. Je li novo partnerstvo povratak na stari politički kolosijek?
- U politici postoje ciklusi i procesi, 1990. na prvim demokratskim izborima Istra je masovno glasala za SDP i tadašnje socijaliste. Samo tri godine kasnije Istra se plebiscitarno opredijelila za IDS, u kojemu su tada bili i svojedobno ugledni SDP-ovci. Među njima, svakako to treba reći, i u to vrijeme važna osoba za istarsku politiku bio je i Luciano Delbianco, danas predsjednik IDF-a, čovjek koji je tada snažno naštetio SDP-u, kasnije IDS-u, a sad najavljuje novu stranku. Dakle, čovjek kojega se u istarskom žargonu naziva sette bandiere.
Iako će rezultati ovih parlamentarnih izbora sigurno utjecati na buduće odnose SDP-a i IDS-a, ja zagovaram dugotrajno partnerstvo, a to će tražiti i njihovo usmjerenje prema suradnji s IDS-om koje je i danas sve prisutnije. I u Županijskoj skupštini vijećnici SDP-a gotovo uvijek glasaju za prijedloge Poglavarstva, a odlična je suradnja i u nekoliko općina i gradova u Istri. Na toj osnovi trebamo ići dalje i stvoriti iskrenu suradnju na svim razinama.


• U prošlosti IDS-a zapažene su bile »rovinjske deklaracije«. Što je danas od njih ostalo?
- Jedan dio rovinjskih deklaracija je već zaživio, one su dio naše svakodnevice, prije svega ističem dvojezičnost. Međutim, dva važna programa tek su u povojima. Uspostava euroregionalne suradnje na području Istre, koju slijedom naših inicijativa sad zagovara današnji predsjednik regije Furlanija - Julijska krajina Ricardo Illy uz potporu predsjednika Mesića i, očekujem, hrvatske vlade, kroz širu euroregiju na sjevernom Jadranu. Drugo je pitanje snažne decentralizacije u Hrvatskoj, odnosno regionalne autonomije za Istru, što je naša programska specifičnost u odnosu na sve ostale stranke.


• IDS se često »čistio« prošlih godina i danas su najveći vaši protivnici neki bivši IDS-ovci, kao Delbianco, Klapčić...
- U vođenju stranke napravio sam mnogo malih pogrešaka, ali i jednu vrlo veliku: naivno sam povjerovao da u politici postoje korektnost, iskrenost i fer odnosi. Toga u politici nažalost nema. Nakon 12 godina vođenja IDS-a toga sam potpuno svjestan. Uspio sam početkom devedesetih zaboravljenog Ivana Pauletu, pokojnog Elija Martinčića, kao prva dva predsjednika IDS-a, pa i tada vrlo popularnog gradonačelnika Pule Delbianca, okupiti u IDS-u i omogućio sam im da budu snažno prisutni.
Pauleta i Martinčić nikad ne bi bili saborski zastupnici da nisam, i uz protivljenje ljudi koji su mi do danas ostali potpuno vjerni - Soldatić, Kajin i drugi - inzistirao da okupimo sve snage u Istri. Čim su osjetili da opet igraju neku ulogu, pokušali su otkloniti najprije mene, a onda cijelu liniju koja je nametnula IDS političkoj sceni. Nisu IDS kao politički faktor nametnuli ni Pauleta, Martinčić i Delbianco, nego neki drugi ljudi. U tom kontekstu danas mogu reći da pred IDS-om ne stoje potresi, unutarstranački problemi i mi ćemo vrlo stabilno voditi Istarsku županiju, općine i gradove u kojima imamo povjerenje građana.


• Ali za Pulu ipak, pogotovo nakon odlaska ovih ljudi, IDS nije pronašao recept?
- Imali smo nekoliko nesretnih okolnosti u Puli kojih se ne treba ni prisjećati. Najavljujem da ćemo odmah poslije Nove godine pripremiti našu strategiju za lokalne izbore u Istri, a posebno ćemo to učiniti za Pulu, tako da našim političkim protivnicima mogu već najaviti da izbori, lokalni i regionalni 2005., počinju za nas kad završe ovi parlamentarni.


• Na programskoj koncepciji?
- Isključivo na programskoj koncepciji, a ponudit ćemo i kadrovska osvježenja.

»Da sam znao da će Dražen Budiša otići iz Vlade, ostao bih«


• Što vas je ponovno zbližilo sa SDP-om?
- Zbližilo nas je moje sudjelovanje u Račanovoj vladi i sve bolji odnosi sa SDP-ovim ministrima, a političko-programske sličnosti IDS-a i SDP-a postoje od ranije. Kako su glavni problemi u suradnji naših stranaka bili više osobnog karaktera, a nekih pojedinaca više nema u SDP-u, mi smo napravili najbolji mogući zajednički posao, jer smo ponudili građanima Istre i Rijeke da prepoznaju IDS i SDP kao stranke koje mogu mnogo učiniti za ovaj kraj kao i za cijelu zemlju.
Inače, naš odlazak nije bio vezan uz Račana i SDP, nego uz naše neslaganje kako je vođena koalicijska vlada, jer Račan nije htio, ili nije imao snage, raščistiti s Budišom na vrijeme. I kad sam odlazio iz Vlade rekao sam da će mu Budiša prije ili kasnije »doći glave«. Da sam znao da će Budiša i njegova linija otići iz Vlade, ostao bih.

Mirko Urošević