savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=6048&kreso-pandzic
Osoba: Pandžić Krešo
Datum: 16.01.2005
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Moguće promjene klime uvjetovane ljudskom aktivnošću jedan su od najvećih izazova vremena u kojem živimo. Sadašnji globalni trend zatopljenja, prema procjenama stručnjaka, posljedica je i povećane koncentracije stakleničkih plinova. Ako se taj trend nastavi, možemo očekivati veću dinamiku topljenja leda na polovima, te porast morske razine za više od pola metra do sredine 21. stoljeća.
O tome razgovaramo s klimatologom u Državnom hidrometeorološkom zavodu prof. dr. Krešom Pandžićem.


»Primijećeno je da je u posljednih tridesetak godina prosječno porasla temperatura otprilike jedan stupanj te da najviše i najčešće ima baš najtoplijih razdoblja. No, donekle je upitno je li to baš i samo izazvano ljudskom aktivnošću. Moram upozoriti da efekt staklenika u sebi nema samo plinove poput ugljičnog dioksida, već i vodenu paru koja u općem mjerenju zauzima čak 90 posto. I protivnici teze da je čovjek glavni uzrok efekta kažu da i tek jedan posto u koncentraciji vodene pare može anulirati sve druge efekte. Dakle, postoji 'prirodna' koncentracija stakleničkih plinova. No sigurno stoji činjenica da kao posljedica čovjekova djelovanja nastaje rast koncentracije tih komponenti.
 

Kad me kao znanstvenika pitate postoji li veza između čovjekove djelatnosti i klimatskih promjena, izravno vam mogu odgovoriti - ne, a neizravno - da

• Učestala su predviđanja o kataklizmičkih dometima globalnog zagrijavanja. Što Vi mislite o tome?
- Ne bih o tome tako govorio. Već godinama promatram klimu i sudjelujem u nizu svjetskih kongresa. Ima različitih pristupa, no poznato je da, prema teoriji linearnog kaosa, jedan manji poremećaj može izazvati opći kaos. Primjerice, po tom se principu mogu vrednovati i razne pogreške pri simulacijama klimatskih stanja. El Nińo je, primjerice, ekstremni signal manjeg intenziteta na ograničenom području. No, to je prirodna pojava. Možemo govoriti o njegovu intenzitetu, kao posljedici ljudske djelatnosti, ali El Nińo je postojao i prije. Potresa je bilo i prije i ja o tome uopće ne bih raspravljao.


• Govorim o tropskim vrućinama u kontinentalnim predjelima, kao što je Zagreb.
- Kad me kao znanstvenika pitate postoji li veza između čovjekove djelatnosti i klimatskih promjena, mogu vam izravno odgovoriti - ne, a neizravno - da. Izravno ne zato što globalno zatopljenje koje u zadnjih 100 godina iznosi jedva jedan posto, uistinu nije ništa. Ali, može se dogoditi da ta nevelika preraspodjela energije dovodi do promjene cirkulacije zraka i da jednostavno dođemo pod utjecaj takvog strujanja koje prije nije bilo karakteristično za neko područje.


• Ide se za tim da se u budućnosti predviđaju cikloni, tsunamiji, poplave...
- Ja sam optimist u znanstvenom smislu, jer će se neke procjene i mjerenja moći napraviti i neke situacije predvidjeti, što danas nije moguće iako ima skeptika. Danas se ciklon može predvidjeti i samim tim nema toliko žrtava kao prije 30 godina. Ne mogu se složiti s vama kad govorite o kataklizmičkim promjenama koje nam prijete. Više bih to volio nazvati kratkoročnim kolebanjima. Znanstvenici pokušavaju predvidjeti što bi se moglo dogoditi za 50 do 100 godina kada bi čovjek i dalje proizvodio stakleničke plinove. Neki su modeli predvidjeli da bi se u idućih 50-100 godina moglo nastaviti globalno zatopljenje. To bi proizvelo otapanje leda na polovima i rast morske razine do metra. No, to podizanje mora neće biti samo potaknuto otapanjem ledenjaka, već i termičkom ekspanzijom vode jer će sve biti puno toplije.


• Neki se znanstvenici ne slažu da je čovjek najvažniji čimbenik klimatskih promjena.
- Na skupu u Španjolskoj jednog su stručnjaka pitali prihvaća li tezu da je čovjek najveći uzročnik klimatskih promjena. On je odgovorio: »Službeno - ne, ali privatno - da«. No, i mnogi su mediji krivo interpretirali naše izjave. Dakle, razlog bi mogao biti da znanstvenici ne znaju je li čovjekova djelatnost uistinu glavni čimbenik promjena. Teško je o tome konkretno govoriti. Nijedan znanstvenik neće vam reći da je čovjek kriv za globalno zatopljenje. Ipak, u idućih 50 do 100 godina možemo očekivati povećanje globalne temperature.


• Vjerujete li da će klimatske promjene, kako neki tvrde, doći »iznenada i brzo«?
- Ne bi smjelo biti tako jer to ne bi odgovaralo prirodnom ritmu Zemlje. Čak i ovo što se trenutno događa brže, zapravo na Zemlji nije uobičajeno. I to bi moglo imati veze s izravnim utjecajem naših djelatnosti na globalnu klimu. Primijećena je svojevrsna preraspodjela i jačanje ekstremnih situacija, suša i hladnoća. To intenziviranje poremećaja nije nelogično. No, navodi se i drugi argument da čovjek relativno kratko prati meteorološke promjene. Postoje bilješke o nekim ekstremima u prošlosti. No, naglašavam, u znanstvenim krugovima nema ni panike niti straha.
Lidia Černi