Postane li Vesna Pusić, čelnica narodnjaka, gradonačelnica Zagreba, i Hrvatska će, obećava, imati metropolu poput Beča. U razgovoru za Vjesnik objašnjava kako to misli postići.
• Na koji način, primjerice, mislite riješiti promet u ovom zagušenom gradu?
- Moguće je kratkoročnim potezima tu i tamo nešto poboljšati, no bez radikalnih, dugoročnijih zahvata, neće biti promjene. Za to nam treba podrška i sustavan pristup. Dugoročno je potrebno brže i intenzivnije razvijati željeznički podsustav gradskog prijevoza te pokrenuti izradu novog podsustava lake gradske željeznice koji se u središnjim, prometno zagušenim dijelovima grada spušta u podzemlje. Cijelu Slavonsku aveniju treba denivelirati kako je to već učinjeno kod Heinzelove ulice. Takvim rješenjem dobili bismo brzu transverzalu istok-zapad s koje bi se ulazilo u centar. Projekte tog obima i koštanja ne može se financirati isključivo iz gradskog proračuna. Cijeli projekt treba organizirati po modelu javno-privatnog partnerstva. Stoga nam treba i komunalna banka mješovitog vlasništva koja će podržavati gradsku privredu i projekte.
Treba nam komunalna banka mješovitog vlasništva koja će podržavati gradsku privredu i projekte
Za zatečenu bespravnu gradnju treba donijeti zakon koji će omogućiti legalizaciju po pravilima i kriterijima za cijelu državu
|
• A što biste napravili s nedovršenom Sveučilišnom bolnicom i stadionom Maksimir?
- U Sveučilišnu bolnicu je do sada uloženo oko 200 milijuna eura iz sredstava samodoprinosa građana Zagreba. Kapaciteti bolnice projektirani su za potrebe cijele Hrvatske pa i šire. Broj kreveta treba smanjiti na potrebnu veličinu i zajedno s Vladom završiti objekt.
U stadion Maksimir do sada je uloženo oko 500 milijuna kuna. Prema izmijenjenom projektu za završetak treba osigurati 150 milijuna kuna. Objekt treba završiti, nikako raspisivati referendum koji je samo u funkciji popravljanja prošlosti i namjere da se odgovornost za propuste distribuira na građane.
• I odlagalište otpada je veliki zagrebački problem.
- Zagreb treba rješavati pitanje zbrinjavanja otpada zajedno sa Zagrebačkom županijom. Treba zajednički pronaći najpogodniju lokaciju za odlagalište i tamo graditi centar za gospodarenje otpadom koji bi u sebi sadržavao: postrojenje za reciklažu papira, metala, stakla, plastike, keramike; postrojenje za kompostiranje bio-otpada i na kraju spalionicu preostalog otpada kao i spalionicu opasnog otpada. Bez razumijevanja i podrške javnosti i civilnog sektora ovaj projekt nema šanse za uspjeh.
• Zagreb je premrežen bespravnom gradnjom. Što s GUP-om?
- Za zatečenu bespravnu gradnju treba donijeti zakon koji će omogućiti legalizaciju po pravilima i kriterijima za cijelu državu. Najgore moguće rješenje je legalizacija bespravne gradnje prostorno-planskom dokumentacijom i prenamjenom zemljišta. GUP je nakon osamnaest godina donesen u najvećoj mjeri zaslugom HNS-a, čime su utvrđena barem neka pravila igre i u bitnoj mjeri smanjena mogućnost bespravne gradnje. Postupke dobivanja lokacijskih i građevinskih dozvola svakako treba ubrzati i učiniti javnim. Grad mora autonomno, a samo iznimno na poticaj investitora, donositi detaljne planove uređenja. Također je potrebno građevinsku inspekciju vratiti u nadležnost Grada.
• Što namjeravate učiniti da bi oživjela zagrebačka industrija i obrt?
- Grad treba biti partner poduzetnicima. Uloga partnera i stvaranje povoljnog gospodarskog okruženja su osnovne smjernice kojima se grad treba rukovoditi. Formiranje gradske komunalne banke, reorganizacija i informatizacija uprave, formiranje razvojne agencije koja će koordinirati gradske razvojne procese, uvođenje modela »sve na jednome mjestu« za zainteresirane investitore gdje bi dobili sve potrebne informacije i dokumente za pokretanje posla, najvažnije su zadaće. Spojiti dobre poduzetničke ideje s kapitalom ili putem komunalne banke stati iza takvih projekata već je danas nužnost.
• Kakav je vaš stav prema spomeničkoj renti?
- Uvođenje spomeničke rente je isključivo u funkciji zaštite i očuvanja kulturnih dobara, zato ostvarivanje prihoda po toj osnovi i njegovo namjensko korištenje možemo samo pozdraviti.
• Kako planirate riješiti socijalnu situaciju u gradu - trebaju li zagrebački umirovljenici i dalje dobivati 100 kuna pomoći?
- Za HNS je pretpostavka svake socijalne politike uspješno gospodarstvo i nova radna mjesta. Socijalna politika ne može biti milosrđe, nego obveza države i lokalne samouprave. Za realizaciju konzistentnog sustava socijalne politike potrebno je inicirati izradu sveobuhvatne socijalne slike Grada Zagreba te odrediti socijalne prioritete, zatim uspostaviti registar i socijalnu kartu građana te potaknuti gradnju i financiranje dječjih vrtića i jaslica, a radno vrijeme prilagoditi europskom. Institucije kao vrtići, jaslice, starački domovi mogu se graditi modelom javno privatnog partnerstva ili barem ravnopravno uključivati u sustave financiranja ali i kontrole primjenjivane za javne i privatne investicije. Velik dio tih usluga treba izložiti tržištu kroz outsourcing. Dodjelu 100 kuna jednokratne pomoći treba zadržati, ali samo kao kratkoročnu mjeru. Svim grupacijama ljudi s posebnim potrebama treba prići individualno i, naprosto, stvarati uvjete u kojima im je život lakši.
Kad nema vizije, na djelu je »gazdovanje«
• Imate puno zamjerki na dosadašnje upravljanjeu gradom. Gradila su se naselja bez prateće infrastrukture, škola i vrtića.
- Kad se gradom upravlja bez vizije, jasno postavljenih ciljeva i kompetentne ekipe tada je na djelu politika »gazdovanja«. Poznato je da se HNS zalaže za drukčiji pristup gradnji naselja, prije svega kroz POS kao model gradnje koji uključuje svu prateću infrastrukturu - od komunalne infrastrukture do vrtića i škola. Jedno od takvih naselja trebalo je biti ono u Sesvetama, gdje osnovna škola radi čak u tri smjene, ali su se poduzeli veliki napori kako bi se spriječila realizacija projekta. Vrlo vjerojatno samo zato što se radi o HNS-ovom projektu, dakle po principu - ako projekt ili inicijativa nisu moji - treba ih »ubiti«.
|
Miroslava Rožanković
|