savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3281&miroslav-rozic
Osoba: Rožić Miroslav
Datum: 15.07.2005
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Hrvatska stranka prava, čiji su zastupnici ovog tjedna nekoliko puta »spašavali« vladajući HDZ u Saboru, pod udarom je kritičara koji joj osporavaju oporbeni karakter. Pitamo stoga predsjednika Kluba HSP-a Miroslava Rožića kakva je, zapravo, pozicija pravaša.


- Pozicija je ista kao i prije 15 godina. Jedina smo stranka koja nije participirala u vlasti, što nam je bila otežavajuća okolnost jer smo se teže dokazivali. No, to nam je omogućilo da steknemo imidž vjerodostojne stranke koja ne mijenja temeljne stavove prema potrebama dnevne politike. I zbog toga danas samo HSP-u rejting stalno raste.


• Ipak, mnogo je prigovora da ste, makar i neformalno, vjeran HDZ-ov partner, s kojim ste i sklopili najviše koalicija nakon lokalnih izbora?
- Sve su stranke, i vladajuće i oporbene, u posljednjih 15 godina radile ono što sada nama prigovaraju. I HDZ i HSLS, i HSS i HNS, pa i SDP, lokalno su koalirali s političkim protivnicima na državnoj razini. I te stranke i dio javnosti nazivali su to i nazivaju »mudrom politikom« koja pridonosi zdravijoj političkoj klimi u Hrvatskoj. Kada to čini HSP, prigovaraju nam da smo nedosljedni. To su dvostruka mjerila, ali i politička hipokrizija ionako raširena u Hrvata, poput one da se ono što drugi narodi zovu domoljubljem u nas proglašava radikalnim nacionalizmom. Tu vrstu hipokrizije HSP je osjetio na vlastitoj koži.
 


Sve su stranke, i vladajuće i oporbene, u posljednjih 15 godina radile ono što nama prigovaraju

• U Saboru se, u zadnje vrijeme naročito, iz ponašanja HSP-a ne zna jeste li dio vladajuće koalicije ili ste u oporbi?
- Naše se ponašanje nije promijenilo, odluke donosimo samostalno. To ne žele prihvatiti stranke i dio javnosti za koje su politika i vođenje države crno-bijela tehnika po načelu ako nisi s nama, onda si protiv nas. To nije i HSP-ova politika, niti mislimo da se političke dvojbe trebaju raspetljavati izvan Sabora i demonstrativno ga napuštati kad nešto nije po volji.


• To je razlog zašto HSP nije napustio sabornicu pri izglasavanju rebalansa proračuna?
- Osobno mislim da smo i mi trebali izaći, i to zato jer je na vladajućoj koaliciji odgovornost za osiguranje kvoruma.


• Zašto ipak niste otišli?
- Ostala su dva HSP-ovca jer smatramo svojom dužnošću raspravljati do kraja o najvažnijem dokumentu za svaki parlament. Nismo ostali zbog osiguranja kvoruma HDZ-u, kao što nam prigovaraju. Barem ja na to ne bih pristao, pogotovo dok se oni, koji su s HDZ-om sklopili dogovor, pri izglasavanja proračuna šeću Zagrebom.


• Zašto ste podržali rebalans proračuna?
- Što bi se dogodilo da rebalans nije prošao? Ostao bi na snazi proračun kakav imamo. Ocijenili smo da ga rebalans u nekoj mjeri poboljšava i zato smo ga podržali.


• Nije postojala mogućnost neizglasavanja rebalansa jer za to treba samo 39 glasova. Potporom ste išli na ruku HDZ-u, kojem je osobito važno pokazati da ima i više od potrebnih 77 glasova.
- Slažem se da se i zato stječe dojam da je HSP »uvijek tu« kad zagusti HDZ-u. Istina je da smo ponekad »tu« kad treba HDZ-u, kao što smo ponekad »tu« kad to treba oporbi. Jednostavno, kad se naša stajališta poklope s drugima, glasujemo »za«.
Stalno smo bili konstruktivna oporba i dosljedna stranka, a ne ičiji prirepak. Nismo to ni danas.


• Je li HSP budući strateški partner HDZ-u?
- Sve su hrvatske stranke potencijalno jedna drugoj dugoročni partneri.


• Nećete valjda reći da vam je, primjerice, HNS blizak kao HDZ?
- To ne, ali HDZ nam je danas jednako blizak kao što je SDSS prije dvije godine HDZ-u bio dalek. Uostalom, o kojem to HDZ-u govorimo? O HDZ-u sa splitske Rive ili o HDZ-u koji njegov predsjednik predstavlja u Bruxellesu? Ozbiljna stranka kao što je HSP ne može biti bliska s politikom fige u džepu.


• Takvom ocjenjujete politiku Sanaderove vlade?
- Takav se dojam stječe, jer jednu politiku ima za »po doma«, a drugu za međunarodnu zajednicu. HSP se tako nije ponašao, a neće ni ubuduće.
Ivka Bačić