savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=2896&zeljka-antunovic
Osoba: Antunović Željka
Datum: 26.09.2005
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Zamjenica predsjednika SDP-a Željka Antunović je najavom kandidature za nasljednicu Ivice Račana privukla veliku pozornost i brojne komentare. Iako su to neki protumačili kao puč, ona tvrdi da njezina najava i javno iskazane premijerske ambicije Zvonimira Mršića ne mogu štetiti stranci jer »otvoreno stvaranje karijera i iskazivanje ambicija koriste demokratizaciji procesa u stranci«.


•Kako ocjenjujete način na koji je stranka prihvatila vašu najavu kandidature?
- Ne bavim se time. U fokusu mog interesa je jačanje stranke, a to podrazumijeva i stalnu demokratizaciju funkcioniranja stranke. SDP je u posljednjih nekoliko godina iznimno napredovao, rasprave i odnosi u stranci su sve otvoreniji. Zbog toga imamo pozitivne iskorake i u ugledu u javnosti.


•Dio SDP-ovaca smatra da je, pogotovo u nekim sredinama, stranka postala više populistička nego socijaldemokratska. Je li SDP danas dovoljno socijaldemokratski orijentiran?
- Socijaldemokracije u ovoj zemlji nikad dovoljno, pa tako ni u SDP-u. SDP je na dobrom putu jačanja i jasnijeg definiranja socijaldemokratske pozicije, tj. socijalne pravde i solidarnosti. U politici ima prostora i za populizam i pravu socijaldemokraciju, a ja se zalažem za srednji put. Čisti populizam najčešće nije odgovoran prema građanima. U politici se ne možete svidjeti baš svakom. Oni koji to pokušavaju upadaju u čisti populizam i vjerojatno će im rok trajanja u politici biti ograničen.
 

Voljela bih da kolega Bandić više i češće raspravlja te da odluke donosi s kolegama, prije svega na razini gradske politike, a kada je riječ o velikim državnim projektima i u središnjici

•U SDP-u se za populizam najčešće veže Milan Bandić. Jeste li u sukobu s njim, kao što se vjeruje u javnosti?
- Nisam i ne želim biti. Bandić ostvaruje rezultate. O načinu na koji to radi i koju cijenu za to plaća SDP, mnogo se raspravlja. Voljela bih da kolega Bandić nastavi svoj uspješan put u politici, ali i da više i češće raspravlja i odluke donosi s kolegama, prije svega na razini gradske politike, a kada je riječ o velikim državnim projektima i u središnjici.


•Je li SDP trebao ulaziti u koalicije poput velikogoričke s HSP-om?
- SDP je dosad u koaliranju najdosljednije poštivao političke sličnosti. Međutim, politička scena se mijenja i normalizira, od radikalnih političkih opcija idemo prema umjerenim, što širi prostor mogućih koalicija. Posebice na lokalnoj razini, na kojoj zagovaram manje ideologije a više pragmatizma, ali nipošto koaliranje samo zbog formiranja vlasti.
Vlast je bitna, ali samo ako smo sigurni da ćemo u takvim naizgled neprincipijelnim koalicijama moći uspješno upravljati u korist građana. Vjerujem da je Velika Gorica mogla biti takav primjer.


•Na koga još SDP može računati uz HSS?
- Bez obzira na to kakav će biti izborni sustav, vidimo nastavak suradnje s IDS-om. Računamo i na podršku nestranačkih ljudi, što je novi oblik koalicije - koalicije s građanima. I to je otprilike to.


•Neki vaši kolege se zbog nestranačkih ljudi osjećaju ugroženima.
- Ako su vam se doista požalili, imate pravo i na ovakvo pitanje. Takav osjećaj može biti posljedica toga što u stranci još nismo do kraja razvili prostor otvorenih rasprava i razgovora, mjerljivih kriterija i konkurencije projekata. Nestranačke ljude koji blisko surađuju s nama nitko u SDP-u ne doživljava kao nepoželjne ili one koje ne želimo vidjeti u Vladi ili na nekim drugim mjestima nakon pobjede na izborima. Ja se ne osjećam ugroženom, naprotiv bogatija sam za suradnju sa širim krugom ljudi.
Sanja Kapetanić