savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=6062&marijan-benko
Osoba: Benko Marijan
Datum: 18.01.2006
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

U nepunih mjesec dana ispred zagrebačkih je narodnjačkih klubova »Fontane«, »Pashe« i »Ludnice« došlo do čak tri oružana incidenta u kojima je ozlijeđeno nekoliko osoba. No, takvi oružani obračuni mogu dovesti i do ranjavanja ili ubojstava i slučajnih prolaznika. O sigurnosti građana nakon tih incidenata, za Vjesnik govori ravnatelj hrvatske policije Marijanom Benkom.


• Mogu li se građani u Hrvatskoj i dalje osjećati sigurnima, posebice u blizini ovakvih klubova?
- Smatram da se građani u Hrvatskoj mogu osjećati sigurnima. Teško je reći da neće biti novih incidenata, no policija će se aktivnije uključiti u njihovo sprječavanje. Ova su tri događaja uvelike zabrinula i javnost, ali i nas, zbog čega će se hrvatska policija maksimalno angažirati da ih bude što manje, odnosno da ih uopće ne bude. Sreća je što se incidenti nisu dogodili unutar klubova, gdje je veća koncentracija ljudi.


• Znači, preporučujete građanima, pogotovo mladima, da i dalje bezbrižno posjećuju narodnjačke klubove?
- Mogu reći da će policija sigurno raditi svoj posao ne bi li povećala sigurnost građana na takvim mjestima. Svako će moći odlučiti gdje će provesti svoje slobodno vrijeme, i to ne samo u Zagrebu nego u cijeloj Hrvatskoj.
 

Policija će kontrolirati objekte, radit će na otkrivanju ilegalnih redara te kontrolirati same goste kao i osobe i vozila na prilazima klubovima. Takvom će se kontrolom povećati sigurnost. Stoga molim građane da nam ne zamjere jer to radimo upravo zato da bi oni bili sigurni u svako doba, apelira ravnatelj policije Marijan Benko

• Za sprječavanje ulaska naoružanim osobama zaduženi su, dakle, redari?
- Klubovi su organizirani tako da ne dopuštaju ulazak osobama s oružjem, zbog čega se gosti unutar kluba uglavnom i mogu osjećati sigurnima. Naime, svaki je vlasnik ili organizator okupljanja, proslava i sličnih događanja, dužan osigurati mir i red.


• Što redari rade kad naiđe osoba s oružjem?
- Kad i naiđu na naoružanu osobu, redari o tome ne obavještavaju policiju, jer ne žele izgubiti gosta, nego ga pošalju da oružje ostavi u automobilu, pa ga puste u klub.


• Postoji li mogućnost uže suradnje policije i redara?
- Mi smo, naravno, za svaku suradnju i s redarima, ali i s vlasnicima klubova. Ta će se suradnja, vjerujem, i pojačati, te ćemo cijeniti svaku korisnu pomoć i informaciju. Jer, policija neće čuvati klubove. Po zakonu to moraju organizirati sami klubovi. Ipak, policija mora vladati situacijom u gradu, a naročito oko mjesta gdje dolazi do incidentnih situacija.


• Ako je sigurnost gostiju u klubu na organizatoru ili vlasniku, što je s prostorom oko kluba?
- Tu nastupa policija koja će osobe ispred klubova te na parkiralištima kao javnim mjestima češće kontrolirati. Osobe koje dolaze na takva mjesta skrivaju oružje i »zuje« gradom od kluba do kluba te u napetoj situaciji traže iskru da bi se obračunali. Vlasnici klubova se opravdavaju da je riječ o pijanim gostima kojima nisu dopustili ulazak u klub. Zbog toga će policija takve posebno kontrolirati.


• Koji su konkretni koraci koje će policija ubuduće poduzimati?
- Policija će kontrolirati objekte kako bi utvrdila nepravilnosti, radit će na otkrivanju ilegalnih redara te kontrolirati same goste koji se nalaze u klubovima. Nadalje, kontrolirat će se okolica tih objekata da bi se utvrdilo koje su to osobe koje se tamo zadržavaju. Kontrolirat će se i osobe na prilazima klubovima, čime ćemo, na žalost, inkomodirati goste i poštene građane koji budu možda samo prolazili pokraj kluba, ali takvom će se kontrolom osoba i vozila povećati sigurnost. Stoga molim građane da nam ne zamjere jer to radimo upravo zato da bi oni bili sigurni u svako doba. Naime, kada prema vama dolazi vozilo, vi ne znate tko je unutra. No, pojačanom i detaljnom kontrolom putnika otkrit će se sumnjivci te ljudi iz kriminalnog miljea. Povećat će se i pregledi vozila ne bi li se eventualno otkrilo ilegalno oružje.


• Hoće li policajci ubuduće promptno reagirati kad naiđu na oružani sukob da bi ga spriječili »pod svaku cijenu«?
- Policajac je dužan zaštititi građane, te će spriječiti svaku osobu koja bude ugrožavala druge bilo vatrenim oružjem bilo fizičkom snagom.


• Jesu li tijekom nedavnih incidenata zamijećeni kakvi propusti u radu policije, točnije, u kontroliranju spornih klubova?
- Za posljednji i pretposljednji slučaj nemamo završenu kompletnu operativnu obradu. Je li to odgovornost nekog od naši ljudi, utvrdit ćemo naknadno pa još ne mogu govoriti ni o kakvim imenima.


• Hoće li, ako se utvrde propusti, biti smjena i utječu li učestale smjene na poboljšanje stanja u policiji?
- Ponavljam, policija mora raditi svoj posao da bi povećala sigurnost građana. Ja nisam za smjene, jer učestale smjene nisu dobre i u ljudima izazivaju određenu nesigurnost. No, jesam za to da svatko radi svoj posao, na čemu ću ustrajati. Bude li svatko radio svoj posao, neće biti smjena.

Oduzimamo ilegalno oružje


• Kakva je mogućnost policije da kontrolira ilegalno posjedovanje oružja?
- Prema nekim procjenama, postoji oko 200.000 komada legalnog oružja, ali prema crnim statistika još je najmanje toliko ilegalnoga. Naime, Hrvatske je zemlja koja je izašla iz rata, te je u rukama građana ostalo jako puno oružja. Izašli smo im u susret da ga vrate ili legaliziraju, no neka se oružja nisu mogla legalizirati pa su ih građani jednostavno zadržali. Naravno, neki oružje nisu ni htjeli vratiti. Stoga policija prati kretanja ilegalnog oružja, osobe koje su evidentirane za držanje ovakvog oružja, a naravno, zateknemo li nekog u ilegalnom posjedu oružja, reagirat ćemo odmah i oduzeti ga.


Mladen Bokulić