savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=273&mato-arlovic
Osoba: Arlović Mato
Datum: 27.03.2006
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ZAGREB - »Podržavam izravno biranje gradonačelnika, načelnika i župana, ali ću tražiti da se on donese u paketu s ostalim zakonima koje treba izmijeniti da bi sustav mogao funkcionirati«, najavljuje potpredsjednik Sabora Mato Arlović (SDP). No, ne slaže se ni s nekim prijedlozima izmjena Vladina prijedloga koje su već iznijeli gradonačelnici iz svih stranaka okupljeni u Udruzi gradova.


•Kako komentirate prijedlog Udruge gradova da gradonačelnike na referendumu smjenjuju građani, a ne Vlada?
- Protivim se mogućnosti da Vlada u bilo kojem slučaju može smijeniti izravno izabranoga gradonačelnika, jer su lokalna i središnja uprava ustavno odvojene. Umjesto toga, u zakon bi se mogao ugraditi njemački model s referendumom, ali zašto bi referendum mogli pokrenuti samo članovi predstavničkog tijela, a ne i građani? No, mislim da bi u našim uvjetima bilo bolje ugraditi zakonski automatizam, dakle da se točno propiše kada se smatra da je gradonačelnik tako teško povrijedio dužnost, da je nezakonitost takvoga karaktera da mu po sili zakona prestaje mandat. U tom slučaju Vlada treba samo utvrditi nezakonitosti i raspisati izbore. Naravno, gradonačelnik mora imati mogućnost osporiti rješenje Vlade u primjerenom roku pred Ustavnim sudom.
 

Protivim se mogućnosti da Vlada u bilo kojem slučaju može smijeniti izravno izabranoga gradonačelnika, jer su lokalna i središnja uprava ustavno odvojene

•Kako treba regulirati odnose izravno izabranoga gradonačelnika i gradskog vijeća, koje može pripadati različitim političkim, a time minirati svaku inicijativu?
- Zbog toga nije dobro da se zakon o izravnom izboru donosi bez potpuno novog zakona o sustavu lokalne samouprave koji će riješiti pitanje tog odnosa.
 

•Gradonačelnici tvrde da uz ovaj, treba mijenjati još osam zakona.
- Zbog toga ću predložiti da zakon o izravnom izboru ide u treće čitanje do kojeg se mogu pripremiti i promjene svih ostalih zakona, pa da ih se zajednički raspravi.


•Izravno bi se birali i zamjenici.
- To je još jedan paralelizam koji nije dobar. Validnost funkcije gradonačelnika i zamjenika je potpuno jednaka s aspekta birača. Naravno da će se zamjenik nastojati dokazati pred biračkim tijelom, pogotovo ako pripadaju različitim političkim opcijama pa može nastati i paralelni sustav. Zbog toga takvo rješenje ne bi smjelo proći pa treba raspraviti preostale tri mogućnosti: da vijeće zamjenika bira na prijedlog gradonačelnika, druga je verzija »mekšega gradonačelnika« u kojoj vijeće bira svog predstavnika za zamjenika gradonačelnika na temelju stranačke zastupljenosti, a treća da se gradonačelnik i zamjenik biraju s iste liste.


•Kako komentirate prijedlog da župani opet mogu biti i saborski zastupnici?
- Predložit ću da se i županima, i gradonačelnicima i načelnicima onemogući da budu zastupnici jer oni odlučuju o državnom proračunu pa i o posebnom fondu za jedinice lokalne uprave, pa je riječ o sukobu interesa. Zapriječiti bi trebalo da oni mogu biti i članovi uprava poduzeća većinskom vlasništvu države, jer je moguće da na taj način dođe do sprege lokalne uprave i državnog poduzeća.


•Gradonačelnici traže i izmjene prijedloga o 2000 potpisa za kandidaturu u gradovima većima od 35.000 stanovnika, a za Zagreb 5000, te predlažu da to bude dva posto od broja stanovnika.
- Ni to nije dobro rješenje. Predlažem da za kandidaturu budu dovoljni potpisi dva posto birača, a ne stanovnika. Naime, prema Vladinu prijedlogu u općinama do 1000 stanovnika potrebno je 50 potpisa, a mi imamo općinu sa 174 stanovnika, pa se tako u njoj traži potpis polovice birača.
Sanja Kapetanić