savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3264&vesna-pusic
Osoba: Pusić Vesna
Datum: 14.04.2006
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Predsjednica HNS-a i potpredsjednica Sabora Vesna Pusić jedina je iz Hrvatske bila sudionica Europskog foruma Alpbach, prošlog vikenda održavao u Beču. Svrstana je među govornike Solunske agende gdje se govorilo o proširenju Europske unije. Pitamo ju stoga ima li to za Hrvatsku posebnu poruku


- Sam Europski forum Alpbach je relevantan za Hrvatsku jer okuplja ljude koji su europski intelektualci (Busek, Swoboda), ali u svojim drugim funkcijama odlučuju o proširenju EU, pa i putu Hrvatske prema europskom statusu. Hrvatsku se percipira kao zemlju za koju je ulazak u EU neupitan. Raspravljalo se o drugim zemljama u regiji. Moj stav je da sve te zemlje moraju imati zajamčenu europsku budućnost te da je s tog stajališta Solunska agenda značajna, iako je bilo pokušaja da ju se marginalizira. Svako proširenje je posebno i drukčije i koristan je model prema kojem svatko ulazi u EU kad je za to spreman. To je najkorisnije i za cijelu regiju, jer se sužuje prostor onima koji ne provode europska pravila. Šteta je da smo zakasnili na vlak u koji su se ukrcali Rumunjska i Bugarska iako u nekim područjima imaju više problema nego mi. Kad već nismo u tom vlaku cilj bi nam trebao biti da ne budemo cijeli korak iza njih, nego samo pola koraka.
 

Važno je da u europskom projektu koordinirano nastupamo a ne da se ne zna tko kamo ide i gdje što govori

• Što bi to značilo?
- To znači da je nama u velikom interesu prilagodbu završiti do kraja 2007., pa i ranije, te da pokušamo konsenzus u EU graditi već sada, i to ne samo s pučkim strankama i zemljama koje imaju premijere iz pučkih stranaka, nego i s ostalim zemljama članicama. To naročito naglašavam, jer mislim da je forsiranje pučkih stranaka pomalo postalo kontraproduktivno, jer drugima šaljemo poruku da smo mi projekt Europske pučke stranke. Hrvatska ima svoj europski projekt. Svaka zemlja može zaustaviti naše napredovanje stoga moramo komunikaciju uspostaviti sa svima.


• A kako to radite vi kao predsjednica HNS-a?
- Imam komunikaciju s liberalnim i demokratskim strankama u Europi, budući da smo mi jedini punopravni član LDRR-a, Europske liberalne demokratske i reformske stranke, jedini koji iz Hrvatske sudjelujemo u njezinu radu. Radimo na projektu Hrvatske u EU. Račan bi trebao raditi na povezivanju sa socijalističkim i socijaldemokratskim vladama. No, sasvim je jasno da je jedno stranačka suradnja i lobiranje s te strane, a drugo je kad o tome razgovara premijer koji nastupa kao premijer zemlje, a ne kao predsjednik neke političke opcije.


• Vi tražite šire i sustavnije lobiranje sa zemljama članicama?
- Imamo teoretske šanse sudjelovati u parlamentarnim izborima za europski parlament 2009., ako što prije završimo proces rafitikacije. Nama je u interesu da prije nego počne proces ratifikacije imamo više manje usuglašenu poziciju s gotovo svim zemljama članicama EU-a te onima koje će tada biti članice. Jer projekt europske Hrvatske ne realizira se samo u Bruxellesu, nego i u prijestolnicama zemalja članica s kojima moramo imati razvijene bilateralne odnose. Dakle, od danas moramo agresivno raditi na kontaktima na svim razinama, i to svatko sa svoje pozicije.


• Predlažete i osnivanje posebne europske koordinacije?
- Da. Mi sada imamo pregovarački tim, premijera koji samostalno lobira kao važan čimbenik, Nacionalni odbor, Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija, mješoviti odbor hrvatsko-europskog parlamenta, Odbor za vanjsku politiku, Odbor za europske integracije... Imamo dakle, sedam, osam institucija koje rade na istom projektu. A tu su i neki od nas koje se također poziva na skupove i forume u kojima sudjeluju ljudi koji s drugih pozicija odlučuju o našem napredovanju ka EU. Važno je, dakle, da u tome koordinirano nastupamo a ne da se ne zna tko kamo ide i gdje što govori. Treba nam jedno mjesto na kojem bi se radila zajednička strategija, primjerice, koje su nam teze najvažnije ovog trenutka. Što podvlačimo, imamo li konsenzus o podacima s kojima izlazimo...


• Namjeravate li prijedlog pretvoriti u inicijativu prema Vladi i Nacionalnom odboru za pregovore?
- Namjeravam najkasnije poslije Uskrsa o tome razgovarati u Nacionalnom odboru, te vidjeti s premijerom Sanaderom može li se za to dobiti pozitivan stav Vlade. To nije nikakva stranačka pozicija, meni se čini da je prijedlog racionalan, što se vidi i iz problema u koje smo upali zadnjim prepucavanjima HDZ-a i SDP-a. Mislim da je štetno uvlačenje europskog projekta u momačko nadmetanje, no mislim da su akteri to shvatili. Nijedna stranka ne misli odustati od svog proeuropskog opredjeljenja.
Miroslava Rožanković