savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=168&luka-bebic
Osoba: Bebić Luka
Datum: 24.04.2006
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Predsjednica HSLS-a Đurđa Adlešić na prvom je mjestu u anketama o popularnosti hrvatskih političara, a rast rejtinga nakon ujedinjenja s LS-om bilježi i njezina stranka. U intervjuu Vjesniku Đurđa Adlešić svoju poziciju smatra posljedicom predsjedničkih izbora na kojima su građani prepoznali vrijednosti njezina programa - od definiranja uloge predsjednika do naglaska na gospodarskom programu kao preduvjetu za vođenje socijalne politike.
»Inače me ta pozicija posebno ne dira. Naravno da mi je ugodna, ali u politici popularnost i nepopularnost dolaze i prolaze«, kaže Adlešić.


•Raste i rejting HSLS-a. Je li to posljedica vaše osobne popularnosti, vaših programa ili ujedinjenja s LS-om?
- Nakon ujedinjenja, HSLS je napokon na izbornom pragu. Dok smo prije nekoliko mjeseci bili daleko ispod praga, on sada nije upitan i ni jedna ozbiljna politička kombinacija se ne radi bez HSLS-a, što pokazuje da je ojačao. Za dio programa koje nudimo i premijer priznaje da su prihvaćeni kao dio Vladina programa, a rejtingu HSLS-a sigurno pridonose ljudi koje smo ponudili kao stručnjake. Sigurna sam da HSLS-ovo mjesto na političkoj sceni više nije upitno.
 

HDZ od nas ne očekuje bezuvjetnu potporu, što pokazuje korektnost prema nama kao partneru

•Prihvaća li Vlada u dovoljnoj mjeri HSLS-ove prijedloge i očekujete li potporu svom prijedlogu izmjena Zakona o radu u kojima se protivite zabrani rada nedjeljom?
- Neki naši zakoni su prihvaćeni, neki nisu. Prihvaćen je zakon o cestovnom prometu kojim se pomaže invalidima kao tihoj manjini. Žao mi je što nije prošao alimentacijski fond, ali i dalje ću inzistirati na tim programima. HSLS je i dalje strogo protiv zabrane rada nedjeljom, jer tvrdimo da će ona povećati nezaposlenost, a turističkoj zemlji neće ništa dobro donijeti, ali smo upozorili na problem neplaćanja rada, ne samo nedjeljom i blagdanom nego i prekovremenih sati, kao i potplaćenosti radnika. U jednom dijelu očekujemo Vladinu potporu, a gdje se ne budemo složili, to ćemo raspraviti.


•Možete li usporediti koalicijske odnose sa sadašnjom i bivšom vladom?
- Bili smo u koaliciji s Ivicom Račanom u vladi u kojoj nas se, kad smo tražili poštivanje naših programa, doživljavalo kao njezine rušitelje, jer se partnerski odnos nije priznavao. Kad smo vidjeli da teme od nacionalnog interesa, poput Savudrijske vale, Ljubljanske banke, Krškog i haaških optužnica, nismo mogli provesti, odlučili smo postati opozicija. Odnos sa SDP-om je bio vrlo traumatičan, ali ne optužujem samo Račana, jer to je bila prva koalicijska vlada u kojoj je bilo zajedničkih propusta. U HDZ-ovu vladu nismo ušli jer smo imali premalo zastupnika i ja sam i danas zadovoljna takvom odlukom.
Ponudili smo državne tajnike, pomoćnike, stručnjake koji mogu pomoći radeći na zajedničkim programima.
S HDZ-om imamo korektne odnose i nemamo namjeru na prvoj razlici izlaziti iz Vlade, ali niti se utopiti u njoj.


•Kakva je pozicija HSLS-a u odnosu na HDZ? Je li se HSLS definitivno pozicionirao u njegovoj »sferi«?
- HSLS podupire HDZ-ovu vladu na određenim projektima i HDZ od nas ne očekuje bezuvjetnu potporu, što pokazuje korektnost prema nama kao partneru. Nadamo se da ćemo zajednički jezik zadržati do redovnih izbora i da nećemo izazivati krize jer su one skupe, ali ćemo i dalje inzistirati na svojim programima. Nastojat ćemo podupirati Vladu do kraja mandata, uz uvjet da se poštuju naši prijedlozi, a nakon izbora ćemo vidjeti.


•Koliko ste zadovoljni HSLS-ovim inozemnim kontaktima i lobiranjem za potporu ulasku Hrvatske u EU unutar Europskih liberalnih demokrata?
- Jako sam zadovoljna jer nam je predsjednica ELDR-a poslala pismo potpore brzom ulasku Hrvatske u EU i najavila svoj dolazak u Hrvatsku.
A i njemački liberali su me pozvali na svoj izborni sabor.
Marijan Lipovac