ZAGREB - Nakon višemjesečne borbe za predsjednika Visokog trgovačkog suda, izabran je Srđan Šimac, dosadašnji v. d. predsjednika i, recimo to grubo, anonimac za širu javnost.
• Izabrani ste nakon borbe. Kakve borbe?
- Moram priznati da ne mogu opravdati razmišljanja koja idu za tim kako se do mjesta predsjednika suda može doći samo borbom na kakvu vi mislite. Kad je o borbi riječ, mogu reći da je za mene dužnost predsjednika zapravo borba za poboljšanje rada suda i sudaca.
• Vi ste se ipak izborili.
- Jesam, vodim upravo takvu borbu. Ne krijem da sam iznimno zadovoljan što sam na ovu dužnost stupio uz potporu struke, i to kako u matičnom sudu, tako i uz jednoglasnu potporu Vrhovnog suda.
• Kao vršitelj dužnosti uspjeli ste bitno smanjiti broj zaostalih spisa po kojima je Visoki trgovački sud godinama bio poznat u pravosudnim statistikama. Kako?
- Vršitelji dužnosti su obično vrlo oprezni u donošenju odluka koje sa sobom nose znatne promjene. Neovisno o privremenosti te funkcije, prihvatio sam se od početka posla kao da je riječ o trajnom poslu. Vjerujem da sam i zbog toga, kako vi kažete, izborio četverogodišnji mandat predsjednika. Krenuli smo snažno u rješavanje zaostataka, posebice onih najstarijih predmeta od ukupno 12.000, koliko ih trenutačno imamo na Sudu. Predmete iz 2002. sveli smo za nekoliko mjeseci na dvadesetak, a zaostalih oko 2500 spisa iz 2003. na manje od 1000. Pritom nam rješavanje najstarijih predmeta usporava potreba za rješavanjem oko 35 posto od ukupnog broja predmeta pod zakonskom oznakom hitnosti.
Krenuli smo snažno u rješavanje zaostataka, posebice onih najstarijih. Predmete iz 2002. sveli smo za nekoliko mjeseci na dvadesetak, a zaostalih oko 2500 spisa iz 2003. na manje od 1000
|
• A oni prastari spisi?
- Imali smo ih točno 502 i potiču iz 1995. i ranijih godina.
• Kako ste sve to uspjeli s istim sucima, u istoj organizaciji i uz, što je vrlo važno, iste plaće?
- Možda smo se mi suci pomalo uljuljkali u svoju sudačku samostalnost, a sada je pravo vrijeme i da preuzmemo svoj dio odgovornosti za sadašnje stanje i lošu percepciju javnosti o pravosuđu. Svi suci imaju normu i ispunjavanju je, ali do sada smo na našem sudu imali mogućnost izbora predmeta koje ćemo rješavati, uključujući i one sasvim nove i lagane. Na taj način, a upravo radi zadovoljenja norme, često se odgađao rad na najstarijim i u pravilu najsloženijim predmetima.
• Jeste li »mlatili suce«, ako je zaostatak smanjen?
- Naravno da ne. U suradnji s Vrhovnim sudom i njegovim predsjednikom Brankom Hrvatinom, posljednji put preuzimamo »kolektivnu odgovornost« za stanje na Sudu. Sad ćemo pratiti rad svih sudaca i ako se neki ponovo, bez opravdanog razloga nađu u istoj situaciji, u sljedeća tri ili šest mjeseci morat će položiti račun.
• Kako uspjeti u tome? Plaće lošima ne možete smanjiti niti uspješnima povećati.
- Točno, ali svi naši suci svjesni su u kakvom se položaju nalazi ovaj sud i stoga su svi iskazali spremnost da podnesu teret u ovom razdoblju kako bi u što bližoj budućnosti došli do željenog cilja - ažurnosti.
• Po zakonu vam je na raspolaganju samo otkaz.
- Razrješenje sudačke dužnosti je najstroža sankcija za suca. Može je izreći samo Državno sudbeno vijeće. Blaže sankcije su ukor i novčana kazna. Takvi postupci su u dosadašnjoj praksi bili rijetki.
Od jeseni web stranica za stečajeve
• Što ćete učiniti sa stečajnim sucima i stečajnim upraviteljima. Obje strukture su loše i rezultati su im loši.
- Siguran sam da jako generalizirate. Problemi i u stečajnim postupcima postoje, ali su sigurno danas, kad je val najvećih stečajeva prošao, daleko manji. Sigurno je da ću i ja i suci ovog suda zajedno s predsjednicima trgovačkih sudova u bliskoj budućnosti poduzeti niz mjera za poboljšanje i tog dijela rada trgovačkih sudova. U tom pravcu ide i naš novi projekt koji će početi na jesen, pod radnim nazivom »Web stranica za stečajeve«. Osim za podatke o stečajnim postupcima, sucima i stečajnim upraviteljima, ona će biti medij za objavu oglasa o prodaji sve stečajne imovine čija vrijednost prelazi 50.000 kuna. Na taj će način dostupnost informacije o prodaji u stečaju znatno premašiti trajanje jednokratnih novinskih oglasa, a što je važnije, ova stranica omogućit će pojačanu kontrolu stečajnih postupaka.
|
Vlado Rajić |