savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3135&ljubica-lalic
Osoba: Lalić Ljubica
Datum: 25.09.2006
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Saborska zastupnica HSS-a Ljubica Lalić nakon 16 godina ozbiljno razmišlja o povlačenju iz profesionalne politike. Otvoreno priznaje, što i nije uobičajeno za političare, da je razočarana, da joj se čini da je mnogo htjela a malo učinila. Tvrdi da moguće »zbogom« politici nema veze s promjenama u vrhu HSS-a, ali otkriva u intervjuu Vjesniku dosad nepoznate detalje »razgovora ugodnog« što ga je vodila s novim HSS-ovim čelnikom Josipom Friščićem.


• Je li točno da se povlačite iz politike?
- Točno je da sam nedavno rekla da se, kad bih vrijeme mogla vratiti unatrag, nijedne sekunde ne bih bavila politikom. Znam s kojim sam motivom ušla u politiku - da pridonesem općem dobru. A kad podvučem crtu ispod tih 16 godina, kad na jednu stranu vage stavim trud i želju da pomognem ljudima, a na drugu stvarno postignuto, osjećam se razočaranom. U politici se, za razliku od odvjetništva čime sam se prije bavila, možete trošiti do iznemoglosti, a ipak se rezultati jedva vide. Zbog toga vas obuzme malodušnost. Da i ne govorim o tome da se na sve političare gleda kao na kvarne, sebične i lakome. A nismo svi isti i ne pristajem na to da se i meni lijepe takve etikete.


• Malo će koji političar priznati da mu je 16 godina u politici uzaludno potrošen dio života.
- Uvijek sam analizirala, gotovo secirala svoj rad i bila prema sebi jako stroga. Kad danas važem pozitivno i negativno, ne mogu tvrditi da baš ništa nisam postigla. Ali, zna li se koliko sam sebe davala i koliko sam energije uložila, prevladavajući je dojam da je to skroz izgubljeno vrijeme.
 

Znam s kojim sam motivom ušla u politiku: da pridonesem općem dobru. A kad podvučem crtu ispod tih 16 godina, kad na jednu stranu vage stavim trud i želju da pomognem ljudima, a na drugu stvarno postignuto, osjećam se razočaranom

• Ima li razočaranost veze s novim vodstvom na čelu s Friščićem?
- Moja malodušnost nije izazvana kadrovskim promjenama u HSS-u. Uostalom, takvih je promjena bilo od 1990., otkad sam u HSS-u. Uvijek sam prihvaćala odluke stranačkih tijela, tako i odluku iz prosinca 2005. kad je Friščić izabran za predsjednika. O tome u HSS-u nema podjela, niti će ih biti.


• U kakvim ste odnosima s Friščićem? Zna se da ste bili bliska suradnica njegova prethodnika Tomčića.
- Josip Friščić je predsjednik HSS-a, a instituciju predsjednika uvijek sam poštivala i priznavala, bilo da je riječ o prvom predsjedniku u obnovljenom HSS-u Ivanu Zvonimiru Čičku, pa Dragi Stipcu, Zlatku Tomčiću... Odnosi s Friščićem sasvim su korektni. Više smo puta razgovarali i nisam primijetila da imamo tako različita mišljenja o stranačkim i drugim stvarima.


• Jeste li razgovarali s njim o mogućem povlačenju iz politike?
- Nismo izravno o tome razgovarali.


• Zašto, kad kažete da su odnosi korektni?
- Nisam bila u poziciji. Predsjednik me nije pitao, a ja ga nisam htjela opterećivati. Mislim da posao zastupnice i dalje obavljam odgovorno i da se ni po čemu ne može primijetiti moja razočaranost. Uvijek se dovoljno »nabrijem« kad branim HSS-ove stavove u Saboru.
 

• Većina je HSS-ovih zastupnika, izuzev vas i Luke Roića, podupirala Friščića u nadmetanju s Tomčićem. Osjeća li se to u radu Kluba?
- Nisam primijetila drukčiji odnos prema nama nakon promjene na čelu HSS-a. Luka i ja nastavili smo normalno raditi kao zastupnici i nakon Friščićeva izbora.


• Osjećate li se pomalo zapostavljenom? Jeste li o tome razgovarali s Friščićem?
- Ne osjećam se zapostavljenom, niti bih to dopustila. Točno je da sam nakon izborne skupštine zatražila razgovor s predsjednikom Friščićem. Rekla sam mu da ne želim ičim ugroziti svoju vjerodostojnost, nego želim ostati zastupnica kakva sam bila dotad. Pod tim uvjetom, rekla sam mu, ostat ću u Saboru. U protivnom, pokuša li me se »preusmjeriti«, vratit ću mandat.


• Došlo je čak dotle da nudite ostavku?
- Nije došlo »čak« dotle, nego sam to shvatila kao svoju moralnu obvezu. Na izbornoj je HSS-ovoj skupštini najavljena neka drukčija politika, drukčiji odnosi u stranci. Ako je tome tako, rekla sam, ako se bitno mijenja HSS-ova politika, ne želim se mijenjati, želim ostati dosljedna sebi. Ne zbog sebe, nego zbog svojih birača. Bude li se i od mene zahtijevalo da se promijenim, vraćam mandat! Jer, neću biti krivotvorina, nego original. Želim ostati ona ista zastupnica kakvu moji Slavonci poznaju i kojoj su dvaput dali povjerenje.


• Sve ste to rekli Friščiću? Kako je na to reagirao?
- Jednostavno mi je rekao da od mene ništa drugo i ne očekuje nego da ostanem zastupnica kakva sam bila prije.
 

• Zastupnica ste u drugom mandatu. Hoće li vam biti i posljednji?
- O tome uopće ne razmišljam. A koliko znam, ni u HSS-u se još nije raspravljalo o listama za izbore.


• Želite li se uopće ponovo kandidirati?
- Prerano je govoriti o tome. Uostalom, nije važna samo moja želja, nego raspoloženje i volja HSS-ova članstva, posebno mojih Slavonaca.

Nikad neću prestati biti HSS-ovka


• Povučete li se iz profesionalne politike, hoće li to biti i odlazak iz HSS-a?
- Nikada u duši neću prestati biti HSS-ovka. To se ne može izbrisati. Ostat će mi uvijek temeljni ogranak, gdje sam i počela političku karijeru. S tamošnjim se HSS-ovim članovima i simpatizerima jako dobro razumijem, pa kad bih i htjela potpuno se povući i izolirati, vjerujem da mi oni to ne bi dopustili.

Ivka Bačić