savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=6861&jadranko-husaric
Osoba: Husarić Jadranko
Datum: 09.04.2009
Objavljeno: Dugoselska kronika
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Dugoselac, JADRANKO HUSARIĆ je generalni direktor tvrtke Hrvatske vode koja u svojemu proračunu raspolaže s dvije i pol milijarde kuna, a na našem je području, zajedno s jedinicama lokalne samouprave, ušla u realizaciju projekata vrijednih više desetaka milijuna kuna. Povod za razgovor s njim bio je Svjetski dan voda koji se obilježava 22. ožujka.

DK Pojasnimo najprije našim čitateljima, čime se zapravo bavi tvrtka Hrvatske vode?
HUSARIĆ Hrvatske vode cjelovito upravljaju vodnim resursima Republike Hrvatske na sva četiri vodna područja; vodnom području Save, zatim Drave i Dunava, području primorsko- istarskih, te dalmatinskih slivova. Temeljne djelatnosti zasnovane su na načelu održivog razvoja, a riječ je o zaštiti od štetnog djelovanja voda, korištenju voda, zaštiti voda od onečišćenja i zagađenja, te navodnjavanju. Treba reći da počeci vodno-gospodarske djelatnosti u Hrvatskoj potječu još iz 1876. godine kada je biskup Strossmayer osnovao prvo društvo za regulaciju rijeke Vuke.

 

DK Kako je obilježen ovogodišnji Svjetski dan voda?
HUSARIĆ Ovogodišnji je Svjetski dan voda održan pod motom "Zajedničke vodezajedničke mogućnosti" kojim se želi reći da je voda opće dobro, da ona ne poznaje granice, da je nitko ne smije privatizirati i uskratiti drugome. Tim povodom, ove smo godine pustili u pogon uređaj za pročišćavanje u Zaprešiću. Riječ je o prvom takvom uređaju na Savi uzvodno od Zagreba koji je značajan utoliko što će utjecati i na cijelo nizvodno područje, uključujući i našu Posavinu, kroz koju će protjecati čišća Sava.

 

DK Nakon niza godina na našem području se obavlja cijeli niz poslova iz domene rada Vaše tvrtke. Odakle odjednom takav intenzitet?
HUSARIĆ Započelo je intenzivno uređenje kanala III. i IV. reda u cijeloj državi u kojoj postoji čak 26.500 km takvih kanala. Kao što vidite, posebno su intenzivni radovi na slivnom području Lonja- Zelina. Kanali se neko vrijeme nisu čistili jer su, temeljem zakonske odredbe o ukidanju vodnog doprinosa, Hrvatske vode ostale bez sredstava za tu namjenu. Ponovnim stabiliziranjem izvora financiranja, prije četiri godine, Hrvatske vode su započele s uređivanjem kanala, a na našem podruju to, veoma uspješno, radi TD Lonja Zelina d.d. licencirano društvo za redovno održavanje kanala koje ima operativu prilagođenu upravo slivnom području Lonje-Zeline i općine Rugvica. Štoviše, mogu reći da su oni u tom poslu među najboljima u cijeloj Hrvatskoj.
Svake godine ulažemo po 300 milijuna kuna za tu namjenu. Do sada je odrađeno oko 50% posla, a do konca 2010. svi kanali III. i IV. reda u Republici Hrvatskoj bi trebali biti uređeni. Nakon toga Hrvatske vode ih predaju na upravljanje županijama koje će njima upravljati i ubirati naknadu za njihovo održavanje.

 

DK U posljednje vrijeme zapažene su i značajne aktivnosti na rješavanju sustava odvodnje, odnosno rješavanju kanalizacije na našem području.
HUSARIĆ Područje grada Dugog Sela veoma zaostaje u adekvatnoj komunalnoj infrastrukturi, naročito u odvodnji i pročišćavanju otpadnih voda. Tome ima više razloga; od cjelovite projektne dokumentacije do stanovite inertnosti komunalnih resora i institucija u Gradu. No, bitno je da sadašnja vlast, Poglavarstvo i Gradsko vijeće, shvaćaju potrebe stanovništva. Da su se uhvatili u koštac s velikim porastom stanovništva (skoro dvostruki porast broja stanovnika u zadnjih 10 godina), te pojačanim komunalnim potrebama sa željom izgradnje toliko potrebne infrastrukture, izradom sve potrebne projektne dokumentacije i rješavanjem imovinskopravnih odnosa i ishođenjem građevinskih dozvola. Sve je to stvorilo preduvjete da se državne institucije, kao što su Hrvatske vode, Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva uključe u financiranje prioritetnih projekata. Još je tu bitna i dobra suradnja Grada Dugog Sela sa susjednim Općinama Rugvicom i Brckovljanima koje su se aktivno uključile u izradu projektno-tehničke dokumentacije i sagledavanja i shvaćanja cjelovitog rješenja programa odvodnje i vodoopskrbe.
Naravno, da u tom slučaju niti pomoć Hrvatskih voda, odnosno države, nije izostala. Primjerice, samo na području grada Dugog Sela lani smo uložili 4 milijuna kuna, a isto toliko uložio je i Grad pa su izrađeni projekti, a izgrađen je i kolektor Puhovo. Ove godine ulažemo 5 milijuna kuna u nastavak izgradnje kolektora Puhovo i Kopčevac, te 300 000 kuna u daljnje projektiranje. Riječ je o dijelu budućeg cjelovitog sustava odvodnje koji se gradi s Općinom Rugvica. Treba napomenuti i to da Hrvatske vode ne sufinanciraju tzv. sekundarnu mrežu, već to čini lokalna samouprava, odnosno građani.Najveći problem, kad je Dugo Selo u pitanju, bit će rekonstrukcija zastarjele kanalizacije u samom središtu grada, a na gradskoj vlasti je da napravi dobru projektnu dokumentaciju za to pa ni pomoć države neće izostati.

 

DK U kojoj je fazi izgradnja samog uređaja za pročišćavanje?
HUSARIĆ Treba reći da cjelokupni sustav odvodnje za područje Dugog Sela i Rugvice, uz već postojeće kolektore, pretpostavlja izradu još nekoliko novih magistralnih kolektora, zatim potrebne crpke za prepumpavanje, primjerice na prelasku kolektora preko kanala Črnec, odnosno autocete, te u konačnici izradu samog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) koji će se graditi u Oborovskim Novakima. Cijela investicija je vrijedna oko 140 milijuna kuna.
U tijeku je raspisivanje natječaja za izgradnju kolektora Ø1000, dužine 4 km, na području općine Rugvice, od pročistača u Novakima do tzv. točke A, iznad autoceste prema Dugom Selu. Samo taj dio vrijedan je, zajedno s crpnom stanicom, 35 milijuna kuna i trebao bi biti završen do kraja 2010. godine.
Za sam pročistač koji će biti kapaciteta 50 000 stanovika, u tijeku je priprema projektne dokumentacije. U prvoj fazi izgradit će se mehanički dio uređaja koji obuhvaća tzv. "mastolov", "pjeskolov", te grubu rešetku i biološki pročistač kapaciteta za 25 000 stanovnika. Njegova cijena je oko 4,5 milijuna eura, a planirani rok završetka cijelog projekta je 5 godina. Treba reći da on neće imati štetan utjecaj na okoliš, te da su sva loša iskustva vezana uz ovakve uređaje prošlost.

 

DK Spomenuli ste vrijednost cijelog sustava od 140 milijuna kuna. Kako će se zatvoriti financijska konstrukcija?
HUSARIĆ Cjeloviti projekt se kandidira kroz Projekt "Unutarnje vode" putem zajma Svjetske banke. Uvjeti kojima Svjetska banka sufinancira takve projekte su: 95% sredstava daje Svjetska banka i 5% Hrvatske vode. Otplata tog zajma, uz tzv. grace period, ili početak otplate od 5 godina, vrši su u sljedećim omjerima: 50% sredstava vraća država, 25% Hrvatske vode, a preostalih 25% županija, grad i općine, uz rok povrata od 10 godina.
Za sada nemamo nikakvih pokazatelja da bi recesija koja je zahvatila gospodarstvo, na bilo koji način trebala utjecati na realizaciju ovog projekta.

 

DK Zadnjih godina svjedoci smo čestih poplava ulica i podruma, te pravih bujica koje se događaju u Dugom Selu uslijed ljetnih pljuskova? Hoće li sustav o kojem govorimo riješiti i taj problem?
HUSARIĆ Riječ je o posebnom sustavu obrane Dugog Sela od poplava brdskih i bujičnih voda s Martin brega za kojeg se, također, već rade projekti. Štoviše, mogu reći da su već u završnoj fazi, te će već ove godine biti prezentirani građanstvu, a očekujem da će već ove godine biti izdana i lokacijska dozvola za taj projekt. On podrazumijeva izgradnju sustava kanala, te dvije retencije (jezera) koje će moći imati i sadržaje nevezane uz obranu od poplava. Jedna od tih retencija nalazit će se na tzv. Planičkom jarku, istočno od Šaškovečke ulice, a druga na području današnjeg voćnjaka. Izgradnju ovog sustava, vrijednog 12 - 15 milijuna kuna započet ćemo sljedeće godine, s rokom izgradnje od tri godine.

RAZGOVARAO: N. H. MALI