savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3069&ivo-josipovic
Osoba: Josipović Ivo
Datum: 20.01.2011
Objavljeno: Hrvatski fokus
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Predsjednik Republike Hrvatske, Ivo Josipović, nije slučajno izabrao jučerašnji dan za posjet tvornici pređa koju je grupacija „Aquafil“ uspješno pokrenula u Oroslavju prije otprilike osam godina i koja je udružena s tvrtkom Julon iz Ljubljane. Prije devetnaest godina, 15. siječnja 1992., Hrvatska je slavila međunarodni povijesni uspjeh kad je nezavisnost i suverenost Hrvatske priznalo dvanaest država tadašnje Europske unije i među njima, u prvom redu, Italija. Josipović je predsjednik nešto više od godinu dana; odmah nakon što je izabran, prošle godine, počeo je dodavati gas integraciji u EU, slaveći osamnaesti rođendan Hrvatske i podsjećajući da je „zemlja postala punoljetna“. Ipak, jučer se u Oroslavju usredotočio na gospodarstvo, područje koje ju najviše muči.

Pristojan, učtiv, veliki pravni stručnjak, ali i skladatelj, među najpoznatijima ne samo u Hrvatskoj već i u inozemstvu (više od 18 godina direktor je Zagrebačkoga muzičkog bijenala), Josipović, iako to ne govori, pati zbog „svojih ljudi“ u Hrvatskoj, naroda koji ga voli, poštuje i cijeni kao malo koji.

Svakog dana u Hrvatskoj se otpusti preko 240 ljudi. Zemlja je suočena s najtežom gospodarskom krizom od 1992. godine, kad je stekla nezavisnost; krajem prosinca bez posla je bilo 320 tisuća od 4 i pol milijuna stanovnika, a stopa nezaposlenosti premašila je granicu od 18,4 posto. Predsjednik Republike već je počeo otvoreno napadati predsjednicu Vlade Jadranku Kosor, bilo da je riječ o ulasku u EU (ona i njezina vlada, upozorio je, morat će dati ostavku ukoliko se pregovori s Bruxellesom ne uspiju zatvoriti do lipnja, kao što je predviđeno) ili o gospodarskom planu. „Toliki broj nezaposlenih pokazuje da plan za oporavak koji je pokrenula vlada nije pogodio cilj. Vlada mora učiniti i dati više“, rekao je prije par dana. A jučer je ponovio svoja stajališta.



Vlada još mora poraditi…



 

Talijanska manjina koja živi u Istri jako je vezana za svoje korijene

• Gospodine predsjedniče, izabrali ste poseban dana za posjet ovoj tvrtki.
- Moj posjet ovoj tvrtki nije slučajan. Današnji datum, dan kada slavimo međunarodno priznanje Hrvatske, označava prijateljstvo koje njegujemo s Italijom i Slovenijom, prijateljstvo koje će nam pomoći na putu prema EU-u i nadam se da ćemo tamo brzo stići.
 


• Blizu ste, ali poteškoća ne nedostaje, čak ni gospodarskih.
- Ovo je težak trenutak, ali upravo sam zbog toga došao ovdje. Jer je ova tvrtka primjer dobrog poslovanja, kvalitete, odličnih odnosa sa zemljom, sa sindikatima, s radnicima. I to je tvrtka u kojoj sudjeluju Talijani, Slovenci i Hrvati. Ima sve najbolje što neka tvrtka može imati, pokazuje da imamo povoljne uvjete za inozemna i lokalna ulaganja, a povrh svega za stvaranje kvalitetnih proizvoda i suradnju s vlastima.



• Smatrate li da taj model može biti koristan za bolji ulazak u EU?
- Ovaj primjer uspješnog poduzetništva, čak i za druga strana ulaganja, još će nam više pomoći u povezivanju Hrvatske s EU-om.



• Na tom području, kao i onom koje se tiče puta prema članstvu u EU te gospodarstva, snažno ste podbadali vladu Jadranke Kosor.
- Predsjednik i vlada zajedno rade na postizanju tih ciljeva, ali da bi se stvorila bolja gospodarska situacija Vlada će morati raditi još više, a kad je riječ o području ulaganja, gledajući na pozitivne primjere poput ovog.



Odnosi između dvije države jako su dobri



• Italija snažno podupire Hrvatsku na njezinom putu približavanja Europskoj uniji.
- Italija je jedan od naših najvažnijih partnera i zbog toga što je iza nas, osim što smo susjedi, duga povijest suradnje. Italija podržava naše napore i zbog toga smo jako sretni. Ali, podsjećam da je i to zato što postoji velika povezanost s talijanskom manjinom koja živi u Istri i koja je vezana za svoje korijene. Odnosi između dvije države jako su dobri te i to treba biti primjer.



• Postoje i odlični gospodarski odnosi.
- Italija je jedna od najvažnijih država na tom području zahvaljujući njezinom razvijenom gospodarstvu. Postoje brojna ulaganja, banke, osiguravajuća društva, tvrtke. Na tom je području strateški partner.



• Tražite li još ulaganja od Italije?
- U Hrvatskoj se pripremaju nova zanimljiva tržišta za poticanje novih stranih ulaganja i očekujem da će za mnoge Talijane poticaji i mogućnosti za dolazak na rad u Hrvatsku biti vrlo primamljivi.

Giulio Garau, Il Piccolo, Trst