Nikome se ne nudimo, nikoga ne vučemo za rukav i uopće nas ne zanimaju poslijeizborne kalkulacije kojima su mnogi već zaokupljeni. U HSS-u smo usredotočeni na pripreme za izbornu kampanju, na izravne razgovore s biračima i na to da postignemo bolji rezultat nego 2007., a brigu o tome tko će s kime i u koji tabor nakon izbora prepuštamo drugima. Riječi su to predsjednika HSS-a Josipa Friščića, koji je u četvrtak u razgovoru za Vjesnik odbacio sve glasnija nagađanja u javnosti o tome da su se u HSS-u pomirili s izbornim porazom HDZ-a, pa da zato već »šalju signale« Kukuriku koaliciji o spremnosti 'seljaka' da prijeđu u lijevi blok.
»Nikome se nećemo nuditi nakon izbora. Nije HSS nikakva udavača, niti se itko treba brinuti o tome hoće li HSS sa 52.000 članova opstati i pod čiji će kišobran nakon 4. prosinca. U više od 100 godina svoga djelovanja HSS je najviše vremena bio u oporbi i dobro znamo kako se za svoje stavove boriti i iz oporbenih klupa«, kaže Friščić te dodaje da su se i protekle četiri godine kao dio vladajuće koalicije za puno stvari trebali izboriti. »Nitko nam ništa posebno nije davao, niti nas je nagrađivao za to da ostanemo u koaliciji s HDZ-om. A to nismo ni tražili«, objašnjava HSS-ov lider.
Na izravno pitanje hoće li se odazvati pozivu šefa SDP-a Zorana Milanovića, ustreba li Kukuriku koaliciji koji glas do stabilne parlamentarne većine, Friščić odgovara zaobilazno. »Stvar je u nečijim očekivanjima. Jedni vide relativnog pobjednika na ljevici, mi ga možda vidimo na desnom centru. No, sve je to - što bi bilo kad bi bilo. A to nije ozbiljna politika. O tome možemo razgovarati kad za to dođe vrijeme«, uzvraća Friščić, uvjeravajući da ni njega ni druge u HSS-ovu vodstvu ne zanimaju fotelje ni položaji u budućoj vlasti. Nije ih, tvrdi, to zanimalo ni kad su 2007. sklopili koalicijski sporazum s HDZ-om. »I tada su nas mnogi tjerali na to da samo kažemo koje resore želimo, što smo odbili, jer smo htjeli programsku koaliciju«, kaže Friščić, koji uopće ne sumnja u to da će HSS u najmanju ruku ponoviti rezultat s prošlih izbora, kad su osvojili šest zastupnika. Osvoje li više, bit će nakon izbora još odlučniji u provođenju svog programa ravnomjernog razvoja Hrvatske te u zalaganju za to da se nečijim potezom pera ne ukidaju županije.
»Prije dvije godine su SDP i drugi iz Kukuriku koalicije govorili da će, dođu li na vlast, ukinuti županije te velik broj gradova i općina, jer da je to balast, da to previše košta. A danas? Sad zdušno zagovaraju suprotne stavove, podilaze i načelnicima i gradonačelnicima i županima. Drago nam je što su sad na HSS-ovim stajalištima«, pomalo će ironično Friščić, napominjući da se danas stranke lijevog bloka u još nekim stvarima približavaju HSS-u, recimo kad je riječ o privatizaciji elektroprivrede, protiv čega su 'seljaci' bili i prije četiri godine. »Mi od svojih programa i načela nismo odstupili i samo to može nakon izbora biti podloga za razgovor«, tvrdo će HSS-ov lider, poručujući da je HSS demokršćanska stranka koja ima svoje mjesto na hrvatskoj i europskoj političkoj sceni. »Dio smo europske obitelji pučana koja ima 17 premijera. Uvjeren sam da u toj opciji Hrvatska ima najviše šansi. To je HSS-ova platforma i od nje sigurno nećemo odustati«.
To ne znači, dodaje, da će odbiti mogući poziv na razgovor iz lijevog tabora. Svi se u politici, posebno mi na čelu stranaka, moramo ponašati ozbiljno i odgovorno, a to podrazumijeva i da se nakon izbora okrenemo rješavanju problema građana, a ne međusobnim svađama, te zaključuje da u politici nema neprijatelja, nego samo protivnika.
Na ocjene iz lijevog tabora da će HSS skupo platiti to što je do kraja bio uz promašenu HDZ-ovu politku, Friščić uzvraća protupitanjem: »A tko se to Hrvatskoj nudi za spasitelje? Možda SDP, koji dulje od desetljeća upravlja Zagrebom, a vidimo dokle je to dovelo? Možda Radimir Čačić? Neka oni koji ga promoviraju u spasitelja najprije odu u Varaždinsku županiju, pa neka vide kako je 'spasio' brojne tvrtke kao što su Derma, Florijan Bobić, Vis...«, na kraju će Josip Friščić i time, čini se, želi poručiti da HSS nakon izbora neće pretrčati u lijevi tabor. |
|||||