savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3263&milorad-pupovac
Osoba: Pupovac Milorad
Datum: 22.10.2011
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

S potpredsjednikom SDSS-a Miloradom Pupovcem razgovarali smo u petak baš u trenutku kad su se u velikoj vijećnici Hrvatskog sabora prebrojavali glasovi i skupljao kvorum za glasanje. SDSS-ovi zastupnici nisu bili u sabornici nego u svom klubu. Pupovac je tijek sjednice pratio na televizijskom ekranu i nije skrivao iznenađenje i nezadovoljstvo u trenutku kad je Sabor, nakon što je izglasan Zakon o ništetnosti, skinuo i imunitet SDP-ovu zastupniku Željku Jovanoviću.

 

Posebno je bio šokiran činjenicom da su skidanje imuniteta Jovanoviću omogućili i pojedini zastupnici nacionalnih manjina koji su bili u sabornici i tako omogućili kvorum. Na pitanje zašto SDSS nije u sabornici, odgovorio je da je to rezultat neuspjelih dogovora.

 

Zastupnici SDSS-a nisu u petak bili u sabornici i tijek sjednice pratili su preko televizijskih ekrana u svom klubu. Milorad Pupovac nije skrivao iznenađenje i nezadovoljstvo kad je Sabor, nakon što je izglasan Zakon o ništetnosti, skinuo i imunitet SDP-ovu zastupniku Željku Jovanoviću

- Prije tjedan dana pozvali smo na dogovor. Nakon toga, održana je sjednica Predsjedništva sabora i formirana rada grupa koja nije donijela rezultate osim određenog iskoraka koji je napravila opozicija odstupajući od svojih prvobitnih stavova. Očekivali smo da ćemo se mi u vladajućoj koaliciji dogovoriti što to možemo zajedno odraditi, a što ne. Koje zakone ima smisla, a koje nema stavljati na dnevni red. No, ni to nije urodilo plodom i za nas je bilo jedino logično da ne sudjelujemo u glasanju i prema onome kako je teklo to glasanje vidim da smo donijeli dobru odluku.

 

Do samoga glasanja nije se znalo ima li HDZ kvorum i kako će postupiti SDSS. Zašto ste kalkulirali do zadnjeg trenutka?
-Vjerovali smo da je dogovor moguć i mislimo da je velika šteta za parlamentarizam što taj dogovor nije postignut. Očito su prevagnula dva razloga, jedan je kampanja i konfrontacija, a drugi dokazivanje »mi možemo i mi ćemo to napraviti kako smo zamislili«. Kad smo vidjeli da bi određene parlamentarne vrijednosti i određena zakonska rješenja trebali biti žrtve toga, rekli smo: »Gospodo, radite to bez nas.«

 

Koja su to zakonska rješenja?
- Poznato je da se ne slažemo sa Zakonom o ništetnosti koji je izglasan i ne slažemo se također da se zastupniku Jovanoviću skida imunitet. Također, Vlada pri kraju svoga mandata ne treba imenovati nove ljude u državnim agencijama i državnim institucijama. Set zakona, kao što je kazneni zakon ili zakon o sudovima, ne smije se donositi po hitnom postupku, jer su to zakoni o kojima ovisi koliko ćemo napraviti u reformi našeg pravosuđa. Ta dva zakona pate od ozbiljnih nedostataka. Budući da smo shvatili da u cijeloj toj priči možemo biti preglasani, odlučili smo ne sudjelovati.

 

Bilo je i dosad kriznih situacija u koaliciji, ali je SDSS ostao uz HDZ do samoga kraja. Neki tumače da je ovo sad priprema za »pretrčavanje u suprotni tabor«.
- Bilo je i dosad situacija kad SDSS nije bio u sabornici i kad smo koristili svoje pravo da ne dopustimo preglasavanje ili ne sudjelujemo u izglasavanju nečega što smatramo neprihvatljivim i štetnim. To što se u petak nismo pojavili u sabornici naravno ne znači ni napuštanje koalicije ni pretrčavanje u neki drugi tabor. Voljeli bismo da do ovoga nije došlo, ali unatoč našim naporima, u tome nismo uspjeli.

 

Sabor je upravo izglasao i Zakon o ništetnosti i skidanje imuniteta Željku Jovanoviću. Kako u svjetlu tih odluka vidite eventualnu daljnju suradnju s HDZ-om nakon izbora?
- Nakon izbora vidjet ćemo što će biti, otom-potom. Moram reći, retorika zastupnika Jovanovića meni je strana, retorika kolektivne krivnje meni je strana, pa i kad je riječ o HDZ-u. Tu retoriku smatram prekomjernom. No, retorika nekih ljudi iz HDZ-a je nedopuštena. Ne može zastupnik Josip Đakić u Saboru reći za zastupnike SDSS-a da su ratni zločinci, agresori, mučitelji i četnici. Ne može zadarski gradonačelnik Zvonimir Vrančić reći za Srbe koji su ostali živjeti u Zadru da su peta kolona, izdajice i agenti neprijatelja. To je kažnjivo po našem zakonu, a o tome se šuti, o tome Sabor ne donosi nikakve zaključke i ne skida nikome imunitet. Takve stvari Državno odvjetništvo treba raditi po službenoj dužnosti, pa nije Milorad Pupovac dežurni branitelj Srba u Hrvatskoj. Dakle, slučaj Jovanović primjer je nečega što je prekomjerno i neprimjereno, ali ono što je napravio Đakić je nedopušteno i utuživo.

 

Je li vas iznenadio ovakav kraj mandata?
- Ovo nije ništa posebno dramatično, ali je loše. Zakoni se ne smiju donositi nategnutom većinom i u zadnjim minutama saborskog rada, bez potrebne atmosfere i potrebne rasprave. Mislim da se Sabor ne smije koristiti kao sredstvo za međusobno političko obračunavanje.

SKIDANJE IMUNITETA JOVANOVIĆU NIJE SE SMJELO DOGODITI

Sabor je u petak skinuvši Jovanoviću imunitet napravio presedan.
- To je pogreška. HDZ i oni koji su zajedno s njim izglasali takvu odluku zapravo su počinili nešto što je protivno saborskom poslovniku i time su istodobno i sebi nanijeli veliku štetu. Pretpostavljam da ni hrvatska javnost to neće pozdraviti. Pri tom mislim na sve koji su osiguravali kvorum za takvu odluku, koja je nešto što se u parlamentarizmu ne smije dopustiti. Zastupnici moje stranke u Saboru su nazivani četnicima i kad sam predsjedniku Sabora pisao pismo da je to nedopušteno, nisam dobio niti odgovor.
 

IVANA KNEŽEVIĆ