Objavi na:
|
||
|
||
Potpredsednik SSDS u Hrvatskoj o učešću u vlasti, položaju srpskog naroda, tužbi...Već razgovarali sa budućim premijerom Milanovićem SRBI će verovatno učestvovati i u novoj vladi Hrvatske. Od budućeg kabineta očekuju da završi započete projekte kojima se rešavaju problemi srpske populacije. Veruju i da će odnosi sa Srbijom ići uzlaznom putanjom koju su trasirali predsednici Boris Tadić i Ivo Josipović. Takođe, najbolje bi bilo kada bi se tužba protiv Srbije za genocid povukla.
Ovo je u razgovoru za "Novosti" rekao Milorad Pupovac, potpredsednik Samostalne srpske demokratske stranke (SSDS) u Hrvatskoj, koja je na proteklim izborima osvojila tri poslanička mandata.
* Jeste li već razgovarali sa nekim o učešću u novoj hrvatskoj vladi? - Da. Razgovarali smo sa budućim premijerom Zoranom Milanovićem i drugim predstavnicima Kukuriku koalicije, koja je pobedila. Očekujemo da i u novoj vladi budemo u nekoj koaliciji, bez obzira na to što izborni pobednici imaju mogućnost da sami formiraju kabinet. O svemu ćemo zvanično razgovarati kada predsednik Josipović poveri manadat za sastav vlade Milanoviću. To će se dogoditi uskoro. Naredne sedmice trebalo bi da bude sednica Sabora, a vlada izabrana do katoličkog Božića.
- Ne znam koliko je realno očekivati da dobijemo najviše funkcije, ali svakako očekujemo da učestvujemo na nižim nivoima vlasti. Do sada smo, osim potpredsedničkog mesta, imali dva sekretara u Vladi, nekoliko pomoćnika ministara, nekoliko direktora uprava... O tome ćemo razgovarati sa Milanovićem i drugim liderima Kukuriku koalicije. Najbitnije je da vlada ponudi funkcionalna rešenja za mesta koja su važna za srpsku populaciju.
* Koji su problemi Srba koje bi vlada morala da reši? - Da se definitivno reše problemi izbeglica, obezbede stambena prava, nađe rešenje u vezi sa penzijama... Takođe, Vlada u programu mora da ima posebne instrumente za razvoj povratničkih sredina, da otvori prostor za primenu zakona o zapošljavanju, da prizna ulogu Srba u hrvatskom kulturnom i istorijskom životu, unapredi toleranciju i oslobodi nas govora mržnje.
* Odnosi Srbije i Hravatske idu uzlaznom linijom, zahvaljujući dvojici predsednika. Međutim, dok je HDZ bio na vlasti ti odnosi su imali i padove. Da li će to biti izbegnuto, s obzirom na to da je HDZ otišao s vlasti? - Sigurno je da će politika predsednika i premijera biti istovetna. Razlike koje smo do sada imali u politici Vlade i predsednika ne treba očekivati. I prema izjavama Vesne Pusić, buduće šefice diplomatije, jasno je da će saradnja u regionu biti jedan od prioriteta.
* Jedan od najvećih problema u odnosima dve države je tužba za genocid koju je Hrvatska podnela protiv Srbije. Da li je realno očekivati da ona bude povučena? - Rešenje osetljivih pitanja zavisiće od socijalnog i ekonomskog stanja u obe države. Ako se zadrže sadašnje političke okolnosti, možemo očekivati povlačenje tužbe. Ako se socijalne i ekonomske prilike pogoršaju, tužba bi mogla da ostane "na čekanju" ili čak da je rešava sud.
* Postoji li opasnost da i nerešeno pitanje granice na Dunavu u jednom momentu izbije u prvi plan? - To pitanje je već na stolu. Ali problem je kako ga, kada i na koji način pokrenuti. Ono ne bi trebalo da komplikuje odnose Srbije i Hrvatske, pogotovo ne na način na koji su ti odnosi bili zakomplikovani između Hrvatske i Slovenije oko granice u Piranskom zalivu. U ovom pitanju potreban je oprez. Lj. BEGENIŠIĆ |
||||