JAKŠA PULJIZ ZAMJENIK MINISTRA REGIONALNOG RAZVOJA I EU FONDOVA
U posljednje vrijeme mnogi iz političkih, gospodarskih i društvenih krugova ocijenjuju kako je Hrvatskoj danas najvažnije ministarstvo - Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
Uoči Dana Europe razgovarali smo sa zamjenikom ministra regionalnog razvoja i EU fondova Jakšom Puljizom, koji nam je, uz ostalo, komentirao i te ocjene.
- Godi čuti takve ocjene, no mišljenja sam da su sva državna tijela važna i da nema potrebe posebno isticati važnost bilo kojeg. Ako nešto treba naglasiti to je važnost postizanja što kvalitetnije koordinacije i sinergije u radu resornih tijela.
Što Hrvatsku očekuje s otvaranjem strukturnih fondova?
- Čeka nas izvanredna prilika da promijenimo sliku Hrvatske i to ne samo na površini u smislu velikog broja novosagrađenih objekata, već i iznutra, kroz primjenu novog pristupa planiranju, provedbi i praćenju razvojnih programa i projekata. Ovo potonje je zapravo ključna dodana vrijednost korištenja EU fondova. Primjenjujući kvalitetnije metodologije i alate u procesu planiranja i provedbe razvojne politike, moramo povećati učinkovitost investiranja u javnom sektoru, na način da iste budu što je moguće više u funkciji povećanja regionalne i ukupne konkurentnosti.
Kako teku pripreme? Ima li Hrvatska spremnih projekata (posebno, Slavonija)? Koliko su vrijedni?
- Spremnih projekata ima, ali još uvijek nedovoljno da bismo mogli u dovoljnoj mjeri iskoristiti sva raspoloživa sredstva iz EU fondova u prvim godinama korištenja. Zato moramo svi zajedno u sljedećih godinu dana još više pojačati aktivnosti na pripremi projekata i to je jedan od zadataka svih ključnih ministarstava, a posebno Ministarstva regionalnoga razvoja i EU fondova. U pogledu spremnosti velikih projekata solidna je situacija u području vodnog gospodarstva, te donekle u području zaštite okoliša, dok je priprema projekata iz područja prometne infrastrukture suočena sa značajnim izazovima. Na području Slavonije može se istaknuti projekt izgradnje sustava pročišćavanja otpadnih voda za područja grada Osijeka vrijedan 85 milijuna eura i koji je u visokoj fazi pripremljenosti. Ali ima i niz drugih, premda vrijednosno manjih projekata, koji se nalaze u različitim fazama spremnosti.
Kako riješiti probleme izrade dokumentacije, pripreme, sufinanciranja i predfinanciranja projekata?
- Jednim dijelom problem će se riješiti kroz državni proračun na način da će se mnogo više sredstava u idućim godinama osiguravati za sufinanciranje pripreme i provedbe projekata. S druge strane, upravo smo u završnoj fazi dogovora s HBOR-om oko posebne kreditne linije za financiranje pripreme, te osiguranja predfinanciranja i sufinanciranja provedbe EU projekata. Također, vjerujemo da ćemo problem predfinanciranja dobrim dijelom uspjeti riješiti kroz maksimalno ubrzanje procedura za odobrenje isplata novca iz EU fondova, čime će se umanjiti potreba za osiguranjem vlastitog financiranja, osim, naravno u dijelu koji se odnosi na osiguranje nužnog dijela sufinanciranja projekta.
Spominje se nova podjela Hrvatske na NUTS 2 regije. Je li definirano koliko će ih biti?
- Za sada je prerano o tome govoriti. Sigurno je samo da će Hrvatska kao članica EU imati priliku redefinirati granice NUTS 2 regija.
Suradnja s regionalnim razvojnim agencijama?
- Izuzetno smo zadovoljni suradnjom s razvojnim agencijama koje smatramo našim prvim partnerima kad je riječ o pripremi i provedbi projekata iz europskih fondova. Osim toga, agencije imaju i vrlo važnu ulogu u području strateškog planiranja na županijskoj razini, pri čemu u budućnosti računamo na njihov još veći doprinos prilikom izrade nacionalnih strateških dokumenata. Postojanje takvih organizacija pokazalo se izuzetno korisnim za jačanje apsorpcijskog kapaciteta za korištenje EU fondova na županijskoj razini.
Mario MIHALJEVIĆ
Priprema je najvažnija - bez projekata nema ni novca
Već za godinu dana Hrvatska će se suočiti s problemom apsorpcije izuzetno značajnih sredstava iz EU fondova. To je prilika koja se ne smije propustiti ni na jednoj razini, a pogotovo na razini jedinica lokalne i regionalne samouprave kao nositelja razvojnih projekata u svojima sredinama. Stoga bih preporučio svim potencijalnim korisnicima EU fondova da što je više moguće usmjere svoje ljudske i financijske kapacitete u pripremu razvojnih projekata te obuku kadrova koji će biti u stanju provesti projekte u skladu sa zahtjevnim procedurama. Važno je da svi ključni akteri što prije shvate da će već za godinu-dvije upravo novac iz fondova EU biti glavni pokretač javnih investicija u Hrvatskoj i da će većina raspoloživih proračunskih sredstava biti korištenja upravo za osiguranje nužnog dijela za sufinanciranje projekata. Drugim riječima, ako ne budete imali projekte za EU fondove lako je moguće da vas sljedeći investicijski ciklus u potpunosti zaobiđe, poručuje Puljiz.
|
|