savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=6108&mila-jelavic
Osoba: Jelavić Mila
Datum: 08.03.2008
Objavljeno: Jutarnji.hr
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Mila Jelavić, prvobraniteljica za djecu, odgovara na tjednih 10 pitanja.

1 Gospođo Jelavić, kako ste osobno doživjeli ovaj val samoubojstava djece?

- Nadam se da ipak nije riječ o valu! Duboko me zabrinjava i pogađa svako samoubojstvo ili pokušaj samoubojstva djeteta. Svima nam to trebao biti znak za uzbunu i opomena da još nismo dovoljno zaštitili djecu.

2 Što mislite da su glavni uzroci ovakvih pojava?

- Odrastanje nikad nije bilo lako, ali danas je ono dodatno opterećeno brojnim pritiscima sa svih strana. Teško je s time izaći na kraj bez podrške - obitelji, prijatelja, učitelja, važnih vršnjačkih i interesnih grupa, ali i stručnjaka kao što su psiholozi i pedagozi.

3 Što je vaš Ured prvo napravio nakon ovih tragičnih događaja?

- Prvi korak bio je preporuka Vladi RH i ministarstvima da nas žurno izvijeste o tome što je poduzeto da bi se spriječila samoubojstva djece. Zatim smo javnosti uputili priopćenje u kojem pozivamo medije na etično  izvještavanje, a roditelje na bolju komunikaciju s djecom.

4 Zašto ste stavili naglasak na ulogu medija?

- Mi smo podjednako prozvali i medije i Vladu, ali je u medijima više odjeknula kritika upućena njima. A upravo su nas novinari prvi pozivali da reagiramo i zaustavimo senzacionalističko izvještavanje koje utječe na porast suicida.

5 Kako bi, po vama, mediji trebali izvještavati o takvim događajima?

- Psiholozi i psihijatri načinili su smjernice za medijsko izvještavanje o suicidima koje svaki novinar i urednik moraju upoznati. Ukratko,važno je ne otkrivati identitet djeteta, ne objavljivati njegovu fotografiju ni oproštajno pismo, ne opisivati način izvršenja, vijest objaviti na unutarnjim stranicama novina.

6 Ne čini li vam se da je tu prije zakazala struka nego mediji, koji samo izvješćuju o posljedicama?


-  Ne tvrdim da su mediji doveli do aktualnih tragedija, ali neprofesionalno izvještavanje može pogoditi veliki broj djece i to ne samo iz neposrednog okruženja žrtve. Mnogu djecu će to prestrašiti, uznemiriti, izazvati neželjene posljedice.

7 Uz roditelje, tko bi se sve trebao uključiti u preventivno djelovanje?

- Najprije, i roditelji trebaju pomoć! A program prevencije suicida treba uključiti odgojno-obrazovne, zdravstvene i socijalne ustanove, udruge civilnog društva, vjerske organizacije i sve u lokalnoj zajednici.

8 Kolika je odgovornost Vlade?

- Vlada je odgovorna zato što nije inzistirala na stvarnoj i potpunoj provedbi Nacionalnog plana djelovanja za prava djece.

9 Koji su problemi u ostvarivanju prava djece?

- Najčešće se oni odnose na nasilje u obitelji i institucijama te na ugroženost djeteta kad se ono nađe u središtu roditeljskog sukoba pri razvodu braka.

10 Što možete poručiti roditeljima?

- Da izgrađuju uzajamno povjerenje s djecom, da uče o dječjem razvoju, potraže savjete stručnjaka kad sami ne vide rješenja dječjih i odgojnih problema te da poštuju prava djeteta.

Piše: Zlatko Šimić