savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=312&stjepan-mesic
Osoba: Mesić Stjepan
Datum: 21.10.2000
Objavljeno: Feral
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

STJEPAN MESIĆ OBRAZLAŽE ZAŠTO JE NEZADOVOLJAN VLADINIM PRIJEDLOGOM USTAVNIH PROMJENA

 
Dovoljno je da se svi držimo onoga što smo govorili u izbornoj kampanji. Ako u Vladi i Saboru misle da to ništa ne znači, da ne znači ništa ni što sam ja neposredno izabrani predsjednik, molim lijepo, neka voze svojim kolosijekom. Ali onda idemo u otvorenu kohabitaciju, a to znači da na meni više nije odgovornost da štitim Vladi leđa
 
“Podsjetio bih Budišu na njegovu izjavu iz izborne kampanje da on ne bi ni sudjelovao na izborima kada bi se smanjivale ovlasti predsjednika.”
 
 tekst
* Vaše pismo, prosvjed Vladi i Saboru, najoštriji je potez koji ste povukli u posljednje vrijeme i ono je, rekao bih, naišlo na razumijevanje u javnosti u pogledu očigledne namjere da vas se isključi iz završnice ustavnih promjena. Nešto je drukčije s njegovim sadržajem. Predlažete da vi i Vlada izađete sa zajedničkim prijedlogom ustavnih promjena, što izlazi iz vaših nadležnosti, jer na vama je samo podnošenje inicijative.
- To je točno, ali ne bih rekao da se radi o prevelikom propustu ako se usporedi s tim da su drugi, a ne ja, srušili dogovorena pravila igre. Podsjećam da smo se premijer i ja još prije nekoliko mjeseci dogovorili da ćemo se usuglašavati u svim fazama ustavnih promjena, uključujući i onu kada prijedlog promjena uđe u saborsku proceduru. No, to se nije dogodilo. Ja nisam dobio ništa, a moji savjetnici dobili su prijedlog promjena pola sata, ponavljam, pola sata, prije zasjedanja saborskog Odbora za Ustav.
Možda je to i slučajno, ne znam, ali rekao sam svojim savjetnicima koji su bili tamo da ne zauzimaju nikakav stav, jer nitko nije takav ekspert da u pola sata prouči ono što su drugi mozgali mjesecima. Poslije, kada smo vidjeli prijedlog, zaključili smo da on i sadržajno u nekim stvarima nije prihvatljiv, i zato sam odlučio progovoriti. Tako je nastalo ovo pismo.
 
PRIJEPOR OKO TITULE
Tko vam kaže da se s novom inicijativom ne može pojaviti i grupa zastupnika, za što je, ako se ne varam, potrebna petina zastupnika u Zastupničkom domu? Ali, ne bih se bavio tim mogućnostima, jer ako bude postojala dobra volja, mislim da će se doći i do dobrih, obostrano prihvatljivih rješenja. Dosad te volje nije bilo
 
* Igor Dekanić je, dok ste bili u Mađarskoj, natuknuo mogućnost da biste se vi mogli pojaviti i sa samostalnim prijedlogom ustavnih promjena u Saboru, uz ogradu da se to “zasad” neće dogoditi.
- Dekanić je samo spekulirao o ustavnim mogućnostima koje stoje na raspolaganju predsjedniku Republike.
* Ali, to nije vaša ustavna mogućnost, nego vam Ustav ostavlja samo mogućnost pokretanja inicijative za promjenu Ustava, a to ste već učinili.
- Tako je, ali tko vam kaže da se s novom inicijativom ne može pojaviti i grupa zastupnika, za što je, ako se ne varam, potrebna petina zastupnika u Zastupničkom domu? Ali, ne bih se bavio tim mogućnostima, jer ako bude postojala dobra volja, mislim da će se doći i do dobrih, obostrano prihvatljivih rješenja. Dosad te volje nije bilo. Ne može se tražiti od mene da samo potpišem inicijativu, a onda drugi pišu, ne pitajući me ništa, praktički što žele.
* Najviše što iznenađuje u vašem pismu je zahtjev da se predsjedniku Republike ne briše titula “državnog poglavara” dok se ne nađe prikladnija. Zašto bi uopće trebalo tražiti neku titulu?
- Razumijem da to kod ljudi izaziva nelagodu i zato i ne inzistiram na toj tituli. Neka se nađe neka prikladnija, u skladu s prihvaćenim običajima i nazivljima drugdje u svijetu. Recimo šef države ili slično.
* Koliko znam, šef države je samo kolokvijalna titula za predsjednika Republike, dakle, nitko ne zabranjuje da vas se već sada tako zove.
- Znam, ali tome sljeduje i odgovarajući službeni naziv i ja samo tražim da se to i kod nas primjeni.
* A zašto ne može jednostavno predsjednik Republike, kako je i sada?
- Može i to, ali neka se to onda sadržajno precizno utvrdi i opiše.
* Realno gledajući, kompromis je jedini izlaz iz ove situacije, jer vi nemate ovlasti parlamentarnih stranaka da mijenjate Ustav, a i one ne mogu vama nametnuti baš bilo kakvo ustavno “odijelo”. Hoće li do kompromisa doći na vašem i Račanovom sastanku sljedećeg tjedna?
- Ja se nadam i vjerujem da za to i nije potrebna neka velika mudrost. Dovoljno je da se svi držimo onoga što smo govorili u izbornoj kampanji. Ako u Vladi i Saboru misle da to ništa ne znači, da ne znači ništa ni što sam ja neposredno izabrani predsjednik, molim lijepo, neka voze svojim kolosijekom. Ali onda idemo u otvorenu kohabitaciju, a to znači da na meni više nije odgovornost da štitim Vladi leđa.

BUDIŠINA IZJAVA
 
* Nije li najjednostavnije rješenje da se sve vrati u okvire inicijative koju ste zajednički potpisali vi i Ivica Račan, naravno, uz obavezu da otpadne sve što ste u međuvremenu i jedan i drugi u tome promijenili?
- Naravno da je to najjednostavnije, ali meni se sada kaže da se ne može mijenjati rješenje Odbora za Ustav, jer je on autonomno tijelo.
* Zdravko Tomac, koji je u Odboru za Ustav, kaže, međutim, da još nije stavljena točka na usuglašavanje i da ima još dovoljno prostora za kompromis.
- U redu, i da nije tako, meni ne pada na pamet vršiti pritisak na taj Odbor ni na Zastupnički dom. Podsjećam samo da se Ustav ne donosi za godinu-dvije i da on ne smije biti odraz samo ovog političkog trenutka.
* Što na kraju kažete na izjavu vašeg izbornog suparnika Dražena Budiše, da ste pismom Vladi i Saboru pokazali da se protivite uvođenju parlamentarnog sustava.
- Ništa. Samo bih ga podsjetio na njegovu izjavu iz izborne kampanje da on ne bi ni sudjelovao na izborima kad bi se smanjivale predsjednikove ovlasti.
 

Marinko Čulić