savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=312&stjepan-mesic
Osoba: Mesić Stjepan
Datum: 24.10.2003
Objavljeno: Globus
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Stjepan Mesić, predsjednik Republike, u intervjuu Globusu u povodu parlamentarnih izbora, raspleće nejasnoće u vezi s člankom 97. hrvatskog ustava koji određuje komu šef države, nakon izbora, povjerava mandat za sastavljanje nove Vlade, te komentira tvrdnje da se osobno uključio u obranu Ante Gotovine

 

Uskoro će izbori, a član 97. Ustava RH pomalo je nejasan. Kome ćete, kao predsjednik države, povjeriti mandat za sastavljanje nove Vlade: predsjedniku stranke koja osvoji najveći broj glasova ili onome tko dođe k vama s nekakvim pretkoalicijskim dogovorom, ugovorom, dakle predsjedniku jedne stranke koji već ima pobjedničku koaliciju uza se? Mandat ću povjeriti točno onome kako je navedeno u Ustavu izbornom pobjedniku.
A tko je to?

Onaj tko bude dokazao da je izborni pobjednik.
Uzmimo da na izborima najveći broj glasova osvoji HDZ. Hoće li time Ivo Sanader automatski dobiti vaše povjerenje za sastavljanje nove Vlade ili, da bi postao premijer, mora učiniti još jedan korak?

Gledajte, pobjednička stranka, čisto teoretski, može osvojiti samo 10 posto glasova. Znači li to daje ona samim time izborni pobjednik? Imamo 88 stranaka. I svaka nešto uzme. Može li onda stranka koja ima najviše, ali samo tih 10 posto, biti izborni pobjednik?

 

Dokaz pobjede

 

Tko je onda pobjednik?
Izborni je pobjednik onaj tko dokaže da ima najveći broj zastupnika u parlamentu.
Dakle, opcija broj 2?
Ja ću procijeniti tko je izborni pobjednik. 
Kako?

Procijenit ću tko ima najveći broj zastupnika. 
Procijenit ćete tko će s kim u koaliciju - onu pobjedničku?
Naravno. To može biti stranka koja će imati najveći broj zastupnika. Njezin će predsjednik doći k meni i reći: "Dokaz je tu, podržavaju me ta i ta stranka." 
Što mora biti dokaz?
Nekakav ugovor. Koalicijski sporazum.

To je obavezno?

Mora dokazati. Kako će dokazati bez sporazuma? Mora doći s dokazom daje on izborni pobjednik: "Evo ga, toliko imam ja, toliko moji koalicijski partneri, i mi smo izborni pobjednici."

Donedavna ste se vrlo otvoreno zalagali za to da izbori ne budu baš sad, nego tek na proljeće. Predomislili ste se ili...?

Evidentno je da je predizborna kampanja dovedena do usijanja, odnosno da je rad institucija, posebno saborskih odbora i komisija, kao i samog Sabora, došao do one točke kad se naprosto mora ići u izbore. Jer, počelo je slanje izbornih poruka iako, formalno, izborna kampanja još nije propisana. To se, dakle, moralo riješiti. Iako, i sad smatram da nije trebalo... Trebalo je normalno raditi, doći do kraja mandata i napraviti bilance. Jer, sad će ovi u izbornoj kampanji govoriti: "E, da smo imali vlast do kraja, mi bismo ostvarili to, to i to." A drugi će to osporavati. Ali da se zbilja išlo do kraja, toga ne bi bilo. I ne bi bilo nagađanja. Jednostavno kažeš što si napravio.

 

Gotovinin intervju •

 

Tema broj 2 - Ante Gotovina. Razgovaram s mnogim političarima, posebno onima iz opozicije, pa kažu: "Bolje da onoga Gotovinina intervjua u Nacionalu nije bilo. Kao, od tada se situacija zakomplicirala. Jer, percepcija je međunarodne zajednice da i vi osobno, i hrvatske vlasti općenito, kontaktiraju s Gotovinom praktički svaki dan, ali ga ne žele izručiti. Na stranu istina, ali bitna je percepcija. A ona je takva.

Da, ali činjenice su sasvim drukčije. Ja mislim da je dobro da je došlo do tog intervjua. Dobro je zbog toga što sve do tada ni Haški tribunal ni hrvatska javnost nisu bili čuli ni jednu jedinu riječ od generala Gotovine, vezanu za njegov slučaj. Nitko ni hrvatska javnost, ni Tužiteljstvo, ni Sud u Haagu nisu imali nijedne vijesti o odnosu generala Gotovine prema instituciji Haškog tribunala.

I ako sve drugo izuzmemo, Gotovina je u tom intervjuu rekao četiri bitne stvari.

Prvo, da priznaje instituciju Haškog tribunala.

Drugo, da priznaje institucije hrvatske države.

Treće, da mu bivša vlast nije dopustila razgovor s istražiteljima Haškog tribunala.

I četvrto, da je spreman naknadno razgovarati s istražiteljima, i ukoliko su oni nezadovoljni bilo čime u tom razgovoru, on je spreman otići u Haag. Dakle, zbroj svih tih poruka govori daje dobro što je taj intervju napravljen. Ali nije dobro što nakon toga nije uslijedila akcija. Što nije poduzeta nijedna radnja, prije svega, da Gotovina razgovara s istražiteljima i da odgovori na njihova pitanja. I da, eventualno, budući da nije uhićen ni od jedne policije, nego se sam prijavio, dobije i taj, da tako kažem, privilegij da se brani sa slobode, jer je sam došao pred haške istražitelje.

 

Obrana sa slobode

 

Kako god bilo, nastao je, u međuvremenu, kontraefekt.

Da, ali Gotovina još ima prilike... Knjiga nije zatvorena. On još ima prilike iskoristiti tu povoljnu poziciju za koju se izborio, da se sam pojavi i kaže: "Mene nitko nije uhapsio. Ja se sam prijavljujem, ali zbog toga imam i privilegiju tražiti obranu sa slobode."

Je li realno očekivati da se on sam pojavi?

Ne znam što je s njegove točke gledišta realno. Ali objektivno bi to za njega bilo najbolje. l za njega i za Hrvatsku.

Percepcija barem dijela hrvatske javnosti jest da se Predsjednikov ured, osobito neki pojedinci u njemu (primjerice vaš savjetnik Željko Bagić), uključio u obranu generala Gotovine.

Ne. Ured se ni u čemu nije opredijelio. Niti Ured nekoga optužuje niti Ured nekoga brani. Ured jedino dostavlja dokumente koji se u njemu nalaze. A zahtjev dolazi od institucije koja je, po našem zakonu, zadužena za suradnju s Haškim tribunalom. Vladin ured za suradnju s Haagom dobije svaki dokument koji zatraži.

 

Štetni savjetnici •

 

Niste li, ipak, upali u kontradikciju, kao predsjednik države? S jedne strane kao da čuvate Gotovinu od Haaga, a s druge strane dužnost vam je da ga izručite Haagu, ako ga on traži.

Ne, nijedna stvar nije u mojoj nadležnosti. Za to su zadužene institucije hrvatske države. Moj je interes da se poštuje hrvatski zakon, da se provode odredbe hrvatskog Ustava i zakona. I ako se može pomoći da se i ovaj slučaj riješi Hrvatskoj će to sigurno odgovarati. Mi ne kažemo ni da je netko kriv ni da netko nije kriv. Ali želimo da se slučaj riješi, to je sigurno.
Nije li sva ta nova zapetljancija s Gotovinom štetila međunarodnom ugledu Hrvatske, odnosno pridonijela novim komplikacijama u odnosima između Hrvatske i Haškog tribunala?

Ja mislim da su štetu napravili samo Gotovinini savjetnici koji mu nisu dopustili da napravi još jedan korak pošto je dao intervju.

Imate za to indicija?

Vjerojatno. Jer, on je bio sasvim određen da nakon tog intervjua učini i drugi korak. Očito su savjetnici bili ti koji...

Uvjereni ste daje bio određen?

Iz onih poruka koje je dao u intervjuu zaključio sam da on želi odgovarati na pitanja Haškog triburiala, posebno zbog toga što mu bivša vlast to nije dopustila. Bio je sasvim određen. Rekao je: "Meni nisu dopustili razgovor s haškim istražiteljima." To je ključno.

 

Nova Vlada bit će sastavljena i prije Nove godine

 

Neki prognoziraju vrlo tijesnu pobjedu - ili HDZ-a ili SDP-a i dugotrajna natezanja oko sastavljanja nove Vlade. Navodno bi pregovori mogli potrajati do proljeća...

Bit ću sasvim određen. Smatram da će građani procijeniti da o njihovoj volji ovisi kakav će život imati u iduće četiri godine, odnosno kojim će smjerom Hrvatska ići i kojom brzinom će ostvarivati svoje strateške ciljeve. Zato vjerujem da će odaziv birača biti relativno visok, a time i sigurnost da ćemo dobiti na vlasti one stranke koje građani žele. A to, drugim riječima, znači da će biti moguće dosta jednostavno sastaviti Vladu.

I prije Nove godine?

I prije Nove godine.

 

Neka Haag predloži Gotovini kome da se javi za razgovor

Po nekima, sporna je Vaša nedavna izjava: "Haag i Gotovina trebaju dogovoriti kako će i kada će on odgovoriti na njihova pitanja."Kao, o kakvom se to dogovoru sada radi, između Haškog tribunala i Gotovine?

Ako netko nekoga traži i ako se taj koga se traži želi pojaviti pred Sudom, onda je normalno da se s njim dogovori. Odnosno, da mu se predloži gdje da se javi i kome da se javi. To je vrijedilo i za sve ostale koji su iz Hrvatske dosad išli u Haag. To nije ništa izvan redovnog toka stvari. Tko god je išao iz Hrvatske u Haag, kao svjedok ili kao osumnjičeni, dogovarao je to s istražiteljima Haškog tribunala. Kad je general Stipetić bio osumnjičen, dogovarao je gdje će se naći, s kim će razgovarati i koliko će vremena razgovarati. Kad je kao svjedok išao general Agotić, i on je dogovarao gdje će se naći, tko će mu platiti kartu, gdje će se pojaviti, s kim će razgovarati... Sve se to mora dogovoriti. Pa neće on sam sebi plaćati kartu za Haag! Ne znam u čemu je to nenormalno. To je sasvim logično. I ja sam naposljetku, bio svjedok. I meni su rekli: "Vi ste predviđeni za svjedoka." Najprije je samnom obavljen intervju. Ali da bih ja dao intervju istražiteljima, morao sam s njima dogovoriti gdje ćemo se naći. Hoćemo li se naći u Zagrebu ili negdje drugdje. Ne može Gotovina doći tamo i pozvoniti na vrata Haškog tribunala. Ili kucati tri puta.

Shvatili ste bit mojih pitanja. Dosad ste se ponašali kao legalist i to uvijek isticali...

Naravno. Legalist. Ovo je legalno. On treba odgovoriti na neka pitanja. Dogovorite se s njim, pošaljite mu poruku gdje da dođe, kako da odgovara na ta pitanja, a ako treba organizirati transfer, da se organizira. Sve je čista legalnost.

 

Razgovarao: Darko Hudelist