savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=364&ivan-jakovcic
Osoba: Jakovčić Ivan
Datum: 14.04.2001
Objavljeno: Feral
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

 

IVAN JAKOVČIĆ, PREDSJEDNIK IDS-a
 
 Cijeli ovaj problem sa Statutom Istarske županije mora se posve depolitizirati i prebaci na pravni teren. Zaključe li pravni stručnjaci da u tome nema ničeg nezakonitog ili protuustavnog, očekujem javnu ispriku od svih kolega koji su naš potez javno osudili. Ako netko kaže da će Statut ukinuti i predati ga Ustavnom sudu na razmatranje, onda ta odluka nosi u sebi i određeni rizik. Naime, potvrdi li Ustavni sud naše odluke - Vlada bi mogla biti prinuđena dati ostavku
 
 "Najgore je to što se ponovno stvara animozitet između građana Istre i ostalih dijelova Hrvatske"
         "Mi smo najlojalniji građani ove zemlje, najlojalnije sudjelujemo u stvaranju europske Hrvatske"
 
tekst
* Na sastanku petorke održanom u srijedu izrečene su veoma teške riječi na račun IDS-a?
- Nije me previše iznenadilo ono što smo mogli čuti na sastanku lidera pet stranaka, premda je, ipak, prilično neobično da se takav razgovor vodio bez moje prisutnosti. Još me više iznenađuje činjenica da su sa svojim zaključcima, nakon sastanka, žurno izašli u javnost, premda su o svemu bili veoma površno obaviješteni. Po mom mišljenju, temeljna je dvojba - trebaju li se u Hrvatskoj provoditi doneseni zakoni, a ako zakone koje je šestorka usvojila u parlamentu treba provoditi, je li za to nužno od nekoga tražiti specijalno odobrenje.
* Zvučite prilično ogorčeno?

MEDIJSKA HAJKA
Ni IDS ni Jakovčićnemaju namjeru svoje temeljne političke ideje mijenjati za ministarske ili druge fotelje. Mi imamo svoja politička načela, iza njih stojimo, želimo ih ostvariti i ako to nekome smeta, mi smo spremni snositi posljedice, ali nikako nećemo trgovati s našim političkim uvjerenjima.
 
- Pa gledajte, ako provodimo u praksu usvojene ustavne promjene, odnosno, ako u Statutu Istarske županije razrađujemo i primjenjujemo članke važećeg hrvatskog zakona, onda zaista ne mogu razumjeti zašto bismo za to od nekoga trebali tražiti dopuštenje. Još mi je manje shvatljivo zašto nas, zbog takvog poteza, treba javno osuđivati. Upravo zbog toga očekujem da se cijeli ovaj problem posve depolitizira i prebaci na pravni teren. Zaključe li pravni stručnjaci da u tome nema ničeg nezakonitog ili protuustavnog, očekujem javnu ispriku od svih kolega koji su naš potez javno osudili.
 
* Teško se oteti dojmu da smo vidjeli reprizu onih teških, frontalnih sukoba IDS-a i središnje vlasti iz razdoblja vladavine HDZ-a.
- Mene je cijela ove medijska hajka doista podsjetila na prošla vremena, kada je HDZ-ov propagandni stroj protiv nas podizao buku koja se mogla čuti do neba. Sada neki čak idu i dalje. Kako ovdje nije riječ o statutu IDS-a, nego Županije istarske, dakle građana Istre, utvrdi li se da nije bilo ničeg nezakonitog i protuustavnog u našoj odluci, ta hajka morat će se označiti kao obično politikantstvo. U tom slučaju, oni koji provode tu hajku, morat će se ispričati ako ne nama, onda građanima Istre, koji imaju pravo na moralnu satisfakciju. Jer, oni su kod građana Istre još jednom izazvali veoma visoku napetost i nervozu. Što je još gore, ponovno se stvara animozitet između građana Istre i ostalih dijelova Hrvatske. Za to netko mora odgovarati, naravno, ako je naš Statut u skladu s ustavnim zakonom. Ako nije - odgovarat ćemo mi.
* A ako nije? Premijer Ivica Račan je već najavio mogućnost da bi ga Vlada mogla ukinuti.
- Najprije treba pročitati Statut Istarske županije i usporediti ga sa zakonom. Tek nakon toga mogu se javno davati ocjene. Ako netko kaže da će Statut ukinuti i predati ga Ustavnom sudu na razmatranje, onda ta odluka nosi u sebi i određeni rizik. Naime, potvrdi li Ustavni sud naše odluke - Vlada bi mogla biti prinuđena dati ostavku.
* Vaši su se koalicijski partneri prilično utrkivali u traženju riječi osude za vaš čin. Predsjednik Sabora i HSS-a Zlatko Tomčić optužio vas je da radite iza leđa šestorke?
- Informira li neka općina, grad ili županija bilo koga o činjenici da donosi statut ili neke druge propise? Istra ima neke svoje posebnosti, no takvim izjavama IDS se identificira s Istrom. A mi to cijelo vrijeme pokušavamo postaviti na neki drugi način.
* Vi ste na neki način opozicija unutar vlastite Vlade?
- Ne, nisam ja opozicija. I ja i IDS iznimno podržavamo ovu Vladu i stojimo iza svih poteza koje ona vuče. Naravno, s nekima od njih smo više, a s nekima manje zadovoljni. No, nismo mi ti koji zahtijevamo rekonstrukciju Vlade, prijevremene izbore, i tako dalje. A svi ostali govore o tome. IDS samo kaže kako imamo previše zastoja u realizaciji gospodarskog programa Vlade, i to je ono što nas u ovom trenutku najviše brine. Mi razumijemo i sve objektivne gospodarske probleme s kojima se Vlada danas suočava. Ali mi nećemo začepiti usta našim zastupnicima. Pa koliko puta su zastupnici drugih stranaka govorili kritično o pojedinim potezima IDS-a ili pojedinaca iz naše stranke, pa čak i glasali protiv naših ideja? O čemu mi razgovaramo? Nekome očito treba stvoriti problem neposlušnog IDS-a. Nama to ne treba. Mi smo najlojalniji građani ove zemlje, najlojalnije sudjelujemo u stvaranju evropske Hrvatske. Upravo zbog činjenice da se bliže izbori, Vlada će to morati riješiti vrlo hitno, najkasnije do 15. svibnja.
 
PREDIZBORNI TRIK
Ne, nisam ja opozicija. I ja i IDS iznimno podržavamo Vladu i stojimo iza svih poteza koje ona vuče. Naravno, s nekima od njih smo više, a s nekima manje zadovoljni. No, nismo mi ti koji zahtijevamo rekonstrukciju Vlade, prijevremene izbore... A svi ostali govore o tome
 
* Najavljuje se i raspad šesteročlane koalicijske vlade i formiranje nove, trostranačke?
- Ako se šesteročlana koalicija razvrgne, mislim da je pošteno trčati nove izbore, jer bi sve drugo bilo iznevjeravanje birača koji su za nju glasali.
 
* Mogli smo čuti i kritike prema kojima vi sve to radite samo zbog predstojećih lokalnih izbora, što nije sasvim bez osnova?
- Ta se kritika može i obrnuti. Ako, naime, mi sve to radimo samo zbog izbora, onda se to isto može reći i za njihove napade na nas: oni nas kritiziraju samo zato što dolaze izbori, pa ovom hajkom nastoje ojačati svoje pozicije u onom dijelu biračkog tijela kojemu bi takav diskurs mogao biti simpatičan. Evidentno je da će praktički sve stranke u sljedeće lokalne i regionalne izbore na području Istre ući s jačim ili slabijim napadima na nas. Moj je argument jednako valjan. Ako mi to činimo zbog izbora - a ja vam argumentirano želim reći zašto mi to činimo i zašto izbori nisu stvarni razlog promjenama Statuta naše Županije - onda jednako stoji i tvrdnja da i oni to ne čine ni iz kakvih dubljih pobuda.
* Dobar odgovor, no činjenica je da ste ovim potezom - kakve god bile vaše pobude - praktički besplatno dobili četrdeset dana predizborne kampanje. Istra je opet napadnuta, vaše će se biračko tijelo solidarizirati s vama i teško možete izaći kao gubitnici?
- Ovdje se, prije svega, radi o jednom temeljnom pravnom argumentu. Želio bih da sve izvučemo iz sfere klasičnog političkog prepucavanja. Ako to nije moguće, onda ćemo se povući na početne pozicije, pa će se svatko braniti i napadati svojim argumentima. Zašto smo mi odlučili povući ovaj potez? Iz dva razloga: prvo, zato što su sada dovršene ustavne i zakonske promjene, čime je dovršena prva faza decentralizacije. Prošlog je tjedna u Saboru donesen novi Zakon o lokalnoj i regionalnoj samoupravi. Mi smo namjeravali i ranije ići u te promjene, no kako se donošenje tog Zakona stalno odgađalo, mi smo tempirali Županijsku skupštinu upravo za trenutak kada je taj Zakon izglasan. Dakle, završena je jedna vrst stvaranja zakonske infrastrukture u Hrvatskoj koju smo htjeli implementirati u Statut.
* Koji bi bio drugi motiv?
- Drugi razlog je sadržajne naravi. Mi smo kroz Statut uveli neke vrijedne, nove sadržaje. Posebno me smeta što se govori samo o dvojezičnosti. Dvojezičnost je tek jedna od pet ili šest jednako vrijednih novosti koje su ugrađene u naš Statut. Tu je još i regionalizam, regionalna samouprava, pravo na iskazivanje regionalne pripadnosti kroz istrijanstvo, supsidijarnost kao temeljno opredjeljenje, što znači da nema nikakvog - pulskog ili pazinskog - centralizma. Dapače, želimo da se što širi krug nadležnosti spusti prema nižim razinama i prema građanima, te da općine i gradovi steknu što veću kontrolu nad materijalnim dobrima, tokovima novca, itd. Tu je i pravo na prekograničnu suradnju sa slovenskim i talijanskim partnerima, naravno, u skladu s konvencijama Vijeća Evrope. Tu je i antifašizam, kao jedna od velikih vrijednosti Istre baš zbog toga što se ona sama oslobodila talijanskog fašizma i njemačkog nacizma. To je nešto vrlo važno. Naši su očevi bili partizani. A što ja mogu!? Takve su bile konstelacije, i mi smo i taj element unijeli u Statut. Dakle, ovdje je implementirano nekoliko jednakovrijednih elemenata, a dvojezičnost je izazvala najviše bure, premda je to regulirano hrvatskim zakonom. On je, naravno, donesen zahvaljujući IDS-u, i na razini županijskih tijela hrvatski i talijanski jezik sada će biti u ravnopravnoj uporabi. No to ne znači da će Pazin, gdje sada sjedimo, biti dvojezičan grad. Niti će to biti Buzet, Labin ili neki drugi grad. To će biti samo one općine ili gradovi gdje talijanska manjina zaista obitava u većem broju. No, na razini istarskih predstavničkih tijela, imamo uvedenu dvojezičnost.
 
TRGOVANJE IDEJAMA
Stalno se stvaraju slučajevi koji nemaju utjecaja na ekonomsko stanje, a to je zapravo izbjegavanje suočavanja s ključnim temama. No, ipak mislim da Vladi treba dati mogućnost da odradi svoj mandat, a ako zbog mnogobrojnih problema to ne bude išlo, ponovno ćemo se morati suočiti sa sudom građana

* Što će biti ako vaši potezi izazovu duboku krizu Vlade?
- Ni IDS ni Jakovčić nemaju namjeru svoje temeljne političke ideje mijenjati za ministarske ili druge fotelje. Mi imamo svoja politička načela, iza njih stojimo, želimo ih ostvariti i ako to nekome smeta, a očito je da smeta, mi smo spremni snositi posljedice, ali nikako nećemo trgovati s našim političkim uvjerenjima.
* Što je, po vašem mišljenju, najvjerojatniji scenarij raspleta ove situacije? Prošli put Ustavni je sud ukinuo vašu odluku?
- Najiskrenije želim da nadležno ministarstvo odmah sve razriješi u propisanoj proceduri. Inzistiram da se to učini odmah, zbog čitave bure koja se digla oko tog pitanja. I da ustanovimo radi li se o protuustavnom politikantstvu ili nečemu drugom. Ako bilo što bude protivno Ustavu, ja ću priznati svoju grešku. Neka onda Vlada donese potrebne odluke. Ali ja u ovom trenutku ne vidim da smo u krivu. U novom Statutu ne postoji ni jedna rečenica koja bi bila protivna zakonu. Zato smatram da je ova buka namjerno izazvana. Nakon buke i štete koja je učinjena ne samo građanima Istre nego i svim proeuropski orijentiranim građanima Hrvatske, mislim da netko doista mora snositi posljedice.
* Jeste li prigodom promjena Statuta imali pred očima neka iskustva i sadržaje europskog regionalizma te poštivanja manjinskih prava?
- Kulturne i etničke specifičnosti pojedinih europskih regija su vrlo različite. Kod nas je, kad govorimo o dvojezičnosti, vidljiv određeni specifikum. Znamo da broj Talijana u Istri i nije tako velik. No, s druge strane, možda osamdeset posto stanovnika Istre govori oba jezika, pa i gradi bikulturni identitet. To je istarska posebnost. Mnoge su evropske regije priznale i omogućile viši ili manji stupanj dvojezičnosti, no naše će iskustvo - vjerujem - biti jako dobro primljeno i u Vijeću Evrope i u Evropskoj uniji. Time će Hrvatska, o čemu kod naših koalicijskih partnera ne postoje odgovarajuće spoznaje, dobiti jaku europsku vizit-kartu.
* Što ako se za vašim primjerom sutra povede Vukovarska ili Splitsko-dalmatinska županija? Biste li se složili s takvim potezima?
- Naravno da bismo se složili. No to je na njima, a ne na nama. Sada čujem teze da će to izazvati određene reakcije i u drugim dijelovima Hrvatske. To je besmisleno. Sve ovisi o tome što će učiniti neke druge općine, gradovi ili županije, odnosno većine u njihovim predstavničkim tijelima. Eto, recimo, SDP nas napada, a oni su već priznali neku vrst autohtonog statusa Srbima u Gorskom kotaru. I mislim da je to sjajno, da je to odličan put. Zato ne razumijem zašto se nas napada. Ja ne vidim, u ovom trenutku, mogućnost da neka hrvatska županija uvede dvojezičnost ili neku od onako snažnih odredbi kakve smo mi izglasali. To se vjerojatno neće dogoditi ni u budućnosti, naročito ako Hrvatsku regionaliziramo tako da Dalmacija, Slavonija i Baranja budu regije. Slavonija i Baranja imaju jako istaknute elemente višeetničnosti, ali po mojoj procjeni niti imaju takvu većinu u zastupničkim tijelima, niti imaju potrebe za uvođenje višejezičnosti. No, o tome trebaju odlučivati oni koji imaju većinu u tim regijama, a o pitanjima Istre će odlučivati oni koji imaju većinu u Istri.
 
LIJEVA SKRETANJA

* Vlada, posebno premijer, u pravilu dosta burno reagira na, uvjetno rečeno, lijeva skretanja ili širenje manjinskih prava.
- Moram reći da premijeru ipak nije lako. Svima je jasno da smo državu preuzeli u kaosu. Teško je to posložiti. Ima dosta nesnalaženja, posebno zbog jako teške ekonomske slike zemlje. Zato sam jako ljut kada se bavimo gotovo nebitnim stvarima, i njih stavljamo u prvi plan, umjesto da se bavimo najvažnijom stvari u državi, a to je gospodarstvo. Stalno stvaranje slučajeva koji nemaju utjecaja na ekonomsko stanje je zapravo izbjegavanje suočavanja s ključnim temama, i to me najviše ljuti. Mislim da ovoj vladi treba dati mogućnost da odradi svoj mandat, a ako zbog mnogobrojnih problema to ne bude išlo, ponovno ćemo se morati suočiti sa sudom građana. Zbog današnjeg političkog pejzaža, kad šestorka nema pravo političkog protivnika, osim niza uglavnom malih, desnih stranaka, mislim da možemo trčati izbore na način da se samostalno odvažimo vidjeti koliko tko vrijedi, i koliko tko stvarno ima pravo vladati ovom zemljom.
* Zašto se Vlada toliko plaši desnice, koja je na izborima doživjela uvjerljiv politički poraz?
- To stvarno ne razumijem. Još uvijek smo usmjereni na pitanje kakva će biti reakcija HDZ-a ili krajnje desnog dijela biračkog tijela. Takav pristup politici je promašen. Cijenim Račanov put, od vlasti, preko debele opozicije, gotovo nestanka s političke scene, do povratka na vlast. To zaista treba cijeniti. Znam mnoge drame kroz koje su on i njegova stranka prolazili. Kada sam 1992. godine došao prvi put u Sabor, bilo mi je žao vidjeti usamljene Račana, Tomca i Arlovića, a IDS je tada imao više zastupnika. Krenuli smo u zajedničku bitku, koja je započela 1992., a završila 2000. godine. Bilo mi je žao, jer su to bili ljudi za koje sam glasao, i to čak dva puta, zato što sam se bojao HDZ-ova nacionalizma koji je za nas u Istri bio gotovo nepojmljiv. Nakon deset godina uspjeli smo maknuti nacionalističku politiku sa scene, a sad je se nepotrebno bojimo.
* Ovih se dana često čuju usporedbe između situacije u Srbiji, gdje je osim Miloševića u zatvoru završio impresivan niz visokih državnih dužnosnika, i situacije u Hrvatskoj, gdje je bilo jednostavnije dočekati kraj Tuđmana nego kraj tuđmanizma. Ta je ideja doista žilava?
- Mislim da će procesi u Srbiji još imati različite smjerove. Nejasno je kako će biti okončan sukob Đinđića i Koštunice, te u kom će pravcu ići gospodarske i druge reforme u toj zemlji. No, ipak nisam siguran u to da bismo mi bili spremni, da je kojim slučajem predsjednik Tuđman živ i pobijeđen na izborima, povući one poteze koje je srpska vlast povukla u Beogradu. Mi se sa svim tim naslijeđem presporo razračunavamo. Nota bene, Milošević je uhvaćen prije svega zbog kriminala u Srbiji, a ne onoga što je činio u Hrvatskoj, BiH i Kosovu. Treba dakle vidjeti i kako će završiti ta priča. Mislim da bi zbog unutrašnjih stvari trebali odgovarati i mnogi bivši dužnosnici iz Hrvatske. A još uvijek nemamo ozbiljnijih reakcija naše vlasti. Bilo je nekoliko spektakularnih situacija, no tresla su se brda, a rodio se miš.

 

AUTOR: Boris Rašeta