STJEPAN MESIĆ, PREDSJEDNIK HRVATSKE
Ne mogu prihvatiti da sada protiv Zakona o suradnji s Haagom žestoko debatiraju isti oni koji su taj Zakon donijeli, odnosno oni koji su za njega glasali. Kada bi takvi došli na vlast, ostalo bi im jedino da od Hrvatske naprave neku talibansku evropsku državu
Vlada će dobiti povjerenje u Saboru jer bi sve drugo bilo protiv interesa građana ove zemlje, a taj rizik nitko neće preuzeti, pa ni HSLS
Predsjednici stranaka ne smiju zapovijedati ministrima što da čine, jer se na ovom slučaju najbolje vidjelo da to vodi u katastrofu
Većina onih koji se protive provođenju hrvatskih zakona, čine to iz posve egoističnih razloga
tekst
* U nedavnom obraćanju naciji rekli ste da Haag nije u vašoj nadležnosti, ali čini se da, slično kao u slučaju Stipetić, ni izručenje Gotovine i Ademija ne može bez vaše pomoći. Premijer Račan je u ponedjeljak na konferenciji za novinare izjavio da je Ademi pristao na odlazak u Haag poslije razgovora s vama.
- Točno, u moje nadležnosti ne spada suradnja s Haaškim sudom, ali spada funkcioniranje državnih mehanizama i pozicija Hrvatske u svijetu. Isto tako, ako neka vojna osoba bude pozvana pred Haaški tribunal, ja sam dužan kao vrhovni zapovjednik primiti je i razgovarati s njom. Tako je u ovom slučaju bilo i s generalom Ademijem, premda ja nemam službenih spoznaja o njegovom statusu pred tim Sudom, tj. znam samo onoliko koliko je o tome pisao tisak.
* Rekao je to Ivica Račan na spomenutoj novinskoj konferenciji.
- U redu, ali moje nadležnosti su drukčije i ja sam generala Ademija primio u svojstvu nepotvrđenog osumnjičenika i od njega čuo zanimljivih stvari. Recimo to da su za vrijeme bivše vlasti haaški istražitelji tražili kontakt s njim, ali da su mu to ovdje strogo zabranili. Time je doveden u tešku poziciju jer nije mogao braniti svoju nevinost, u koju je uvjeren, a sada nad njim liju krokodilske suze oni isti koji su mu onemogućili da tu nevinost dokaže.
* Dobro, oko Ademija ste pomogli, a koliko možete pomoći oko izručenja generala Gotovine, što je puno teži slučaj?
- Mogu jednako pomoći ako je general Gotovina čuo ono što sam rekao u poruci naciji, a to je da ćemo svim osumnjičenicima biti na raspolaganju u prikupljanju dokaza koji im idu u prilog i osloboditi ih čuvanja vojne tajne.
* Mislio sam hoćete li, kao u slučaju Norac, biti neka vrsta posrednika između njega i pravosudnih organa?
- General Norac je sam, preko svojih predstavnika, najavio prijavak kod mene, što sam prihvatio, ali se on na kraju nije pojavio. General Gotovina takav prijavak dosad nije zatražio, a ako to učini, primit ću ga kao i bilo kog drugog, jer je za mene svatko nevin dok se pravomoćnom presudom ne utvrdi drukčije.
* Vjerujete li da će se odluka Vlade o izručenju Gotovine i Ademija poštovati, tj. da će nadležna ministarstva odraditi što je do njih?
- Uvjeren sam da će pravna država funkcionirati, jer nitko nema prava učiniti Hrvatsku taocem nekolicine osumnjičenih ljudi, zbog kojih će milijuni ostalih biti izvrgnuti izolaciji, siromaštvu i degradaciji demokratskih procesa. Većina onih koji se protive provođenju hrvatskih zakona, čine to iz sasvim egoističnih razloga, da zaštite svoje privilegije, i ja sam uvjeren da to neće proći.
* Ali, što ako zakone ne provodi sama vlast? Pitam za provođenje Vladine odluke zato što se u ovih godinu i pol od smjene vlasti nije gotovo ništa učinilo na procesuiranju ratnih zločina. Zato su uostalom i stigle optužnice za Gotovinu i Ademija.
- Slažem se. Iz ovog bi slučaja svi odgovorni morali izvući pouku, jer da je Hrvatska procesuirala ratne zločine, Haag se ne bi miješao i pustio bi da to ide svojim tokom, kao u slučaju gospićke skupine. Sada neki mudruju i kažu da bi to trebao biti model i za sve druge slučajeve. Slažem se s time, ali gdje su bili kada je taj model trebalo uhodati. Umjesto da puste pravosuđu da radi svoj posao, pustili su ulici i raznim stožerima da odlučuju o tome je li netko kriv ili nije.
* Je li moguće da se s Gotovininim izručenjem ponovi slučaj Norac?
- Mislim da se to ne može ponoviti, jer je najvećem broju građana jasno da je Hrvatskoj u interesu da se individualizira krivnja za ratne zločine. Možemo biti ozbiljna zemlja samo ako za konkretne slučajeve odgovaraju konkretni ljudi. Ne može čitav narod biti talac nekolicine ljudi koji su u određenom trenutku učinili nešto nedopustivo, ma koliko oni bili uvjereni da su to učinili za svoj narod ili čak u njegovo ime.
* Najavljeni prosvjedi dolaze u najgorem trenutku, na početku turističke sezone. Treba li policija intervenirati energičnije negoli u Norčevu slučaju?
- Treba intervenirati upravo onoliko koliko je potrebno da se spriječi blokada prometnica, a pogotovo, kako neki najavljuju, blokada čitave Hrvatske. Oni koji to spremaju, morali bi znati da je to u krajnjoj liniji udar na državni proračun, iz koga oni inače očekuju redovite mirovine i plaće. Kako zamišljaju da će dobiti ta svoja mjesečna primanja ako paraliziraju cijelu zemlju?! Oni valjda misle da zemlji mora biti gore da bi njima bilo bolje, a to jedno s drugim jednostavno ne ide.
* Kako surađujete s Račanom nakon odluke Vlade o izručenju Gotovine i Ademija? Nije počelo najsretnije, najprije se vi niste pojavili na sjednici Vlade, a onda je Račan odbio doći na Pantovčak.
- Pa mislim da ne bi bilo pametno da sam se ja pojavio na sjednici Vlade na kojoj nije konsenzusom donesena tako važna odluka. Da sam to učinio, pomislilo bi se da sam i ja bio dio neke strane u sporu, a to bi bila loša usluga Vladi. Jedino što mogu nakon svega reći jest ono što sam javno već rekao, a to je da se ne može satima razglabati hoće li se neki hrvatski zakon, ili neka međunarodna obaveza, provesti ili ne. O tome se ne smije raspravljati. Pogotovo ne mogu prihvatiti da sada protiv Zakona o suradnji s Haagom žestoko debatiraju isti oni koji su taj Zakon donijeli, odnosno oni koji su za njega glasali. Kad bi takvi došli na vlast, ostalo bi im jedino da od Hrvatske naprave neku talibansku evropsku državu.
* Još gore, i njih bi prisili da, makar i preko volje, surađuju s Haagom.
- Što bi drugo mogli?! Lako je pokazivati mišiće kada za to ne snosiš nikakvu odgovornost. Zato se i razmeću, žele ostaviti dojam da su puni snage i da znaju što žele, a zapravo govore totalne besmislice. Na žalost, često vrlo opasne.
* Rekli ste da Haag nije u vašoj nadležnosti, ali jest međunarodni položaj Hrvatske. Koliko je realno da se u slučaju neizručenja Gotovine Hrvatskoj nametnu sankcije?
- To nije realno, jer bi najgori scenarij bio moguć jedino u slučaju da Vlada padne, a to se neće dogoditi. Ona će dobiti povjerenje u Saboru jer bi sve drugo bilo protiv interesa građana ove zemlje, a taj rizik nitko neće preuzeti. Ni HSLS.
* Je li ovo prilika i za zaokret u radu Vlade, koja je sada vjerojatno dosegnula i najvišu točku svoje nemoći i sputanosti stranačkim interesima?
- Vjerujem da mogućnost zaokreta postoji, a više puta sam govorio i o tome kako se on može izvesti. Vladi treba prepustiti da radi svoj posao i osloboditi je tutorstva političkih stranaka. Predsjednici stranaka ne smiju zapovijedati ministrima što da rade, jer se na ovom slučaju najbolje vidjelo da to vodi u katastrofu. Ono što stranke mogu, jest da postave pitanje provodi li Vlada dogovorenu politiku, pa ako misle da ne provodi, izaći iz koalicije. No, tjerati članove Vlade na dvostruku lojalnost, to jednostavno ne može dobro završiti, jer je u potpunoj suprotnosti sa scenarijem po kojemu se razvija Europa.
* Premijer sada prvi put priznaje da u pogledu suradnje s Haagom padamo i ispod prosjeka ex-Jugoslavije.
- Radi se o širem problemu, a to je da mi još nismo dešifrirali kamo zapravo ide Europa, kako bismo onda tome prilagodili i svoje strateške ciljeve. Zato nije čudno da se ovoliko petlja oko elementarnih pitanja funkcioniranja pravne države i da nismo riješili brojne afere u oblasti privrednog kriminala. Još nisam čuo da je zbog sumnji za pronevjeru, utaju poreza itd. nekome blokiran račun, a upravo sam dobio informaciju da je Srbija blokirala takve račune svim osumnjičenima za gospodarski kriminal.
* Bavi li se tko u državnom vrhu dubljom analizom veteranskih prosvjeda u Hrvatskoj? Kako je, recimo, moguće da oni bujaju u zemlji koja za sebe drži da je dobila rat, a nema ih u susjednim zemljama, koje su rat izgubile?
- Polazim od toga da ova država, bez obzira na velike ekonomske teškoće, mora voditi računa o udovicama, djeci poginulih, o invalidima. Ali, ono što ona ne mora i ne smije, jest štititi nečije privilegije. A ti prosvjednici koje spominjete upravo rade to, bore se za očuvanje svojih privilegija i uz to istupaju s takvim političkim stavovima koji u Europi izazivaju jezu i teško kompromitiraju Hrvatsku.
* Kompromitiraju i sam Domovinski rat, koji po onome što oni govore ispada crni mrak i jedva da itko o njemu misli toliko loše kao što oni govore.
- Nema boljeg lijeka protiv toga nego da se utvrdi tko je za što kriv, a nema boljeg mjesta na kojem bi se to učinilo od suda.
Autor: Marinko ČULIĆ |
|||