savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3081&damir-kajin
Osoba: Kajin Damir
Datum: 17.05.1999
Objavljeno: Feral
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Slučaj Mirne zapravo je primjer nemorala koji hrvatski građani prepoznaju kao pretvorbu i privatizaciju. Tvrdim da je od 2553 privatizirana poduzeća samo jedan posto njih privatiziran na transparentan i zakonit način * Kada bi se iz javnog i privrednog života odstranili svi oni koji su uprljali ruke u privatizaciji, to bi bila najbolja hrvatska investicija za iduće desetljeće
 
 Treba se plašiti stavova HDZ-a i protiv njih se treba boriti   
 
* što je potrebno i što se može učiniti za konačni spas Mirne?
- Jedan mogući odgovor pretpostavlja ozbiljan razgovor sa sindikatima, o stečaju s preustrojstvom, pa vjerovnička vijeća ne bi imala mogućnost naplate potraživanja prodajom ili zadržavanjem Mirnine imovine, nego bi stečajno vijeće imalo mogućnost pokretanja proizvodnje. Mirna je u permanentnoj blokadi po prispjelim akceptim nalozima; Trgovački sud u Zagrebu na sam spomen Kutle bježi kao vrag od tamjana, i zato imamo mučnu situaciju. Ako se ne dobije placet Vlade da se u nešto konkretno krene, svaki sljedeći dan bit će za Mirnu sve teži i teži.
 
* Čini se da je slučaj Mirne paradigmatski primjer za novohrvatsku pretvorbenu praksu...
- To je zapravo primjer nemorala koji hrvatski građani prepoznaju kao pretvorbu i privatizaciju. Tvrdim da je od 2553 privatizirana poduzeća samo 1 posto njih privatiziran na transparentan i zakonit način. Dakle, nekih 26 poduzeća ukupno. Dalje, tvrdim da je kontrolu svih tih ugovora moguće provesti u roku od tri mjeseca i sve postupke vratiti na početak, pod uvjetom da je netko spreman pokrenuti kaznene prijave i da odgovorni podnesu posljedice, što znači i naknadu štete svojom imovinom. Samo, svi oni su dijelom establishmenta vladajuće stranke i njemu bliski ljudi.
 
* Gdje bi stali svi oni koje bi potom trebalo zatvoriti?
- Kada bi se te ljude odstranilo iz javnog i privrednog života, to bi bila najbolja hrvatska investicija za iduće desetljeće.
 
* Ministar privatizacije Milan Kovač optužio je male dioničare za propast Mirne, a i prije je tvrdio da su upravo oni proizvodili tajkune poput Kutle...
- To su bedastoće i prozirne floskule, koje zahtijevaju ozbiljno liječničko promatranje. Milan Kovač štiti prije svega sebe i vladu u kojoj je ministar. Kutle će padom povući mnoge, poput Kovača, koji su sudjelovali u monstruoznom činu stvaranja dvjestotinjak familija. One su, po nalogu predsjednika Tuđmana, trebale zagospodariti privrednim, fiskalnim, medijskim i financijskim resursima Republike Hrvatske. Njima u ovom trenutku nije stalo ni do čega drugog osim do toga da se preko "zavisnih" institucija, kao što je Financijska policija ili sudstvo, onemogući procesuiranje ovakvog ponašanja.
 
* O IDS-ovu prijedlogu za osnivanje saborskoga istražnog povjerenstva za Mirnu nepovoljno su se izrazili i Vlada i većina u Saboru. Kako to komentirate, s obzirom na bjelodani kriminal u poslovanju Mirne?
- Marino Golub je uime kluba HDZ-a u Saboru rekao da se ne treba obazirati na presudu Upravnog suda i da nikakvo istražno povjerenstvo u slučaju Mirne nije potrebno. Takav stav vladajuće stranke kazuje da je ova zemlja u većim problemima od onih što ih je za sobom ostavila sama pretvorba. To može dovesti do suspenzije prava, i zemlju odvesti direktno u apsolutnu diktaturu. Toga se treba plašiti, i protiv toga se treba boriti.
 
Autor: Igor Lasić - 713