savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3017&ivan-gabelica
Osoba: Gabelica Ivan
Datum: 10.04.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

• Iako tvrdite da se prijedlogom izbornog zakona povisuje izborni prag od pet posto, neki autori prijedloga tvrde da oporbenjaci ne znaju računati!
- To nije istina. Neka oni izračunaju i dokažu mi da se u izbornim jedinicama, gdje se bira deset zastupnika, može sa pet posto glasova dobiti jednoga zastupnika u Saboru - odgovorio je Ivan Gabelica, predsjednik Hrvatske čiste stranke prava
• Kako komentirate to što autori prijedloga zakona tvrde da im je bio cilj smanjiti broj parlamentarnih stranaka na četiri ili pet?
- Ako je to njihov cilj, onda se radi o političkom inženjeringu koji je nedopustiv. Takvom se metodom može dogoditi da između 25 i 30 posto glasova propadne, jer pet posto glasova nije dovoljno za ulazak u Sabor. Neka narod svojim opredjeljivanjem za ovu ili onu stranku određuje koje će stranke sjediti u Saboru, a ne da se to radi izbornim zakonom. Neka onda stave izborni prag od 10 posto, pa će se tako otvoreno stvarati takav Sabor. No, tada, primjerice, tri stranke sa devet posto ne ulaze u parlament, pa 27 posto glasova propada, tj. gotovo trećina biračkog tijela nema svog predstavnika.
• Tvrdi se da se smanjivanjem broja stranaka pridonosi stabilnosti parlamenta i Vlade.
- Od početka u Saboru postoji više od četiri ili pet stranaka, pa nije bio nestabilan. Nije bio nestabilan i zato što HDZ ima natpolovičnu većinu i Vlada nikada nije bila u situaciji da da ostavku, ali vas pitam je li vlast jedne stranke dobra sa stajališta kvalitete vladanja.
• Kako će se HČSP postaviti u stranačkoj raspravi o izbornom zakonu?
- Ne podupirem ni prijedlog šestorice ni prijedlog radne skupine, već sam sam podnio prijedlog zakona, pa se u nekim slučajevima slažem s oporbenim prijedlogom, u nekim s postojećim. Podupirem prijedlog oporbe glede višestranačkih izbornih odbora kako bi kontrolirali izbore da bi oni bili odraz dobivenih glasova, dok postojeći zakon dopušta manipuliranje. Razlika između mene i šestorice je u zastupljenosti nacionalnih manjina jer želim dosljednu primjenu Ustava koji ne dopušta posebnu zastupljenost nacionalnih manjina.
• Kako ćete se postaviti u raspravi oko liste za dijasporu?
- Postavit ću se u skladu s Ustavom, a on kaže da svi državljani Hrvatske imaju pravo birati i biti birani. Oporba tvrdi da ne bi trebalo stvoriti posebnu izbornu jedinicu, ali ako jedna izborna jedinica sadrži 350.000 birača, koliko je i hrvatskih birača u inozemstvu, ne znam zašto oni ne bi mogli biti jedna izborna jedinica.
• Zalažete se za popis stanovništva prije izbora, ali Vladimir Šeks tvrdi kako je to skupo i da se nema za to vremena.
- Ne vjerujem u prvi argument. Ako želimo poštene izbore i ako postoji sumnja u ispravnost biračkih popisa, onda mislim da Hrvatska treba žrtvovati toliko novaca.
• No, Vladimir Šeks tvrdi da svatko ima uvid u popise birača, koji su javna isprava.
- Ne može svatko provjeriti te podatke. Primjerice, ja sam iz Imotskog, a kako mogu znati nalaze li se na biračkim popisima Imotskoga ljudi kojih uopće nema ili su umrli? Ili da se ista osoba pojavljuje dva ili tri puta?

Dean Sinovčić