savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3174&mladen-markac
Osoba: Markač Mladen
Datum: 30.04.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

ok se na platformi broda usidrenoga nedaleko otočića Vele Orjule ovoga tjedna s nestrpljenem iščekivalo podizanje sanduka s dragocjenim teretom, o ulozi ronilaca Specijalne policije MUP-a Hrvatske koji su u zajedničkoj akciji s Ministarstvom kulture proveli akciju vađenja unikatnog antičkog kipa, što je na tom mjestu ležao 2.000 godina, porazgovarali smo s generalom Mladenom Markačem, zapovjednikom Specijalne policije.


• U suradnji s MUP-om, Ministarstvo kulture provelo je već akciju razminiranja spomen-područja Jasenovac. Nakon te kopnene akcije specijalaca na zaštiti kulturne baštine, sada su uključeni i u sektor podvodne arheologije. Kakva je njihova uloga u spašavanju našeg kulturnog naslijeđa?
- Počeli smo razvijati ronilaštvo zbog potreba podvodnih očevida kako u moru, tako i u mutnim vodama rijeka i jezera. Tako smo osposobili i ekipu koja može sudjelovati u zaštiti prirodne i kulturne baštine koja se nalazi u moru i podmorju. Za takva ronjenja imamo dobro obučeni kadar i vrhunsku tehnološku opremu. Ekipe su osposobljene za snimanje pod vodom. Tako možemo osigurati vizualnu, ali i zvučnu komunikaciju s roniteljima tijekom akcije. Imamo i zrakoplovnu službu koja pruža logistiku i vlastitu flotu, te možemo s morskoga dna podignuti teret težak tri tone. I liječnici su dio ustroja Specijalne policije, koji u slučaju nezgode mogu odmah pružiti pomoć. Uskoro u našoj bazi u Malom Lošinju otvaramo i najsuvremeniji obučni centar, u sklopu kojega će biti i barkomora za pomoć dekompresijom unesrećenim roniteljima.
• Ovo je prva akcija spašavanja i vađenja spomenika kulture s morskog dna. Hoće li se ta suradnja s Ministarstvom kulture nastaviti?
- Svakako, pogotovo stoga što tijekom svakodnevnih podvodnih aktivnosti nailazimo na arheološke lokalitete o kojima obavještavamo Ministarstvo kulture. Sljedećega tjedna ministri Ivan Penić i Božo Biškupić potpisat će ugovor o suradnji MUP-a i Ministarstva kulture na zaštiti kulturne baštine.
• Jesu li ronioci Specijalne policije dovoljno stručno osposobljeni za rukovanje s arheološkim predmetima?
- Naši su ronioci sada radili s podvodnim arheolozima i slijedili njihove naputke. Ali, dogovoreno je da Ministarstvo kulture pouči specijalce u temeljnim arheološkim znanjima, kako bi lakše mogli prepoznati lokalitete, pravilno s njima postupati, zaštititi ih i vaditi pojedine predmete iz podmorja te ih učiniti dostupnim stručnjacima, pa i javnosti.
• Možete li nam reći koje su lokalitete već otkrili specijalci?
- Zasad mogu reći da radimo u širem području oko otoka Raba, Cresa, Lošinja te Dubrovnika. Sve nađeno bit će uskoro predstavljeno javnosti, kao i ovaj senzacionalni antički nalaz. Spomenuo bih i neke nacionalne projekte zaštite mora i podmorja u koje se uključujemo u suradnji sa zagrebačkim PMF-om. Već imamo saznanja o devastacijama koraljnih grebena oko Lošinja te prirodne baštine oko Mljeta i Kornata. Tu možemo osigurati kontrolu i zaštitu. Zbog sve većih potreba razmišlja se i o otvaranju srednje škole za ronitelje u sklopu MUP-a.

Vesna Kusin