savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=3441&boris-kunst
Osoba: Kunst Boris
Datum: 15.05.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Zašto su Udruga radničkih sindikata Hrvatske i Hrvatska udruga sindikata odlučile tužiti premijera Zlatka Matešu zbog sindikalne imovine, pitali smo Borisa Kunsta, predsjednika Udruge radničkih sindikata Hrvatske.


- Zato što je premijer najmeritornija osoba koja treba provoditi zakone. A upravo hrvatska Vlada ne poštuje Zakon o udrugama koji je sama napisala. Prema Zakonu, 13. siječnja 1998. sindikalne nekretnine postale su vlasništvo države. Iako je rok bio 15. srpnja 1998., ni do danas ugovori o zakupu, kojima Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) zarađuje na rentijerstvu, nisu prešli u vlasništvo države. SSSH i dalje iznajmljuje prostore i novce stavlja na svoj račun.


• Tko je pokrenuo inicijativu?
- URSH i HUS, zato što su naše dvije središnjice najoštećenije. Drugi sindikati imaju neke svoje nekretnine ili koriste prostore koje im je dao SSSH, a mi nemamo ništa. Veliki je dio radnika oštećen privilegiranim statusom SSSH, a ova mu je vlast omogućila da godinama koristi cjelokupnu sindikalnu imovinu i na njoj dobro zarađuje.
• Određuje li Zakon rok za podjelu imovine?
- U Zakonu ne piše do kada Vlada treba Saboru predložiti kriterije za podjelu. No, Zakon je dao rok od šest mjeseci za prijenos ugovora o zakupu u vlasništvo države, a to nije učinjeno. Prije tužbe, poslali smo Vladi sedam zahtjeva. Tražimo da nam dostavi popis sindikalnih nekretnina, popis ugovora o zakupu te podatak koliko se i na čiji račun slilo novca, te odgovor jesu li neki sindikati protuzakonito prodavali ili iznajmljivali nekretnine. Tražimo i pisano očitovanje Državnog pravobraniteljstva je li 13. siječnja 1998. izvršen upis prava državnog vlasništva na nekretninama sindikata. Od Vlade tražimo da u 30 dana Saboru predloži mjerila za podjelu imovine. Ogluši li se Vlada, pokrenut ćemo tužbu protiv Mateše i zajedno s HUS-om krenuti u prosvjed pred Vladu.
• Vlada je najavila da će, ne dogovore li se sindikati o imovini do 1. ožujka, sama predložiti kriterije Saboru?
- To je obećanje bilo ludom radovanje, a govori o moralu i odgovornosti Vlade koja nas zavarava obećanjima. Prije mjesec dana sastao sam se s Matešom i on je tada zamjenicu ministra rada Veru Babić zadužio da do saborskog zasjedanja Vlada izradi kriterije. To nije učinjeno.
• Zašto Vlada odugovlači podjelu imovine?
- Više je razloga. Zbog ustupka vlasti, SSSH je 1994. uspio upisati nekretnine sindikata u svoje vlasništvo. Nakon tužbe nekoliko sindikata, 1997. donijeto je prvostupanjsko rješenje kojim se nalaže brisanje prava vlasništva SSSH na zgradu Radničkog doma. SSSH je uložio žalbu, a Županijski sud od 1997. dosad nije donio pravomoćnu sudsku odluku. Sudu smo uputili požurnicu kako bi i Radnički dom ušao u podjelu. Predložio sam Mateši da se Radnički dom proglasi domom sindikata i da svaka od pet središnjica dobije po jedan kat, a SSSH-u bi ostavili dva. Vlada oteže i zato što u izbornoj godini kalkulira kako da se HDZ ne zamjeri dijelu sindikata i radništva, pa na elegantan način pokušava preskočiti tu kiselu jabuku. SSSH igra svoju igru i sada se, kao što se 1992. okretao prema HDZ-u, poput suncokreta okreće SDP-u, očito opet uz neke svoje kalkulacije.
• Hoće li URSH, što je ranije najavljivao, »kaubojski« zauzeti dio imovine?
- Voljeli bismo da se spor riješi na civilizirani način. Nije nam u interesu nasilno osvajanje imovine i stvaranje afera. Ali, ne možemo dopustiti da nas netko devet godina pravi budalama te da vlast povlašćuje i praktički godinama sufinancira samo jednu sindikalnu središnjicu. U takvoj situaciji bezakonja još ozbiljno razmišljamo, ako se imovina hitno ne podjeli, da jednostavno dođemo u Radnički dom i uzmemo dio imovine koji nam pripada.

Ljubinka Marković