savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=2279&ivan-kolar
Osoba: Kolar Ivan
Datum: 02.07.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Kako komentirate Sporazum Vlade i Hrvatskoga seljačkog saveza, pitali smo Ivana Kolara, predsjednika Hrvatskoga seljačkog saveza.
- Da je bila malo više razumijevanja za probleme seljaka, koji su u vrlo teškoj situaciji, do prosvjeda i blokada prometnica ne bi ni došlo. Mogu reći da smo osigurali ovogodišnju žetvu pšenice i njezin otkup po prihvatljivoj cijeni. To znači da će seljak dobiti do jedne kune za kilogram pšenice uz poticaje od 1.050 kuna po hektaru. Uz to, osigurana je isplata zaostalih potraživanja koja su obveza države, a ubuduće će rok za plaćanje preuzetih proizvoda biti 60 dana. To je skoro sve što smo i tražili.
• Zašto ste tražili osnivanje zajedničkog povjerenstva za praćenje realizacije Sporazuma?
- Zbog međusobnog nepovjerenja. I dosad je bilo raznih obećanja da će se podmiriti obveze prema proizvođačima za preuzete proizvode još iz prošle godine. No, tvrdim da seljacima nije plaćen ni repromaterijal za jesensku sjetvu, dok seljaci kojima su poticaji trebali biti plaćeni u novcu nisu dobili ni kune. U svakom slučaju, državni poticaji nisu stigli do krajnjih korisnika.
• Duguje li država još što seljacima?
- Iako se ritam isplate popravlja, podmirena su dugovanja za prva tri mjeseca u ovoj godine, držim da je to oko 20 milijuna kuna. Osim toga, iako ministar poljoprivrede i šumarstva Ivan Đurkić tvrdi da »kresanje« poljoprivrednog proračuna za 110 milijuna kuna neće osjetiti korisnici poticaja i naknada, već su za pet lipa po litri mlijeka smanjeni poticaji proizvođačima mlijeka, a to su bili jedini sigurni novci na selu. I proizvođače šećerne repe je razočaralo nepotpisivanje sporazuma između hrvatske Vlade i nizozemskog »Cosuna«, koji je za preuzeti prošlogodišnji rod dužan seljacima 68 milijuna kuna.
• Zahtjev HSS-a za zabranom uvoza poljoprivrednih proizvoda ocijenjen je apsurdnim...
- Seljak može hraniti dvije Hrvatske, samo Vlada mora za to osigurati uvjete nalik onima u razvijenim zemljama. Ne tražimo zabranu uvoza svih poljoprivrednih proizvoda, već samo onih kojih ima dovoljno na domaćem tržištu. Tko može tražiti zabranu uvoza banana? Stoga smo i tražili osnivanje povjerenstva koje će utvrditi odgovarajuće modalitete zaštite domaće proizvodnje od uvoza poljoprivrednih proizvoda u sklopu pravila Svjetske trgovinske organizacije.
• Kako komentirate da su prosvjedi seljaka bili politički motivirani?
- Savez je nestranačka udruga, iako je točno da je HSS bio vrlo angažiran prilikom njegova osnivanja. Na prosvjedima je bilo oko 100.000 ljudi. Kako Savez broji 60.000 članova, to znači da su nam se pridružili i članovi drugih udruga seljaka, jer su prepoznali da se borimo za boljitak hrvatskog sela.


Marinko Petković