savjest INTERVJUI

intervjui.php?osoba=5870&damir-ostovic
Osoba: Ostović Damir
Datum: 03.07.1999
Objavljeno: Vjesnik
Foto autor/izvor:
Objavi na:

 

 

Kako su osigurani strateški interesi hrvatske države u Zakonu o privatizaciji Hrvatskih telekomunikacija, pitali smo Damira Ostovića, glasnogovornika Vlade za privatizaciju Hrvatskog telekoma.


- Prema usvojenom Zakonu o privatizaciji HT-a i usvojenim amandmanima u Hrvatskom državnom saboru, država ostaje vlasnik kontrolirajućeg paketa od 30 posto dionica HT-a. Po sedam posto besplatno će dobiti branitelji te uz popust bivši i sadašnji zaposlenici HT-a i Hrvatske pošte. Država ima niz načina na koji može kontrolirati strateškog ulagača. To je u prvom redu nezavisno regulativno tijelo, pod nazivom Institut za telekomunikacije, koji daje i oduzima licencu u slučaju spora.


• Što kupuje strateški ulagač u prvoj fazi privatizacije tog poduzeća?
- Strateškom ulagaču se ne prodaje tehnička infrastruktura Hrvatskog telekoma, kao što je telefonska mreža, centrale i odašiljači. On kupuje dionice, čija se vrijednost kreira pametnom transakcijom, odnosno prodajom dionica na burzi. Iako strateški ulagač može kupiti 36 posto dionica u prvoj fazi privatizacije HT-a, pokušat ćemo prodati bliže 25 posto plus jednu dionicu HT-a.
• Koje su obveze strateškog ulagača?
- Strateški investitor ne smije bez suglasnosti hrvatske države, primjerice, ukinuti Hrvatski telekom ili ga spojiti s nekom drugom tvrtkom. Zakonom o trgovačkim društvima, dana je mogućnost veta državi na svaku odluku strateškog partnera. Potpisivanjem dioničkog sporazuma između strateškog ulagača i Republike Hrvatske te statutom, onemogućit će se svaka zloporaba odrednica Zakona o privatizaciji HT-a.
• Što donosi Zakon o telekomunikacijama?
- Taj će zakon definirat će pravu vrijednost Hrvatskog telekoma. Primjerice, ako se teoretski odredi da se monopol HT-a ukida prije 2003. godine, u fiksnoj telefonskoj mreži može se očekivati drastičan pad cijena HT-a. Držim da će taj zakon spriječiti mogućnost torbarenja s dionicama HT-a, jer je 14 posto dionica stečeno po povlaštenim uvjetima.
• Kolika je vrijednost HT-a?
- Između utvrđene knjigovodstvene vrijednosti od 8,2 milijarde kuna i stvarne vrijednosti HT-a, doći će se, konkurentskim nastupom strateških investitora, do tržišne vrijednost HT-a. Naš je cilj da barem dva ponuđača od tri strateška investitora, a to su njemački Deutsche Telekom, austrijska kompanija PTA i švedska Telia, ostanu do kraja u utrci, odnosno da daju obvezujuću ponudu. Prva faza privatizacije bit će gotova do kraja rujna.


Marinko Petković